Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 1

TABUTUMDAN BAKARKEN

Yazarı: Ramazan Atlen

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 164

Dedektif Dergi yazarlarından Ramazan Atlen’in ilk öykü kitabı “Tabutumdan Bakarken” Herdem Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. İçinde birbirinden sürükleyici yedi hikayenin yer aldığı kitap, bizi yeni bir polisiye kahramanla  tanıştırıyor: Özel Dedektif Hüseyin Kalander. Tüm öykülerde karşımıza çıkan Hüseyin Kalander, kendine has sakin ve dingin tarzıyla okuyucuyu hayran bırakıyor. Olay örgüleri de aynı dinginlikte; karmaşadan ve suç çözümlemesinden uzak, adeta doğal akışında seyreden insan hikayeleri… Yazarın akıcı ve yalın dili bu dinginliğe ayrı bir lezzet katıyor. Her bir hikayesini heyecanla okuyacağınız ve içinden favorinizi seçmekte zorlanacağınız bu harika edebiyat örneğini mutlaka okuma listenize ekleyin.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 2

ÖĞLEDEN SONRA CİNAYETLERİ

Yazarı: Önay Yılmaz

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 178

Önay Yılmaz Öğleden Sonra Cinayetleri adlı kitabında okuyucularının karşısına bu kez birbirinden ilginç dokuz polisiye öyküyle çıkıyor. Romanlarında okuyucusunu şaşırtmayı oldukça seven Yılmaz, bu kitaptaki her bir öyküsünde aynı oyunu oynuyor okuyucusuyla.

“Gayriihtiyari bir hareketle teleskobu pencereye yöneltti. Tam o anda elindeki havaya kalkmış bıçağı yataktaki çıplak kadına saplayan bir adam gördü. Adamın yüzü teleskobun merceğini bütünüyle kaplamıştı. İri kafalı, siyah saçlı, sakallı bıyıklı bir adamdı. Gözleri birbirine yakın ve koyu renkli adamın yanağında derin bir yara izi vardı.

Üzerine siyah bir tişört, altına da mavi kot pantolon giymişti. Adam  bıçağı yeniden saplamak üzereyken birden bakışlarını kendisine yöneltilmiş olan teleskoba çevirdi. Birisi onu izliyordu ve kadını öldürdüğünü görmüştü…” “Öykünün başlığından da anlayacağınız üzere benim adım Hayalet! Ben artık maalesef bu dünyada yaşamıyorum. Ölüyüm. Ama kendi isteğimle, kazayla ya da herhangi bir hastalık sonucu falan ölmedim, resmen öldürüldüm; diğer deyişle bir cinayete kurban gittim. Ne yazık ki katilimi görme fırsatım olmadı, ancak kimin öldürdüğünü tahmin ediyorum. Benim adım polis dilinde “maktul” oluyor. Yıllarca maktullerin öykülerini yazdıktan sonra onların durumuna düşmek oldukça ironik bir durum. Ama yapacak bir şey yok, çünkü hayat dediğimiz şey böyle sürprizlerle dolu.” (Tanıtım Bülteninden)

Yazarın yalın bir dille ustaca kaleme aldığı bu kitabını bir solukta bitireceğinize eminim.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 3

KAYIP YÜZ

Yazarlar: Elçin Poyrazlar

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 272

Mantolu Kadın, Kara Muska, Ecel Çiçekleri’nin yazarı Elçin Poyrazlar’ın son kitabı “Kayıp Yüz” Doğan Kitap etiketiyle kısa bir süre önce okuyucuları ile buluştu.

İntihar davalarına bakmak için sürülen Suat Zamir, dairesinden aşağı düşüp ölen genç kızın ve ortadan kaybolan ev arkadaşının vakasında görevlendirilir. Normalde intihar raporu yazılıp geçilen bu tarz davalardaki bakış açısının aksine Suat Zamir ölen genç kızın hikayesini titizlikle incelemeye başlar. Fakat ne kadar derine inerse bulgularıyla o derece şaşırır. Peki, genç kızın ölümü bir cinayet midir yoksa intihar mı? Bu sırada Emniyet’e gelen esrarengiz bir kadın, kocasının onu öldürdüğünü söyler. Bu şaşırtıcı iddia karşısında herkes kadının akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünür. Peki, acaba bu kadının gizemi nedir?

Yazarın dili, anlatımı her zamanki gibi oldukça akıcı. Heyecan dozu yüksek olan romanda, okuyucusuna adil davranıyor ve her bir ipucu sizi yavaş yavaş gizemi aydınlatmaya götürüyor. Polisiye sevenlerin bir çırpıda okuyacağı sürükleyici bir roman.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 4

BİRTAKIM  CİNAYETLER

Yazarı: Yeşim Yörük

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 218

Dedektif Dergi’nin sağlam kalemlerinden Yeşim Yörük’ün kaleme aldığı birbirinden kuvvetli sekiz hikayeden oluşan kitabı “Birtakım Cinayetler” Türk polisiye edebiyatına kuvvetli bir giriş yaptı.

Türkiye’den Almanya’ya cinayeti çözmek için giden bir komiserden beş yıldır yakalanamayan bir seri katile, 80 darbesi yıllarında davaya karışan oğlunu bir daha göremeyen yaşlı bir kadından sarhoş haldeeve dönerken kendini bir seri katilin elinde bulan mafya babası Niyazi’ye, huzurevindeki yaşlıların ölümüne şahit olduğu gencecik bir kızın davasına ve Ayşegül’ün hazin hikayesine uzanan birbirinden gizemli sekiz ayrı hikaye… Başarıyla yaratılmış karakterleri ve her karaktere özgü hikayesiyle zenginleşen bu kitabı okuduktan sonra Yeşim Yörük’ün yepyeni kitapları için şimdiden heyecanlanacağınıza eminim.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 5

KIZ KARDEŞİM

Yazarı: Verda Pars

Yayınevi: Yitik Ülke Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 224              

Yazarın ikinci romanı “Ölüm Fısıldar Geceye’den” sonra yine aynı kahraman Misli Perin’in yer aldığı üçüncü romanı “Kız Kardeşim” yakın zamanda Yitik Ülke Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Bu kitapta da polisiye yazarı Misli Perin ile beraber arkadaşları Selim, Şule ve eski aşkı Kemal yer alıyor. Ve belki de yeni bir sevgili adayı daha…

Marmaris’ten dönen Misli Perin, apartman dairesi müteahhide verildiği ve eşyasını boşaltması gerektiği için kısa bir süre arkadaşları Selim ve Şule’de kalır. Günün birinde eski komşularından birinin kızı olan Seçil kayıp bir arkadaşını bulması için Misli Perin’den yardım ister. Durumu araştıran Misli Perin pek de tekin çıkmayan kızı bir türlü bulamaz; olayın fazla üzerinde durmaz. Fakat kısa bir sonra eşyasını taşımak  için apartmana gittiklerinde tamamen boşalmış olan binada bir kadın cesedi bulunur: Seçil’in kayıp arkadaşı Müjde! Misli bir anda kendini yakışıklı komiser ile katilin peşinde bulacaktır.

Film tadında ve son sayfasına kadar elinizden bırakamayacağınız bu romanı mutlaka okuma listenize ekleyin.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 6

OXI

Yazarı: Ahmet Ziya Yıldırım

Yayınevi: İnkılap Kitabevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 272

Ahmet Ziya Yıldırım’ın polisiye-psikolojik gerilim türünde kaleme aldığı “OXI”, cinayetlerle çevrili sürükleyici bir hikâyeyi okurlarla buluşturuyor. İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflarda kısa bir süre önce yerini alan kitap, bir seri katile psikolojik açıdan derinlemesine bakıyor.

“Beklediği şeyin ne olduğundan o da tam emin olamıyordu. Eşinin kayıp bedeni hakkında bir haber mi? Yoksa morgda duran başı mı? İçeride beklemesini istememişlerdi. Burada, bu salonda, o da herkes gibi ölümü bekledi. Burası diğer bekleme salonlarından farklıydı. En kötüsünde bile bir umut olurdu. Girişe yazmamışlardı ama buraya umudun girmesi yasaktı! Bir çocukluk travması, insana ne kadar kötü bir şey yaptırabilir ki? Ya dâhice planlanmış, akıl almaz cinayetlerin sebebi? Evet, bir travma, acımasız bir seri katil yaratabilir: Cenk. Alınan bir ihbar üzerine olay mahalline giden polisler, karşılarında su dolu bir küvetin içinde, vücudu şeffaf bir bantla sarılmış bir kadın cesedi bulur. Olay araştırılırken, daha önce benzeri görülmemiş biçimde işlenen cinayetler seri şekilde devam eder. Bu cinayetlerin sorumlusunun geçmişiyle barışamaması ve sahip olduğu “şekersiz şeker” hastalığı nedeniyle aklını ve duygularını kontrol edememesi, birçok insanın hayatına mal olur. Bir insanın geçmişinin yaralarıyla başa “çıkamaması” ile yaşanan tüm bu karmaşanın, olay akışının ve ustaca işlenmiş sürükleyici kurgunun sonunda, sizleri hayrete düşürecek bir final bekliyor. Bir solukta okuyup bitireceğiniz OXI ile geçmişin sır perdesini aralamaya hazır olun!”

(Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 7

AJDA’NIN ELMASLARI

Yazarı: Mehmet Murat Somer

Yayınevi: Dedalus

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 258

Mehmet Murat Somer, Hop-Çiki-Yaya serisinin dördüncü ve son kitabı ‘Ajda’nın Elmasları’nda entrikalar ve heyecan dozu yüksek kovalamacalarla yepyeni, farklı bir macerayı okurlarıyla buluşturuyor.

“İşte Burçak karşısındaydı.

Kısa bir selamlaşmadan sonra telefon konuşması fazla sürmesin diye olabildiğince hızlı durumu anlatmaya başladı…

“Yani ayolcuğum,” dedi telefona, “adamın anlattıkları gerçek olabilir! Düşünsene kanlı bir katille kapı komşusuyum. Onunla aynı sofrada oturdum, evime geldi! Aklıma geldikçe ürperiyorum.”

İstanbul, Süperstar Ajda’nın elmaslarının çalındığı haberiyle güne başlar. Tam da aynı sıralarda iki doktor hastanedeki odalarında öldürülür. Ancak acar dedektifimiz Burçak, Rio’ya gitmiştir.

Bu defa iş dedektifimizin delişmen yardımcısı Gönül’e kalmıştır. Daha doğrusu Gönül bu hırsızlığı çözmek için gönüllü olmuştur. Doktor katilini adalete teslim etmek ise bir taraftan yeni aldığı eve yerleşmeye çalışan Ponpon’a düşmüş gibi görünmektedir.” (Tanıtım Bülteninden)

Polisiye edebiyatımızın en üretken yazarlarından olan Mehmet Murat Somer’in meşhur serisinin bu yeni kitabı diğerleri gibi çok konuşulacağa benziyor.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 8

KUSURSUZ CİNAYET

Yazarı: Erdal Süsem

Yayınevi: Navis

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 234

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Erdal Süsem’in ‘Kusursuz Cinayet, Gölgeler ve Suretler’ isimli kitabı Navis Yayınlarıyla raflarda yerini aldı.

“Pusuya düşüp kurşunlanan, iki ateş arasında kalan, evinden ayrılırken gözaltına alınıp kaybedilen, işkencede öldürülen insanlar geldi gözlerinin önüne. Bu esnada, hıçkırıklarla soranlara anlatıyordu Tuğba; yamaçtan dönerken nenesinin ayaklarının birbirine dolanmasıyla, dereye tepetaklak düşüpbaşını taşlara vura vura yuvarlandığını.”

(Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 9

PEMBE PANTER CİNAYETLERİ

Yazarı: Erkan Aksu

Yayınevi: Fa Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 255

“İçimizdeki Seri Katil” kitabı ile Türk polisiye edebiyatında yerini sağlamlaştıran Erkan Aksu’nun son romanı “Pembe Panter Cinayetleri” korku-gerilim dozu yüksek bir polisiye.

Eski Başkomiser Pınar Kızılkaya yaşadığı kötü bir olay sonrası mesleğinden ihraç edilerek, bileğindeki elektronik kelepçeyle eve hapsedilir. Evde kaldığı süre içinde kitap yazmaya başlamış ve mesleğindeki başarısını kitaplarına da yansıtmayı başarmıştır. Bir gece kapısını genç bir kadın çalar. Ayşen Armağan adındaki kadın iki arkadaşı ile bir bankada asistan olduğunu söyler. Cuma gecesi geç saatlere kadar dokuz banka yöneticisiyle toplantı yaptıktan sonra evine döndüğünü ve yemek yedikleri sırada bir telefon geldiğini söyler. Kadın sonraki dört saatini hatırlayamamaktadır. Kendine geldiğinde duşta bileğini kesmek üzere olduğunu, köpeği sayesinde kurtulduğunu anlatır. Yanında birer kolu, gözü ve bacağı olmayan bir Pembe Panter oyuncağı bulur. Telaşla arkadaşlarını aradığında  duşta intihar ettiklerini öğrenir! Pınar kadının anlattıklarını inandırıcı bulmaz. Eski yardımcısı Demir’i arayıp olayı ona devretmek istediğinde ondan enteresan bilgiler alır. Demir on iki banka çalışanın daha intihar ettiğini ve hepsinin yanında aynı Pembe Panter oyuncağının bulunduğunu anlatır! Peki, Pınar katili bulup Pembe Panter’in sırrını çözebilecek mi? Bu sürükleyici romanı türün meraklıları okuma listesine gönül rahatlığıyla alabilir.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ