Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Seri katiller kitabı: Seri Katiller tarihi – Arkın Gelişin

Diğer Yazılar

SAVAŞ TRAVMALARI

SAVAŞ PSİKOZU

Arkın Gelişin
Arkın Gelişin
Arkın Gelişin, Almanya’da Suç Psikolojisi eğitimi almış bir polisiye yazarıdır. Eserleri: Bir Seri katilin Günlüğü (2012), Kansız (2014), Ted Bundy – Bir Seri Katilin Anatomisi (2014), Ted Kaczynski – Bir Seri Katilin Manifestosu (2014), Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri (2015), Charles Manson – Bir Seri Katilin Felsefesi (2015), Seri Katiller Tarihi – İnsan Avcılarının İzinde (2015), Apokalips (2017). Arkın Gelişin 1976 doğumludur. Arkın Gelişin'in polisiye dergimizde yayınlanan eserlerini bu sayfada bulabilirsiniz.

Seri katiller kitabı: Seri Katiller tarihi – Arkın Gelişin

Bir kez öldürmeye karar verdiğin zaman
Önce kalbin taşa döşünür
Ve hala ellerin istekli ise o an
İşte o zaman cinayeti sanata dönüşür
“Murder by Numbers,” The Police

Seri katillere niçin hayranlık besleriz?

Seri katiller özellikle 1970’lerden itibaren dünyanın her yerinde halkın gözünde başrol oyuncu olmaya başladı. Popüler kültürde seri katillerin ciddi bir yer edinmesi ve yer alması, hayranlık konusunda yalnız olmadığımın en büyük göstergesi. Seri katiller medya, haber, emniyet ve sinema tarafından beslenerek halkın iştahını daha çok kabartmıştır ve popüler kültürün bir parçasına dönüştürmüştür.

Özellikle son olarak ülkemizde seri katil tanımı Atalay Filiz vakasıyla tekrar gündemin merkezini oluşturdu ve tüm dünyada olduğu gibi halkımızın iştahını kabarttı.

Seri katiller ile ilgili bir çok bilgi paylaşılmakta. Artık kurgu ve gerçeklik iç içe geçmiş durumda. Sonuç olarak Jeffrey Dahmer gibi gerçek katiller ile Hannibal “The Cannibal” Lecter gibi hayali katiller, insanların zihninde gerçek ve kurgunun karışmasına sebep olmuştur.

Bir topluluk içerisinde ki en basiti arkadaş ortamı, Jack the Ripper ya da Ted Bundy gibi dünyaca ünlü seri katillerin ismini telaffuz ettiğiniz vakit, konuyla alakalı herkesin bir fikri olduğunu algılayacaksınız. Hatta bazı kişilerin seri katillerden bahsederken, heyecanlandıklarını ve hevesli bir şekilde, yüzlerinde bir memnuniyetle konuştuklarını gözlemleyeceksiniz.

Peki neden seri katillere ilgi duyarız?
Acaba nedeni şu olabilir mi? Bir çoğumuz ağır bir trafik kazası gördüğümüz zaman ağır bir şekilde kaza yerini geçerken merakla bakarız. Ve kan gördüğümüz vakit olay yerine daha da kitleniriz. Belki de tam da bu hissiyat nedeniyle seri katillere karşı ürkütücü bir hayranlık besleriz.

Asıl sormamız gereken bir soru var. Niçin ben dahil bir çok insan, seri katillere hayranlık duyar? Asseri-katiller-tarihilında bu soruların yanıtlarını “Seri Katiller Tarihi” isimli kitabımda yanıtlamaya çalıştım. İlgililer bu seri katiller kitabı na, kapak resmine tıklayarak kitaba ulaşabilirler.

Seri katiller tarihi

Aslında bu sorunun birinci cevabı medyanın seri katilleri ne şekilde yansıtmasıyla alakalı. Seri katiller sansasyonel haberler ile birer “ünlü canavara” dönüştürülmekte. Toplumda pek çok kişi seri katil tarafından niçin büyülendiğini anlamak için, onları teşvik eden “sosyal ajanları” ve süreçlerin incelenmesi gerekir.

Kitabı yazarken, sadece seri katillerin hayatlarını ele almadır. Aynı zamanda dünya tarihinin genel gelişimi, sosyalleşmenin gelişimi ve elbette adli makamların gelişimi, toplumlar üzerinde nasıl bir etki yaratmış ve bu toplumlardan ne tür seri katiller türediğini anlatmaya çalıştım. Hayranlığımız bize sunulanda gizli. Nedense seri katiller topluma karanlık yüzü değil, zekâsıyla ve planlarıyla altın tepside sunulmakta.

Doğru bir benzetme ile, çocuklar için canavar hikayeleri ve filmleri neyse, seri katiller yetişkinler için tam da aynı etki, zevk ve korku! Ancak, bir yetişkin için seri katilleri izlerken aldığı zevki itiraf etmesi zor olabilir ve hatta suçluluk duyguları tetikleyebilir. Seri katillere hayranlık besleyen bir çok kişi, bu duyguyu suçluluk duygusu ile zevkin karışımı olarak tarif ederler.

Sıradan bir kişi, başkalarının hayatına saygı duyma gibi sosyal özellikler geliştirir. Sevgi, utanç, acıma ve pişmanlık gibi sıradan duyguları gelişmiş bir insanın, kaçırma, tecavüz, işkence, öldürmek, nekrofili ve hatta yamyamlık fikirleri olan patolojik zihinleri anlaması ve kabullenmesi mümkün değil. Seri katillerin bu tür anlaşılması ve kabul edilmesi güç eylemleri aslında seri katiller hakkında meraklanmamızı tetikler.

Farklı bir bakış açısıyla, seri katiller hepimizin içerisinde yaşamakta olan bir içgüdüyle hareket eder, hayatta kalabilme/var olma içgüdüsü. Seri katiller başka insanlar üzerinden korkunç ve karanlık eylemlerde bulunması bizleri korkuttuğu gibi, güvenliğimizi sorgulatıyor. Maalesef ki, hepimizin içerisinde katil potansiyeli olduğu gibi, kurban olma potansiyeli de var.

Yapılan araştırmalara göre seri katillere hayran olma gerçeği birbirileri ile bağlantılı olan nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Birincisi, suç dünyasında seri katillerin yeri nadirdir. Dolayısıyla seri katiller haberleri her gün meşgul etmiyor. Bu durum ise onların sıradanlaşmasını engelliyor. Kendileri ve işledikleri cinayetler normal insanların gözünde egzotik. Seri katillerin işledikleri cinayetler çoğu zaman o kadar vahşice ve insanlık dışı ki, bu durumda bizlerde bir merak uyandırıyor.

İkincisi, genelde kurbanlarını kişisel cazibelerine göre rastgele seçerler. Bu etken herkesi potansiyel kurban yapar.

Üçüncüsü, seri katiller üretken ve doyumsuzlar. Uzun hatta bazen yıllarca devam eden bir serüven içerisinde bir çok kişiyi öldürürler. Bu durum ise seri cinayetlerin tipik desenidir.

Dördüncüsü, davranışların temel nedeni, alışılagelmiş kıskançlık krizi veya intikam duıygusu ile açıklanamayacak kadar kompleks. Onlar bile idrak sınırlarının ötesinde olan, iç iblisler tarafından kontrol edilmekt

eler. Bir çok insan, seri katillerin şiddetinin ve acımasızlığın çekimine kapılmaktalar.

Beşincisi, tıpkı korku filmlerde yaşanan coşkulu adrenalin duygusu yaşanmakta. Bir de medyanın bu hikâyeleri korku hikâyesi gibi süsleyerek sunması heyecanı sıcak tutmakta. Bu durum ise halkın korku, şehvet ve öfke gibi ilkel duyguları tetiklemekte.

Seri katiller karmaşık ve sosyal çekici bir statüyü temsil eder. İnsanlığın doğuştan gelen temel ilkelerinden bir tanesi oluşumları iyi veya kötü tanımlamak veya empati kurmak. Bu oluşumun adı seri katil olsa bile.
Biliyor muydunuz?

Dünya tarihinde en çok hayran mektubu almış mahkûm seri katil Charles Manson, ikincisi ise yine seri katil Ted Bundy…

Seri katiller kitabı: Seri Katiller Tarihi:

Yazan: Arkın Gelişin

Sayfa Sayısı: 544

Baskı Yılı: 2015

Yayınevi: Herdem Kitap

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ