Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Kusursuz Polisiye Yoktur

Diğer Yazılar

Özlem Solak
Özlem Solak
Özlem Solak ile Kusursuz Polisiye Yoktur! Bu köşede incelenen, yorumlanan tüm polisiye kitaplar bizzat tarafımca okunmuş olup, sizler için özene bezene kaleme alınmıştır. ”Polisiye edebiyat seviyor ama başlayamıyorum, şimdi hangi polisiye romanı okusam, polisiye kitap önerisi istiyorum” diyen herkesi dedektif dergideki yazılarıma bekliyorum. Samimiyet ve içtenlikle yazdığım yorumlar eşliğinde, birbirinden kıymetli yazarların kitaplarını incelemek, polisiye romanlar hakkında bir fikir edinmek isterseniz ben burada olacağım. Sizlerden gelecek değerli görüşlerin her hakkı ayrıca saklıdır. Dedektif dergiyi ve beni izlemeye devam ediniz. Keyifli okumalarda buluşmak dileğiyle.

Kitap Eleştirisi/ Uzunyuva’da Uyanış/

Temmuz 2010’da Milas jandarmasının yaptığı bir operasyonla defineciler tarafından kaçak kazı yapıldığı ortaya çıkarılan Milas ilçe merkezinin sit alanındaki Uzunyuva Anıt Mezarı’nda bulunan lahit, arkeologlarca ‘’Yüzyılın arkeolojik buluşu’’ olarak nitelendirilmişti.’’

 

Sıcağın en yoğun hissedildiği Temmuz ayının son akşamından Dedektif Dergi okurlarına “Kusursuz Polisiye Yoktur” köşemizden Merhaba! Eskiler buharlaşma günleri dermiş bu zamanlara. Bugünlerde denize girenlerin üzerinde mutlaka metal taşıması gerektiğine, aksi halde vücutta lekeler oluşacağına inanılırmış. Bu yüzden inşaat çivisinden kolye ya da bilezik takarlarmış. Kimbilir; belki de kazılarda bulunan benzer takıların bir amacı da buydu.

Antik şehirlere ve kazılardaki bulgulara öteden beri ayrı bir merakım vardır. Bu konuda yazılmış kitapları da ayrı bir hevesle okurum. Ve bundan sebep, bu sayımızdaki cümlelerimi böyle bir polisiye kitaba ayırmak istedim. Ulaş Özkan ve Emrah Poyraz’ın kaleme aldıkları Uzunyuva’da Uyanış adlı kitabından bahsedeceğim sizlere.

Romanımız, Milas Uzunyuva sit alanındaki mezarda bir lahit bulunmasıyla başlıyor. Tarihte önemli bir yeri olan Karya medeniyetinin meşhur Kralı Hekatamnos’a ait bu lahitte işlenen cinayet sonrasında, katilin peşinde geçen soluksuz, uzun bir yolculuğa çıkarıyor bizleri kitap. Yalnız aklınıza hemen klasik polisiye romanları gelmesin. Çünkü okur; acımasız katilin izini sürerken, aynı zamanda mitolojik efsaneler arasında buluyor kendini. Kadim Anadolu topraklarına ev sahipliği yapmış medeniyetlere de rehberlik etmiş yazarlar. Dinler arası ortak benzerlikleri, bu benzerliğin yol açtığı efsaneleri okudukça farklı bir oluşumun kapıları açılıyor önünüzde.

Ulaş ve Emrah’ın titiz araştırmalar sonucunda yazdıkları belli olan kitap, bana oldukça lezzetli geldi. Okunması keyifli ve bir o kadar da merak uyandırıcı. Romanda geçen belli başlı karakterlerin betimlemesi, başlarından geçen olaylar karşısında hissettiklerinin kelimelere aktarılış biçimi oldukça iyi. Okur, cinayetleri çözmeye çalışırken bir yandan da tarihin içinde dolaşmaktadır, farklı coğrafyadaki toplumların benzer ibadet şekillerine ve binlerce yıldır anlatılan efsanelerin benzerliğine şaşıracaksınız.

Ve kitabın sonunda ters köşe yapmış yazarlar. Bu da beni şaşırtan unsurlardan biri oldu. Tam tahmin edemediğim bir finalle karşılaşmak ilginçti. Evet, kitabı okurken her ne kadar bulmaca çözer gibi hissetseniz de final kısmını  tahmin etmek zor. Bu da final için oldukça hoş bir tat bırakacak ağzınızda. Bakalım okuyanlar da benimle aynı fikirde olacak mı?

 

Uzunyuva’da Uyanış ve Mitoloji

Uzunyuva’da Uyanış, alışıldık, salt katil kim üzerine kurgulanmış polisiyelerden değil. Zaten kitabın giriş kısmında da bundan bahsediyor yazarlar. Yani içinde sadece cinayetler ve bunu çözmekle mükellef  bir dedektif barındırmıyor roman. Arkeoloji, bilim, felsefe, macera, gizem, inançlar ve yüzyıllardır süre gelen uygulanış şekilleri üzerine okurun ciddi anlamda düşünüp fikir yürütmesini sağlıyor. Onlarca mitolojik efsane arasında gezinirken günümüzde işlenen cinayetlerin ipuçlarını toplamaya çalışmak okura ilginç bir deneyim katıyor.

Güzel, okuması keyifli bir kitap oldu benim için. Eğer siz de efsanelerle örülü bir atmosferde çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere doğru gezinirken, acımasız cinayetler işleyen bir katili kovalamak isterseniz tam size göre bir kitap olacaktır Uzunyuva’da Uyanış. Ve özellikle kadın okurların kitabı daha da beğeneceğini düşünüyorum çünkü binlerce yıllık efsanelerle şekillenmiş kavimlerde kadına verilen önem ve kutsallığın vurgulandığı bir roman olmuş ‘’Uzunyuva’da Uyanış’’.

Ve son söz, kitaptan: ‘’Ve her şey satır satır yazılır’’..

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ