Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

5. Sayıdaki̇ bulmacanın cevabı

Diğer Yazılar

Dedektif Dergi
Dedektif Dergihttps://dedektifdergi.com/
En çok aldığımız sorulardan biri, Dedektif’e yazı gönderebilir miyiz? Evet, elbette bize konusu polisiye olan öykülerinizi ve gene polisiye üzerine yazılmış denemelerinizi, incelemelerinizi, kitap/film eleştirilerinizi ve makalelerinizi gönderebilirsiniz. Öykü ve yazılarınız yayın kurulumuz tarafından değerlendirildikten sonra dergimizde yayınlanacaktır.

 

Dedektif’in 5. Sayısında Dragos’ta işlenen kanlı cinayetin  katilinin kim olduğunu sormuş, gerekçesiyle birlikte bize yazmanızı istemiştik. Bulmacamıza tek doğru cevap, 4. sayıdaki bulmacayı da doğru cevaplayan  değerli okurumuz Büşra İpek’ten geldi. Kendisini  yürekten kutluyoruz.

Büşra İpek’in cevabı, bizim yapacağımız açıklamanın tamamen aynısı. Bu nedenle,  okurumuzun bize gönderdiği  açıklamayı, 5. Sayıdaki bulmacamızın cevabı olarak aynen yayınlamayı uygun bulduk.

 

 

BÜŞRA İPEK’İN CEVABI

 

Katilin kasap çırağı Hasan olduğunu düşünüyorum.

Kasap; müşterilerinin zengin insanlar olduğunu söylüyor. Hasan ise Agop’un evine daha önce gittiğini söylüyor. Olayda bahsedilen kasanın büyükçe bir kasa olduğu vurgusu yapılmış; bu kasa camdan kapısı bahçeye açılan çalışma odasında bulunuyormuş.

Hasan butları bırakmaya giderken aceleyle, üstlerini değiştirmeden dükkandan çıktığını söylüyor. Üzerinde kanlı olması muhtemel bir kasap önlüğü ile gitmiş olmalı. Yine aceleyle çıkması sebebiyle önlüğün ön cebinde keskin bir bıçak bulunuyor olabilir. Olayın yaşandığı tarihi bilmiyorum fakat Cevizli’den Dragos’a bir araba ile ulaşım en fazla 10 dakika sürüyor. Hasan dükkandan çıktıktan 10 dakika sonra Agop’un evine ulaşmıştır.

Etleri bırakmak için eve giderken cam kapılı çalışma odasında, sırtı kapıya dönük olan Agop’u büyük kasanın önünde görüyor, kasa açık. Bir anda karar veriyor, eve giderken böyle bir planı yok.

Hasan’ın uzun boylu biri olduğunu söylüyor Mithat. Hasan kapıyı açıp hızlıca içeri giriyor, önlüğün cebindeki bıçağı çıkarıp hızlıca Agop’un boynuna 4 kez saplıyor. Uzun boyu sayesinde boyundan bıçaklaması çok kolay olmalı. Bir de kasap bu çocuk, kestikleri hayvanlardan edindiği tecrübeyle en hızlı can alma yolunu biliyor. Bu yüzden tecrübesiz isanların yapacağı gibi karına, kalbe değil de direkt ve sadece boyun bölgesine çalışıyor. Agop öldükten sonra kasadan para ve külçeleri alıyor, kapı kolunu silip bahçeye açılan kapıdan çıkıyor.

Ardından etleri bırakıyor. Elise’in söylediğine göre saat neredeyse 14:00.  Yerçanik Hasan’ı görür görmez kaçıyor odasına gidiyor. Verdiği aşırı tepki de Hasan’ın önlüğünün kanlı olduğu izlenimini veriyor vejeteryan olmasının yanında. Elise ile kısa süreli sohbeti sonrası kahveyi reddediyor, bahçelerin oradan çıkıp gittim diyor.

Zaman çizelgesine baktığımızda etleri bırakıp geri döneceği zaman Agop’un çoktan ölmüş olması gerek. Şüphe’yi kendinden çekebilmek için olayın gerçekleştiği odaya birinin girdiğini ama net göremediği yalanını söylüyor.

Bolca kanın akacağı bu ölümde evden birinin bu işi yapması aralarındaki husumetlere de bakarsak imkansız. Ağız birliği yapmak için vasiyet gereği gerekçeleri yok. Öte yandan bizim kasap çırağı Hasan kollarında butlarla, üstünde kanla hiçbir şekilde dikkat çekmiyor.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ