Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

Waco (2018)

POLİSİYE EKRANI 1

IMDb: 7.9

ABD tarihinin en kanlı baskınlarından biri olan Waco Kuşatması sonucunda, 1993’te, 76 erkek, kadın ve çocuk hayatını kaybetti. Kuşatmanın hikâyesi yıllar içerisinde farklı yapımlara konu oldu. Hatta Netflix, Waco: American Apocalypse adlı belgesel dizisini 22 Mart’ta izleyiciyle buluşturdu.

Ondan çok öncesinde ise olayı geniş çaplı olarak ele alan Waco dizisi 2018’de ekrana geldi. ABD’nin kablolu kanallarından Paramount Network’te yayınlanan Waco, mini dizi olarak hazırlanmıştı ve sezonu 6 bölümden oluşuyor. 2023’e geldiğimizde ise Waco’nun sonrasını, yasal yansımalarını ve Oklahoma City bombalama olaylarına yol açan hareketi körüklemesini konu alan Waco: The Aftermath yayınlandı. 5 bölümlük devam dizisi aynı medya grubuna bağlı bir diğer kablolu kanal Showtime’da yayınlandı.

Waco’nun başrollerinde Michael Shannon, Taylor Kitsch, Andrea Riseborough, Paul Sparks, Rory Culkin, Shea Whigham, Melissa Benoist, rolüyle Emmy adaylığı alan John Leguizamo, Julia Garner ve Glenn Fleshler gibi isimler rol alıyor. Michael Shannon ve John Leguizamo dâhil bazıları devam dizisi Aftermath’te de rol aldı.

POLİSİYE EKRANI 4

ATF (Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcılar Bürosu), David Koresh’in başını çektiği dini tarikat Branch Davidian’ın müritlerinin yaşadığı yeri aramak üzere girişimde bulunur. Ancak tarikat üyeleri aramaya direnince çatışma çıkar, bu da FBI’ın da dâhil olduğu 51 gün sürecek ve medyada geniş çapta yer bulacak büyük bir kuşatmanın başlamasına sebep olur.


The Responder (2022)

POLİSİYE EKRANI 5

IMDb: 7.4

Sherlock, A Confession ve Breeders gibi yapımlarla tanınan Martin Freeman’ın yeni dizisi The Responder, 24 Ocak 2022’de BBC One kanalında izleyiciyle buluştu. İlk sezonu 5 bölümden oluşan suç draması türündeki dizi, kanaldan 2. sezon onayını aldı. İngiliz yapımı dizinin bölümleri ülkemizde BluTV’nin kütüphanesinde yer alıyor.

Eski polis memuru Tony Schumacher tarafından yaratılan ve yazılan The Responder’ın yapımını Dancing Ledge Productions üstlendi. Bölümleri Tim Mielants, Fien Troch ve Philip Barantini yönetti. Schumacher, karakterin kendisinden esinlendiğini ama dizideki ana hikâyenin kurgu olduğunu belirtti.

Freeman, hikâyesi Liverpool’un sokaklarında geçen polisiye dramada acil müdahale görevlisi Chris Carson’ı canlandırıyor. Geceleri çalışan ve hem kişisel hem de profesyonel olarak ayakta kalmak için uğraşan Chris, yanına mecburen çaylak bir ortak almak zorunda kalır. Ancak hem o hem de Rachel, çok geçmeden bu zorlayıcı ve amansız gece dünyasında hayatta kalmanın karşılıklı yardım etmeye ya da yok etmeye bağlı olduğunu keşfeder.

Dizide Freeman’a Adelayo Adedayo (Rachel), Ian Hart, MyAnna Buring, Kerrie Hayes, Warren Brown, David Bradley, Rita Tushingham, Josh Finan ve Emily Fairn gibi isimler eşlik ediyor. Altı kategoride BAFTA’ya aday olan The Responder, En İyi Drama adaylığını almanın yanı sıra kadrodaki isimlerden Freeman, Adelayo ve Finan’a oyunculuk kategorilerinde adaylık kazandırdı.


Emily the Criminal (2022)

POLİSİYE EKRANI 8

IMDb: 6.7

Emily the Criminal, geçtiğimiz yıl izleyiciyle buluşan, suç ve gerilimi bir araya getiren bir drama filmi. 18+ / R-rated olarak vizyona giren yapım, John Patton Ford imzalı bir ilk film. Bu yıl 38.’si düzenlenen Bağımsız Ruh Ödülleri’nde En İyi İlk Senaryo ödülüne layık görüldü. Geniş çaplı bir festival yolculuğu da geçirerek Sundance ve BFI London dâhil birçok yerde kendisini başarıyla gösterdi.

Emily, yüklü miktardaki öğrenci borcunu ödemeye çalışan ve altında ezilen genç bir kadındır. Bir an önce iş bulması gerekmektedir ancak geçmişinde yer alan küçük bir sabıka kaydı nedeniyle kurumsal iş dünyasına adımını atamamakta, istediği fırsatları kaçırmaktadır. Bu durum da Emily’nin farklı yöntemlere başvurmasına sebep olur. Emily, bir yeraltı suç çetesine katılarak kredi kartı dolandırıcılığına başlar.

Filme adını veren Emily karakterine ekranın gözde oyuncularından Aubrey Plaza hayat verirken kendisine Theo Rossi, Megalyn Echikunwoke, Gina Gershon da eşlik ediyor.

Kendi öğrenci borcunu ödemek için restoranlarda çalışan John Patton Ford, filmin hazırlık aşamasında kendi deneyimlerinden de yararlandığını belirtti. Senaryoyu okuyup beğenen Aubrey Plaza ise başrolü üstlenmenin yanı sıra yapımcı olarak da projeye dahil oldu. Düşük bütçeli bağımsız film, Los Angeles’ın tekinsiz denebilecek bölgelerinde 20 gün boyunca çekim yapılarak ve kısa bir süreliğine Meksika’ya gidilerek tamamlandı.


Nobody (2021)

POLİSİYE EKRANI 13

IMDb: 7.4

John Wick serisinin senaristi Derek Kolstad’ın senaryosuna imza attığı 2021 yapımı Nobody (Önemsiz Biri), Ilya Naishuller’in yönetmenliğini üstlendiği bir aksiyon, suç ve gerilim filmi.

Bir dönem “üç harfli kurumlar” için suikastçı olarak çalışan Hutch Mansell’ın banliyöde ailesiyle yaşadığı evine bir gece iki hırsız girer. Hutch, sorun çıkmaması adına kendisini ve ailesini savunmaz, hırsızlara karşı koymaz. Ancak bu durum hem hayal kırıklığına uğrayan oğlu Blake’le arasını bozar hem de karısı Becca’yı kendisinden uzaklaştırır. Yaşananların sonuçları Hutch’ın uzun süredir içinde bastırdığı öfkeyi açığa çıkarır.

POLİSİYE EKRANI 14

Öfkesinin peşinden giderek eski hayatına dönmesi onu içgüdülerini ve yeteneklerini kullanacağı acımasız bir yola sürekler, üstelik güçlü bir suç çetesi liderinin yeni hedefi haline gelir. Hutch’ın ailesini tehlikeli rakibinden koruması ve bundan böyle “önemsiz birisi” gibi hafife alınmayacağını göstermesi gerekmektedir.

Nobody’nin başrolünde Better Call Saul dizisiyle bilinen Bob Odenkirk yer alırken kendisine Connie Nielsen, Aleksey Serebryakov, RZA ve Christopher Lloyd gibi isimler eşlik ediyor. Türkiye’de vizyonu pas geçen Nobody, Netflix kataloğunda yer alıyor. Ayrıca bir süredir devam filminin hazırlıkları sürüyor.

POLİSİYE EKRANI 15

Filmdeki performansıyla beğeni toplayan Odenkirk, kendi şirketiyle yapım sürecine de dâhil oldu. Filmin fikir sahibi olan oyuncu, yetkililerin kendi evine girenlere karşı tutumundan dolayı hayal kırıklığına uğradığını ve “belalı” birisi olsaydı durumu nasıl halledeceğini düşündüğünü belirtti. Rolü için iki yıla yakın fiziksel eğitim alarak dublör gerektiren sahnelerin önemli bir kısmında bizzat rol aldı. Doğallık ve gerçeklik peşinde olan yönetmen Ilya Naishuller ise senaryo fikirlerinden bazılarını Rus mafyasına mensup bir “arkadaşına” danıştığını ekledi.

POLİSİYE EKRANI 16

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ