Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Thodex Vakası: Türk Kripto Borsasında Skandal

Thodex nedir? Kurucusu kimdir?

Thodex, 2017 yılında genç bir girişimci olan Faruk Fatih ÖZER tarafından kurulan Koinex adlı şirket bünyesinde, Türkiye’nin dördüncü kripto para borsası olarak kuruldu. Kripto paraların alım satımına aracılık eden kripto para borsa şirketi, 2020 yılında ABD’de yerleşik FinCen MSB lisansı alarak Türkiye’den global pazara açılan ilk kripto para borsası oldu. Borsanın adı yine bu yıl Thodex olarak değiştirildi ve yeni marka lansmanı, ünlü yüzlerle büyük bir pazarlama kampanyası şeklinde yapıldı. Şirket, Türkiye’nin ilk Bitcoin ATM’sini de İstanbul’da hizmete açtı. Borsa, Ocak 2020 Dünya’daki bütün kripto para birimlerini ve kripto para borsalarını değerlendiren bir site olan Coinmarketcap’te günlük 698 milyon TL’lik hacim ile globalde 53., ülkemizde ise 2.sırada yer aldı. Thodex borsasının 2020 itibarı ile kullanıcı başına ayda 177 işlem ortalaması bulunmaktaydı. Bu ise toplamda 25 milyar TL’lik bir hacme karşılık gelmekteydi. Bu tarihte Thodex borsasında Bitcoin, Etherium, Dash, Litecoin, Dogecoin, Holochain, Chainlink, Stellar, Ripple, Bitcoin Cash, Nem, Bitcoin Gold, Eth Classic, Thron, USDtether, Bittorrent, Monero, Cardano ve ZCash alım satımı yapılabilen kripto paralar arasındaydı.

 

Ünlü isimlerin katıldığı büyük tanıtımlar ve reklamlar

Ülkenin en ünlü sözlük sitesinde şirketin başlığı 07.10.2017 tarihinde açılmıştı. 2020 başında sosyal medya reklamları sayesinde hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine erişen borsanın, referans sistemi ile pek çok mecrada reklamına tüm hızla devam ediliyordu. Şirket isim değiştirdikten sonraki ile konu başlığı ise Öyle ki, Ekim 2020’ye gelindiğinde bir Porsche marka araba çekilişi dahi düzenlemişti. Bu çekilişte dağıtılacağı söylenen hediye listesi de bir hayli kabarıktı: 1 adet Porsche Panamera 4 marka otomobil, 30 adet iPhone 11 marka cep telefonu, 100 adet Apple Watch, 30 adet Samsung S10, 50 adet Sony Playstation 4, 50 adet Macbook Air, 500 adet Thodex hediye kiti. Bu kitte yer alanlar ise şunlardı: Termos, bluetooth hoparlör, defter ve kalem seti, mobil şarj aleti. Bu kampanyada Pelin Karahani Barış Kılıç, Burcu Esmersoy, Eda Ece, Cansel Elçin, Zeynep Tuğçe Bayat, Gökçe Bahadır, Gaye Turgut Evin, Gökçe Akyıldız, Selin Şekerci ve Melisa Döngel gibi ünlü isimler yer almıştı. Takvimler Şubat 2021’i gösterdiğinde çekiliş sonucu yine büyük bir duyuru kampanyası eşliğinde açıklanıyordu (şimdilerde bu açıklama bağlantı sayfalarına tüm internet genelinde erişilemiyor).

 

Yeni bir krize uyanan ülke

Şirketin isim değiştirdikten sonraki sözlük başlığına ilk yazı 25.02.2021 tarihinde girilmiş ve olayların patlak verdiği hafta başına kadar yalnızca 47 yazı varken bugün ise bu sayı 351! Peki ne oldu? Bundan beş gün önce, yani takvimler 20 Nisan 2021’i gösterdiğinde, ülke yeni bir krize daha uyandı. Şirketin Twitter hesabından yapılan açıklamada “Son zamanlarda borsamızda yaşanan çekim sorunlar nedeniyle 20.04.21’de planlı bakım çalışması yapılacak ve çalışma yaklaşık 6 saat sürecektir” dendi. Ardından sosyal medyaya bir haber daha düştü. Şirket’in kurucusu ve sahibi Faruk Fatih ÖZER’in 19 Nisan’da yurt dışına çıktığı bilgisini alan yatırımcıların paniği giderek büyüdü ve 21 Nisan’da Şirket’ten yapılan sistemin 5 gün kapalı kalacağı paylaşımı her şeye tuz biber ekti. Yukarıda bahsettiğim sözlük sayfasına geriye dönük göz atıldığında aslında kullanıcıların 12 Nisan’dan bu yana sistemsel sorunlar nedeniyle işlem yapamadıklarını görüyoruz.

 

Kripto para yatırımcıları takipte

Bu arada borsanın binlerce kullanıcısının sıkı takibi sonucu bazı önemli noktalar açığa çıkmaya başladı: 17 Nisan Cumartesi günü 1.3 milyar doları aşan tutar ile, son üç aylık dönemdeki en yüksek işlem hacmine ulaşan Thodex’in, aynı gün yarım milyar dolarlık Dogecoin satışı yaptığı belirlendi. Üstelik şirketin bu satış işlemini, Dogecoin (DOGE) o günkü piyasa fiyatının yaklaşık yüzde otuzu altında bir değerle yaptığı ortaya çıktı. Thodex’in kullanıcılara yönelik tüm işlemleri bakım bahanesi ile durdurmasından hemen önce gerçekleşen bu durum, şirketin kaçmak için hazırlıklara başladığı şeklinde yorumlandı.

 

Sistem güvenli miydi?

Thodex borsasındaki paranın, kullanıcıların kendi cüzdanları yerine şirket cüzdanında yer alıyor olması ise başka bir şüphe doğuran başlık olarak öne çıkıyor. Bu, global piyasada kullanılan güvenli yolun aksine, riskli ve istismara açık olan bir yoldu. Dahası, daha önce de kendi soğuk cüzdanlarına geçmek isteyen kullanıcılara şirket tarafından sistem arızası gerekçe gösterilerek izin verilmemesi, vurgun şüphesini kuvvetlendiren deliller arasında gösteriliyor.

Thodex kurucusu kaçtı mı? Şimdi nerede?

Faruk Fatih Özer’in şu an tam olarak nerede olduğu bilinmiyor. Emniyet kayıtlarına göre Arnavutluk’a kaçtığı iddia edilen CEO’nun buradan da Tayland’a geçmiş olabileceği öne sürülüyor. Şirketten de, CEO’nun nerede olduğuna dair bir açıklama yapılmazken, Faruk Fatih Özer kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile, kısa zaman içinde ülkeye döneceğini paylaştı.

Thodex konusunda son gelişmeler ne?

Bu sabah ajanslara düşen haberde ise, MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) tarafından şirketin tüm hesaplarına el konduğu belirtildi. Sekiz ile yayılan operasyon ile  şirket ile bağlantılı 78 kişi hakkında gözaltı kararı verildi, bunlardan 62’si yakalandı. Diğer şüphelilerin aranmasına devam ediliyor.

Haber sitelerine en son olarak öğle saatlerinde düşen bir gelişmeye göre de; şirketin CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, şahıs hakkında İnterpol nezdinde girişimlere başlandığı, 23.04.2021 saat 10:00 itibari ile kırmızı bülten ile aranmasına ve Arnavutluk’tan iadesi konusunda harekete geçildiği bildirildi.

Thodex vurgunu intiharlara mı neden olacak?

Öte yandan, Thodex mağdurlarından kötü haberler gelmeye ne yazık ki başlamış durumda. İstanbul’da, evini satarak kriptopara yatırımını yapan 50 yaşında bir erkeğin, adı geçen vurgun sonrasında iş yerinde intihar ettiği haberlere düştü.

Thodex krizi daha ne kadar sürecek?

Umarız 390 binden fazla kişinin mağduriyetine neden olan bu olumsuz gelişme bir an evvel çözüme kavuşturulur. Ancak iki milyar dolarlık maliyeti ile, ülkemiz tarihinin en büyük dolandırıcılığı olmaya aday bu olay, ne yazık ki daha uzun bir süre ülke gündeminden düşmeyecek gibi görünmekte.

spot_img

Latest articles

Related articles

spot_img