EDİTÖRDEN

Türkiye’nin ilk ve tek  polisiye e-dergisinden herkese MERHABA!

Hummalı bir çalışmanın sonunda sekizinci sayımızla huzurlarınızdayız.

Biliyorsunuz, sizinle ilk buluşmamızda  polisiye hikâyelere  ağırlık vereceğimizi, polisiye üzerine yazan herkese sayfalarımızı açacağımızı, amacımızın polisiye yazarlarımızla okurlarını buluşturmak olduğunu söylemiştik.  Bugüne kadar yüze yakın polisiye hikâye ve bir o kadar da polisiye içerikli yazı yayınlayarak bu sözümüzde durduk. Bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Polisiye ile ilgileniyorsanız bize mutlaka yazınız, çalışmalarınızı gönderiniz, yayınlayalım, paylaşalım.

Daha önceki sayılarımızda gizemli polisiye hikâyelerini okuduğunuz Necva Esen, Londra Postası’yla yeniden aramızda. Agatha Christie’nin hayatında önemli bir yeri olan İngiltere’nin güneyindeki  evini  ve ünlü yazarın yaşamının gizli yanlarını anlatan yazısını ilgiyle okuyacaksınız.  Londra’dan  yazan diğer yazarımız  Şebnem Şenyener ise Baker Street 221b’deki tuhaf adamın izlerini, “221c Sherlock’un Komşusuyum” köşesinden bu sayımızda da izlemeye devam ediyor.

Yurtdışındaki bir başka yazarımız da Arkın Gelişin. Kanada’da yaşamını sürdüren Gelişin, Kadın Seri Katiller’in 8. bölümünde iki dünya savaşı arasındaki dönemi anlatıyor. Bu sayımızda ayrıca,Melih Tomak’ın Arkın Gelişin’le yaptığı röportajı da okuyacaksınız.

Polisiye yazarı Yaprak Öz’ün Cinayet Dosyası’nda gene şaşırtıcı bir cinayet davası var. Alfred Hitchcock’un The Rope filminin de esin kaynağı olan bu davanın hikâyesi oldukça ürpertici. Polisiye yazarı Gonca Çiftçioğulları Aşk Cinayetleri köşesinde bu kez bizzat tanık olduğu bir olayı anlatıyor. Yazarın bir de Feneryolu Cinayetleri’ni ele aldığı kitap eleştirisi var bu sayımızda.

Sekizinci sayının hikâyelerine gelince…

Kadın dedektiflerimizin  yeni maceralarını  bu sayımızda da okuyabilirsiniz.  Nilgün Kolgar Çalışkan’ın Müge’si, Mösyö Bogart’la;  Tuğba Turan’ın Türkiye’nin ilk Ermeni kadın dedektifi olan Tilda’sı, Sandıktan Ne Çıkacak’la;  Nurhan Işkın’ın Başkomiser Aylin’i, Avcı’yla karşınızdalar.

Ceyda Kiremitçi Vasiliev’in polisiye muamması Apartman’da, kahramanımız Herkül Adnan, kendisinin yaşadığı apartmanda işlenen bir cinayeti çözme peşinde bu kez. Funda Menekşe’nin  Konakta Son Perde’si  ise, klasik bir katil kim  hikâyesi. Büyük bir konakta işlenen cinayetin üzerindeki sır perdesinin arkasındaki gerçek, sizi çok şaşırtacak.

Yunus Emre Eroğlu’nun dedektifi Emre, Ahmak Yarası adlı hikâyede, bir fotoğrafçının ölümünün ardındaki gizemi tek başına aydınlatmaya çalışıyor. Reha Avkıran, İki Messi Bir İpte Oynamaz’da muhteris bir karakterin cinayete kadar sürüklenen  hikâyesini  anlatmakta.  Fatih Şahin Işık’ın hikâyesi Medine ise, bazen kötülüğün ne kadar yakınımızda olduğunu dile getiren, ürkütücü bir polisiye.

Süleyman Baş’ın polisiye tefrikası Satırlar Arasında, 5. Bölümüyle devam ediyor.

Dergimizin en çok ilgi gören sayfası Polisiye Bulmaca’yı bu sayıda Gencoy Sümer kaleme aldı. Soluk soluğa okuyacağınız bu hikâyenin sonunu siz yazacaksınız. Katilin kim olduğunu bilen okurlarımızı gene armağan olarak polisiye  bir kitap bekliyor.

Bizimle iletişim kurmak için, dedektifdergi@gmail.com  e-mail adresini kullanabilirsiniz. Polisiye yazılarınızı, hikâyelerinizi, eleştirilerinizi ve dileklerinizi lütfen bize yazınız.

Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Mutlaka Oku

Yorum Bırakın:

yorum