Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

İyi Polisiye, Michael Connelly

Diğer Yazılar

Polisiye Edebiyatın en önemli kollarından biri de ülke polisiyeleridir. Bunu Avrupa Amerika İskandinav polisiyeleri olarak detaylandırabiliriz. Ben hep Avrupa Polisiyelerine yakın olmuşumdur. İskandinav polisiyeleri herkese hitap etmese de bu işin ustası benim için Henning Mankell’dır. Bunun yanında Amerikan Polisiye Edebiyatı herkesin bildiği bir tür. Özellikle filmleri ile evlerimize konuk olan bu türün benim için en sevilen ismi Michael Connelly.

Michael Connelly, 1956 doğumlu eski bir gazetecidir. Bu sebepten olsa gerek yazdığı Şair isimli kitabında ki ana karakter Jack McEvoy u kendine yakın bulmaktadır. Ama bence Connelly’nin büyüsü, gücü ve zekası yada artık ne isim verirseniz, o şey Harry Bosch karakterinde. Bosch yazarın kitaplarında ki ana karakter. Ülkemizde çevrilmiş 18 tane Bosch serisi kitap var. Bunun dışında Mickey Haller diye başka bir karakteri daha var ama konumuz bugün Harry Bosch ve Conelly…

Connelly’nin en önemli özelliği yazdığı kitaplara kattığı özgünlük ve duygu. Özgünlük edebi gücünde. Ama duygusu karakterin kalbinde. Bosch’u okurken bunu iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Gerek cinayet soruşturmasının gerekse hayatının en karanlık dönemlerinde bunu size yansıtıyor. İşte bu da yazarın verdiği keyfi artırıyor.

Dedektif Harry Bosch’un en sevdiğim yanı vicdanı. Malum çoğu poliste olmayan bir şey. Bosch geçmişine baktığımızda bu vicdanının nerden geldiğini de görüyoruz. Bizim deyimle görmüş geçirmiş biri yaşamış biri. Bunu da soruşturmalarına yansıtıyor. Soruşturma deyince Bosch’un zekası ve sezgilerine de dokunmak lazım. Özellikle Kara Buz ve Son Çakal kitaplarında ki soruşturmalar da Bosch adeta döktürüyor. O kitapları dikkatli ve sakin okuyan herkes bunu görecektir. Yazar Connelly soruşturmayı ilmek ilmek işlerken başrolü Bosch’un zekasına ve duygusuna vermiş.

Micheal Connelly polisiye kitapları

Tünel Fareleri kitabı ile başlayan seriyi sırası ile okuduğunuz da Bosch ile  onun kırık yüreğini ve yalnız hayatınının her anını yaşayacak ama en çokta ruhunu yüreğini verdiği dedektifliğinin bütün evrelerini göreceksiniz. Ortağı Jerry Edgar, Kiz Rider ile tanışacaksınız. Tabi hayatına giren çıkan kadınları söylemiyorum bile…

İyi polisiye hatta harika polisiyeye en güzel örnektir Michael Connelly kitapları. Yazdığı Her bir karakter ile sizi kendine hayran bırakacak.. Bir kere okuduktan sonra hepsini okumak isteyeceksiniz.

O zaman keyifle okuyun derim.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ