Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

FİLMLER VE DİZİLER…

Diğer Yazılar

POLİSİYE EKRANI

POLİSİYE EKRANI

DEADLOCH

Gamze Yayık
Gamze Yayık
Gamze Yayık. 1972 yılında doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin farklı şehir ve okullarında süren eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezuniyetiyle son buldu. İşsiz bir mühendis olarak başladığı yetişkinliğini Ying Yang mahlasıyla DivxPlanet sitesinde polisiye dizi ve filmlere gönüllü altyazı çevirmenliği, altyazı editörlüğü yaparak geçirdi. En büyük tutkusu olan kitaplardan ve okuyup öğrenmekten asla vazgeçmedi. İzmir’de yaşıyor. Halen Handan Gökçek’in “Yaratıcı Yazarlık” Atölyesi’nde polisiye okuma tutkusunu yazma uğraşına çevirmeye çabalayan bir öğrenci.

INSIDE MAN

IMDB: 6.6

Inside Man, Steven Moffat imzalı, dört bölümlük bir suç-gerilim televizyon dizisi. Dizinin prömiyeri 26 Eylül 2022’de İngiliz BBC One kanalında yapıldı. ABD’de ise Netflix’te 31 Ekim 2022’de yayınlandı.

Başrolde Broadchurch’te Alec Hardy ve Doctor Who rolleriyle yakından tanıdığımız David Tennant var. Tennant’a Stanley Tucci, Dolly Wells ve Lydia West eşlik ediyor.

Moffat’ın insan doğası ve insanların şiddet kapasitesi hakkında ciddi şeyler söylediği yapımın çekimleri Farnham’daki St. Andrew Kilisesi, Godalming Tren İstasyonu, Godalming, Wokingham’daki Broad Street ve Fleet’teki Welcome Break Fleet Services’ta yapılmış.

Dizinin konusu kısaca şöyle; Jefferson Grieff karısını vahşice öldürmüş ve idam cezasına çarpıtılmış bir adli tıp profesörüdür, oldukça zeki dedektiflik meziyetleri yüksek bu adam hücre arkadaşı Dillon ile danışan kabul ederek suç dosyalarını çözmeye başlar.

Harry Watling ise çevresince sevilen ve güvenilen bir kilise papazıdır. Ancak kontrol edemediği talihsiz olaylar onu suça iter ve yolunun bir şekilde Grieff ile kesişmesine neden olur.

Dizinin açılış müziği ‘God’s gonna cut you down’ Johnny Cash tarafından bestelenmiş ve Amerikalı şarkıcı John Grant’ın sesiyle izleyici beğenisine sunulmuş.

KAREN PIRIE (2022)

IMDB: 7.6

Line Of Duty ve Bodyguard’ın yapım şirketi World Productions’un ITV kanalı için hazırladığı suç draması Karen Pirie, Eylül 2022’de izleyicinin beğenisine sunuldu.

Dizi, Emer Kenny tarafından, romanları dünya çapında milyonlarca satan ünlü polisiye yazarı Val McDermid’in 2003 yılında raflara çıkan Karen Pirie serisinin ilk kitabı The Distant Echo’dan uyarlandı.

Outlander dizisinde hayat verdiği Marsali karakteriyle yakından tanıdığımız Lauren Lyle, zeki, ukala ve gerçeği arama konusunda inatçı, genç ve korkusuz bir İskoç dedektifi, Karen Pirie’yi canlandırıyor.

İkişer saatlik üç bölümden oluşan dizinin oyuncu kadrosunda Lauren Lyle, Emer Kenny, Chris Jenks, Zach Wyatt, Rakhee Thakrar ve Anna Russell-Martin’i görüyoruz. Simon Heath, Emer Kenny ve Val McDermid dizinin yönetici yapımcıları. Gareth Bryn (Line of Duty, Hidden), dizinin yönetmenliğini, Clare Kerr ise yapımcılığını üstlenmiş.

Dizinin konusuna gelince; Rosie Duff isimli genç kız, 1996’da İskoçya’nın üniversite şehri St. Andrews’da vahşice öldürülmüş olarak bulunur, şüpheler suç mahallinde cesedini bulduklarını iddia eden üç sarhoş öğrenci üzerindedir. Ancak delil yetersizliğinden hiçbir suçlama yapılamaz ve dosya çözümsüz kalır.

Yirmi beş yıl sonra, İskoç polis dedektifi Karen Pirie, bir suç podcastine konu olan bu tarihi cinayet dosyasını yeniden açmakla görevlendirilir, bakalım Rosie gerçekte neler olduğunu ortaya çıkarabilecek mi?

LOS RENGLONES TORCIDOS DE DIOS (2022)

IMDB: 7.1

Los Renglones Torcidos de Dios, El cuerpoContratiempo ve Durante la Tormenta gibi iyi filmlerin direktörü Oriol Paulo tarafından yönetilen 2022 İspanyol psikolojik gerilim filmi. Oriol Paulo ve Guillem Clua’nın Lara Sendim’le birlikte kaleme aldığı filmin senaryosu, Torcuato Luca de Tena’nın 1979 tarihli aynı adlı romanından uyarlanmış. Bahsi geçen romanın 1983’te Meksika yapımı aynı isimli başka bir filme Tulio Demicheli tarafından uyarlandığı bilgisini de vermeden geçmeyelim. 

Filmin müziklerinde Fernando Velázquez dokunuşları var. Oyuncu kadrosunda Bárbara Lennie, Eduard Fernández, Loreto Mauleón, Javier Beltrán, Pablo Derqui, Federico Aguado, Adelfa Calvo, Antonio Buíl’i görmek mümkün.

Filmin kısaca konusu şöyle; özel dedektif Alice Gould de Almenara, paranoyayı simüle eden bir psikiyatri hastanesine yatırılır. Amacı, bir yıl önce intihar ettiği iddia edilen bir hastayla ilgili kanıt toplamaktır. Gerçekle yalanın ayırt edilemez olduğu anlar ve gizemli olayların döndüğü hastane atmosferinde hem kahramanın hem de izleyicinin epey kafasını karışacak gibi görülüyor.

2023 yılı 10. Feroz ve 37. Goya ödüllerinde pek çok dalda aday gösterilen yapım, uzun yıllar kendinden söz ettireceğe benziyor.

ETEROS EGO (2016)

IMDB: 7.9

Green Dragon Movies ve Blonde Audiovşsual Productions ortak yapımı Eteros Ego (Diğer Ben), Sotiris Tsafoulias’ın yönettiği 2016 yapımı bir Yunan suç filmi. Senaryosu Pigmalion Dadakaridis, Katerina Filiotou ve Tefkros Mihadilis’e ait yapımın başrollerinde Pigmalion Dadakaridis, Dimitris Kataleifos, Manos Vakousis, Ioanna Kolliopoulou, François Cluzet yer alıyor.

Gösterimi bir taksi şoförünün öldürülmesinde esin kaynağı olduğu şüphesiyle durdurulan filmin konusu şöyle; polis, kriminoloji profesörü Dimitris Lainis’e çetrefilli bir davayı soruşturması için başvurur. Birbiriyle tek bağlantısı olay yerine yazılmış Pisagor alıntıları olan beş cinayeti çözmeye çalışan Asperger sendromlu kriminoloji profesörü Dimitris Lainis, matematik profesörü Marcel De Chaf’den yardım ister. İkili katilin kimliğini açığa çıkarmaya çalışırken öldürmenin psikolojisini ve matematiksel mantığını da anlamaya çalışır.

19 Ocak 2017’de beyaz perdeye yansıyan filmin müzikleri Costas Maragos tarafından yapılmış.

En Son Yazılar