Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Sherlock dizisinin 5.Sezonu Ne Zaman Yayınlanacak?

Diğer Yazılar

İngiliz BBC kanalında yayınlanan fenomen polisiye drama dizisi Sherlock’un yeni sezonu için bekleyiş sürüyor. Kanaldan onay aldığı belirtilen dizinin 5.sezonu için çeşitli haberler geliyor ancak ne yazık ki hâlen net bir bilgi yok.

Sir Athur Conan Doyle’un efsane kahramanı Sherlock Holmes’in her polisiyeseverin gönlünde ayrı bir yeri vardır. Birbirinden gizemli olayları zihin sarayında irdeleyerek kendine has yöntemlerle açıklığa kavuşturan bu aykırı dedektifin maceralarının şüphesiz hepimizi esir almışlığı vardır. Bu zihin aktivitesi oldukça popüler bir hâl almış ve birçok kişiye ilham olmuştur. Öyle ki “Sherlock Gibi Düşünmek” adında bir kitap dâhi bulunmaktadır.

 

Bu arada Sherlock Holmes kitaplarını okumadıysanız ve hangi kitaptan başlayacağınıza emin değilseniz, Sherlock Holmes kitapları okuma sırası size fikir verecektir.

Kahramanımız, bir çok kez beyaz perdede de boy göstermiş ve bizleri 221B’nin o eşsiz ambiyansında konuk etmiştir. Bu uyarlamalardan en günceli, ilk bölümüne 25 Temmuz 2010 tarihinde yer veren İngiliz BBC One kanalında karşımıza çıktı. Yapımcı Mark Gatiss tarafından hayata geçirilen projenin 90 dakikalık ilk bölümü oldukça beğenilince diziye devam edilmesine karar verildi ve dizi toplam 4 sezonu geride bıraktı.

Polisiyeseverler olarak onay haberi gelen Sherlock’un 5.sezonunu sabırsızlıkla beklediğimiz bu günlerde, yapım hakkında bir şeyler yazmak istedim.

Sherlock Dizi hakkında Polisiyedurumlar.com’da sevgili polisiye yazarı Funda Menekşe’nin kaleme aldığı 2016 tarihli bir yazısı mevcut. Buraya kadar gelmişken o yazıyı da mutlaka okumanızı öneririm.

Sherlock dizisinin başrol oyuncusu

Dizimizin baş rolünde Benedict Cumberbatch bulunuyor ve efsane karakterimiz Sherlock Holmes’ü çok başarılı bir şekilde canlandırıyor.  Ona Doktor Watson rolünde Martin Freeman eşlik ediyor. İkili, bu güncel uyarlamada Baker Sokağı’nın atmosferini biz izleyicilere çok iyi bir şekilde yaşatıyorlar.

Dizi güncel şarlarda geçiyor. Sherlock Holmes halen klasik Londra taksilerini kullansa da, bunun yanında bilgisayar ve cep telefonu da kullanıyor. Dr.Watson ise hikayelerini kağıda değil, bir blog sitesine yazıyor! Ama inanın, günümüz teknolojisi ve hayat tarzıyla çok iyi harmanlanmış bu ufak dokunuşlar göze hiç aykırı gelmiyor.

Sherlock’da yer alan başlıca oyuncular şöyle:

 • Sherlock Holmes: Benedict Cumberbatch
 • John Watson: Martin Freeman
 • James Moriarty: Andrew Scott
 • Mycroft Holmes: Mark Gatiss
 • Lestrade: Rupert Graves
 • Bayan Hudson: Una Stubbs
 • Sally Donovan: Vinette Robinson
 • Irene Adler: Lara Pulver
 • Molly Hooper: Loo Brealey
 • Mary Watson: Amanda Abbington

Dizi bugüne kadar 4 sezonu tamamladı demiştim. Bölüm isimlerine bakacak olursak bunlar sırasıyla;

Sherlock İlk sezon:

 1. Pembe Üzerine Bir Çalışma

“Pembe giysili kadının intiharı, görünürde birbiriyle alakasız bir dizi intiharın dördüncüsüdür. Fakat Sherlock Holmes ölümlerin aslında cinayet olduğunu ortaya çıkarır.”

 1. Kör Bankacı

“Watson’ın yeni yaşamı ev arkadaşı Sherlock Holmes sayesinde hiçbir zaman sıradan değildir; hatta Sherlock’un bankaya yapacağı sıra dışı ziyaret doktoru tetikte tutar.”

 1. Büyük Oyun

“Sherlock, Lonra’daki suçluların kıvrak zekalarından ümitsiz olsa da, sıradan bir dava gibi görünen olayda, bir dahinin iş başında olduğunu keşfeder.”

Sherlock 2.sezon:

 1. Belgravia’da Bir Skandal

“Bir kraliyet skandalı, Sherlock’u zor bir fikir düellosunun ortasında bırakır.”

 1. Baskerville’in Köpekleri

“Sherlock, cehennemden gelen bir av köpeğinin gizemini ortaya çıkarmak için Dartmoor’a gider.”

 1. Reichenbach Şelalesi

“Sherlock, en büyük düşmanı Moriarty ile bir savaşa girer.”

Sherlock 3.sezon:

 1. Boş Tabut

“Sherlock’un “ölümü” üzerinden iki yıl geçmiş, Watson hayatına devam etmiştir. Fakat Londra’ya bir terör saldırısı tehditi olunca, olaylar gelişir.”

 1. Üçlerin İmzası

“Ölümcül bir tehlike Watson’ın düğün törenine gizlice yaklaşırken, Sherlock hayatının en zor görevi ile yüzleşir: Sağdıç konuşması!”

 1. Onun Son Yemini

“Çalınan mektuplarla ilgili bir dava Sherlock Holmes’u şantaj ustası olan Charles Augustus Magnussen ile karşı karşıya getirir.

 1. Şirret Gelin

“1895 yılında geçen bu özel bölümde, Holmes ve Watson intihar eden birinin hayaleti olduğu söylenen ve intikam peşinde olan bir görüntüyü araştırır.”

Sherlock 4.sezon: Diğer sezonlar kadar çekici olmasa da, sonuçta bir Sherlock Holmes macerası!

 1. Altı Thatcher

“Scotland Yard, kabineden bir bakanın oğlunun ve eski başbakan Margaret Thatcher’ın parçalanmış heykellerinin karıştığı ilginç bir vaka ile Sherlock’a gelir.”

 1. Yalancı Dedektif

“Watson şoke edici bir trajediyle boğuşur. Bu sırada Sherlock bugüne kadarki en en kurnaz düşmanı olan, karanlık bir sırra sahip zengin bir hayırsever ile karşılaşır.”

 1. Son Problem

“Karanlık bir aile sırrı, Sherlock’un varlığından haberdar olmadığı bastırılmış anılarını açığa çıkararak onu ölümcül bir oyuna çeker. Dirilen düşmanı karşısındadır.”

Bölümlerin bu kısa açıklamaları bile, insanı merakta bırakmaya yetiyor, sizce de öyle değil mi? Ancak ne yazık ki seri burada sona eriyor. Dünya genelindeki Sherlock hayranlarının sabırsızlıkla beklediği 5.sezonun onay haberi geldi ancak yeni bölümler için bir süre daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Bu konuda yapılan açıklamalar ışığında son duruma göz atmamız gerekirse; asıl sorun dizinin yıldız isimlerinin programlarının dolu olması! Başrol oyuncumuz Benedict Cumberbatch başta olmak üzere dizinin önemli oyuncularının yakın gelecekteki devam eden ve olası projeleri nedeniyle çekimlere henüz başlanamıyor.

Kaynakların bildirdiğine göre Sherlock Holmes dizisinin yeni sezonu en erken 2022’de izleyici karşısına gelebilecek.

Ne yapalım; bizler de o zamana kadar eski bölümleri tekrar tekrar izlemeye devam ederiz. Bu arada, polisiye sever olup da halen bu diziyi izlememişseniz tüm bölümleri Netflix platformu üzerinde mevcut. Üstelik Türkçe dublaj seçeneği ile! O zaman, iyi seyirler! Zihin saraylarınızda iyi vakit geçirmenizi dilerim.  Polisiye ile kalın, esen kalın!

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ