Yaprak Öz

Paylaş:

Yaprak Öz, 11 Aralık 1973’de Zonguldak’ta doğdu. Türk Eğitim Derneği Zonguldak Koleji’nden mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı okudu. Bu bölümü bitirmesinin ardından İngilizce öğretmeni olarak çalışmaya başladı.

İlk şiirleri ve çevirileri 1997 yılından itibaren Akatalpa, B(aşk)a, Çevrimdışı İstanbul, Poetik’us, Şiir-Oku dergilerinde yayınlanan Yaprak Öz, Şiirli Müzik Kutusu adlı şiir kitabıyla 2010 yılında verilen Cemal Süreya Şiir Ödülleri’nde kitap dalında başarı ödülünü kazandı. Delta Yayınları’nın Literature Across Frontiers Edebiyat Derneği ile birlikte hayata geçirdiği Word Express projesinde yer alarak,  Avrupa ülkelerinden birçok genç şair ve yazara ait eserlerini Türkçe’ye çevirdi.

İlk yayınlanan kitabı, Fırtına Günlüğü isimli şiir kitabı oldu. Onu 2009’da Şiirli Müzik Kutusu ve Eski Saat Tik Tak isimli şiir kitapları takip etti. Çocukluk anılarının anlatıldığı 80’lerde Çocuk Olmak adlı kitaba, doksana yakın yazarla birlikte katkıda bulundu.

Yapıtlarında daha çok korku ve gerilime ağırlık veren Yaprak Öz’ün ilk polisiye romanı Berlinli Apartmanı 2013’de yayınlandı. İkinci polisiyesi ise 2015’de yayınlanan Şeytan Disko oldu. Yaprak Öz son olarak 2017 yayınlanan Tilki, Baykuş, Bakire polisiye romanı ile okurlarının karşısına çıktı.

Şiir Kitapları:

Fırtına Günlüğü (2006, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Şiirli Müzik Kutusu (2009, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Eski Saat Tik Tak (2016, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Polisiye Romanları:

Berlinli Apartmanı (2013, Yitik Ülke Yayınları, İsanbul)

Şeytan Disko (2015, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Tilki, Baykuş, Bakire (2017, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Katkıda Bulunduğu Kitaplar:

80’lerde Çocuk Olmak (Hazırlayan: Kadir Aydemir; 2010, Yitik Ülke Yayınları, İstanbul)

Yaprak Öz polisiyesi

Polisiye kitap Tilki, Baykuş, Bakire | Yaprak Öz

TİLKİ, BAYKUŞ, BAKİRE – Eşinden boşanan Begüm, kızı Ada’yla yeni bir hayata başlamıştır. Anne kızın huzurlu günleri, Begüm’ün tesadüfen bulduğu bir deste eski mektubun sahibini aramaya başlamasıyla karanlığa bürünür. Kökü 1950’lere dayanan bir aile sırrı, yıllardır saklı kaldığı yerden çıkıp domino taşı etkisiyle kızının ve okul arkadaşlarının hayatını tehlikeye atınca, Begüm içine çekildiği korkunç gizemi […]

Paylaş:

Yorum Bırakın:

yorum