Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

DEADLOCH

Diğer Yazılar

Tuğba Turan
Tuğba Turan
1972, Ankara doğumlu olan Turan, 1990 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirip devlette çalıştıktan sonra 2008'de Karabük-Eflani ilçesine serbest eczane açtı. Kendisini 2003 doğumlu bir erkek evlat, üç köpek, on (zaman zaman daha fazla) kedi annesi olarak tanımlamaktadır. Safranbolu’da yaşıyor. Zalifre Yazıları isimli basılı dergide makaleleri yayınlanan yazarın Gölge e-Dergi'nin son yirmi sayısında fantastik hikâyeleri yer almıştır. Dedektif Dergi’nin kuruluşundan beri yazdığı 30 bölümlük Tilda ve Diğerleri isimli polisiye hikayeleri kitap haline gelmiştir. Kişisel sayfası olan tugbaturan.com'da tüm yazılarını yayımlayan yazar aynı zamanda Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesidir. Eserleri: Adı Cemre Olacak (Roman) 2020, Herdem Yayınevi Dedektif Tilda ve Diğerlerinin Olağanüstü Maceraları (Polisiye Hikâye) 2021, Herdem Yayınevi Dedektif Dergi (Polisiye Hikâye Seçkisi, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Kırmızı Battaniye (Polisiye Hikâye, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Dark Polisiye – İkinci Kitap 2021, Dark İstanbul Yayınları

KADINLARIN YÖNETTİĞİ BİR KASABADA İŞLENEN ERKEK CİNAYETLERİNE DAİR BİR TRAJİKOMEDYA

Yer Avustralya’nın güneyindeki Tazmanya Adası. Deadloch isimli hayali bir kasabadayız. Belediye başkanı olan heteroseksüel kadın aynı zamanda kasabanın doktorudur. Küçücük polis karakolunun başı lezbiyen bir kadın dedektiftir ve partneri de kasabanın avukatlık eğitimi almış olan kadın veterineridir. Neden cinsiyetleri ve cinsel tercihleri ön plana çıkararak belirttim? IMDb dizinin plotunda ‘a feminist noir comedy set against a bucolic backdrop with a rising body count/artan ceset sayısıyla kırsalda geçen feminist bir noir komedi’ diye bahsediyor. Kasabanın kış festivalinde sahne alan lezbiyen korosu da dahil olmak üzere eşcinsel evliliğini içselleştirmiş -gibi görünen- kasabada ardı ardına beyaz erkek cesetleri bulunmaya başlanır. “Herkesin hayatına kimse karışamaz” esprili tanımıyla yaşıyor gibi görünen kasaba sakinleri, yavaş yavaş içlerindeki misojinizmi ve homofobiyi ortaya çıkarmaya başlarlar.

Önce kasabanın futbol takımının gözdeleri olan iki güçlü kuvvetli erkek kardeşin cesetlerinin birbiri ardına bulunması ortalığı karıştırır. Bu yetmiyormuş gibi Sidney’den vakaya atanan şahsına münhasır, ağzı bozuk, aceleci, herkese yaftalar yapıştırmakta usta sevimsiz bir kadın dedektif olan Eddie Redcliffe, Deadloch kasabasının hiç tanımadığı insanlarının arasından bir suçlu yaratmaya çalışacaktır.

***

Diziyi izlerken 19 yaşındaki bir genç kız, huysuz dedektif Redcliffe rolündeki Madeleine Sami’yi görünce “Bu kadın çok çirkin. Neden dizide oynatmışlar ki?” diye ilginç bir soru sordu. Kadın, büyük şehirden gelen burnu büyük, küçük kasabayı beğenmez dağınık polis tiplemesini öyle başarıyla canlandırıyordu ki, ulusal kanallardaki saçları sürekli maşayla şekillendirilmiş olarak gezen kadınların başrollerinde oynadıkları dizilere alışkın olanları şaşkınlığa uğrattı.

DEADLOCH 1
 Madeleine Sami, Kate Box ve Alicia Gardiner

Bir kasabada sürekli artan ceset sayısı varken nasıl bir komedi yaratılabilir ki diye soranlar olabilir. Dizinin komikliği kadın-erkek, kadın-kadın ve erkek-erkek ilişkilerine, eşitliğine, eşitsizliklerine, eşitlik sanılıp eşitlik olmayan durumlarına, kısaca hayata bakış açısından geliyor. Yoksa yaprak bile kımıldamadan sakin sakin yaşanan bir kasabada ardı ardına bulunan cesetlerin komik olduğunu kimse düşünemez. Ama kasabalı polis dedektifinin ilişkideki sürekli alan taraf olan veteriner partnerinin üzerine vazife olmasa da cinayet soruşturmasına müdahil olmaya çalışması, kasabanın adli tıp uzmanıyla nişanlı ve çok yakında düğünü olacak bir kadın polis memurunun makyaj provasına gittiği kuaförde vakayla ilgili bilgiler öğrenip yerinden fırlaması gibi durumlar, dizi yazarlarının zekice planlanmış gülümsetici anlarından sadece ikisi.

Dizinin puanını düşük bulanlar için açıklayayım. İlk bölümü düşük puan alsa da giderek artan puanlarla 7 Temmuz 2023’te yayınlanan sezon finali 8.9 olarak değerlendirildi. Önceleri pek anlaşamasalar da sonradan iyi bir ekip çıkaran kadın dedektiflerin neredeyse her bölümde ayrı bir Deadloch sakininden şüphelenmelerini, IMDb tarafından ‘feminist’ olarak yaftalanmış dizideki erkek polislerin, kadınlardan hep iki adım geride olmalarını ve beceriksizlikleriyle kendilerini komik duruma düşürmelerini keyifle izleyeceğinizi umuyorum.

İyi seyirler.


Dizinin Künyesi:

Adı: Deadloch

Başroller: Kate Box, Madeleine Sami, Alicia Gardiner

Sezon: 2023, 1.Sezon, 10 bölüm   

Dizi yazarları: Kate McCartney, Kate McLennan

Yönetmen: Ben Chessell

Yayınlandığı platform: Prime Video

IMDB puanı: 6.9

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ