Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

İstanbul poli̇si̇yeleri̇

Diğer Yazılar

İstanbul polisiyeleri fikri nasıl doğdu.. Çocukken, Çanakkale’de oturan teyzem vesilesiyle her şubat tatilinde bir haftayı aşkın süre Çanakkale’ye giderdim. Bu şehrin sahafları, inanılmaz hazinelerle doluydu. Tabii o yaşlarda SAS serisini okuyamayacağım için benim payıma “Macera Tüneli Serisi” düşmüştü. Hemen hemen bütün kitaplarını edinmiş, hızlı okuyabilme yetim sayesinde de bir çırpıda bitirmiştim.

Bilenler bilir gerçi de, kısa bir özet geçelim. Macera Tüneli, her kitabı farklı temaya sahip bir interaktif seriydi. Hikaye normal akışında başlarken bir süre sonra en altta iki seçenek belirirdi. Ne yapılacağına siz karar verirdiniz ve o karar minvalinde hangi sayfaya gitmeniz gerekiyorsa hikayeye oradan devam ederdiniz. O hikayenin kahramanı sizdiniz sözün özü.

Uzun süredir aklımda, buna benzer bir çalışma yapma fikri vardı. Farklı bir formatta düşünmeme rağmen çeşitli imkansızlıklardan ötürü sadece yazılı hâlde gerçekleştirmeye evrilen bu fikri, geçtiğimiz ay hayata geçirdim.
İstanbul Polisiyeleri’nin çıkış hikayesi budur.

Peki “İstanbul Polisiyeleri” tam olarak nedir? Ana karakterinin siz olduğu, İstanbul Cinayet Büro Amirinin farklı semtlerde geçecek olan her hikayede cinayeti çözmeye çalışacağı interaktif bir seridir. Kulağa biraz acımasızca gelecek olsa da, sadece bir mutlu sonu var. Birçok mutsuz son arasında dans ederek, doğru kararları almaya ve haliyle suçluları kodese “tıkmaya” çalışıyorsunuz.

İstanbul Polisiyeleri ilk hikaye, Haydarpaşa’da geçiyor. Pek tabii ki, ana mekanımız Haydarpaşa Tren Garı.

Burada da bir parantez açmak lazım geliyor. Vakt-i zamanında, Ankara’nın son Süper Lig derbisi olan Gençlerbirliği – Ankaragücü maçına gitmek için Haydarpaşa’dan trene binmiş, tekrar Haydarpaşa’ya trenle dönmüştüm. Bu yolculuğun tadı inanılmaz güzeldi ve şu sıralar, Haydarpaşa’nın düştüğü durum içimi feci acıtmakta. Sanıyorum ki benimle aynı düşünen insanlar da vardır. Bu hikayede tren yok ama, garın hikayesi arka fonda acıklı bir Melihat Gülses melodisi gibi baştan sona size eşlik edebilir.

“Gece Çöktü Haydarpaşa’ya” hikayesi ile 21 Nisan 2017 itibarıyla başladı İstanbul Polisiyeleri. Her iki ayda bir, farklı semtte geçecek olan interaktif maceralar yolculuğunda bana eşlik eder misiniz?

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ