Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yan Evin Sırrı – Shari Lapena

Diğer Yazılar

Yan Evin Sırrı - Shari Lapena 1

Rahmetli babaannem ben küçükken ona derdini anlatmaya gelen arkadaşlarına her zaman bir çare bulmak için çok çaba harcardı ve sır saklamayı çok iyi bilirdi. Bazen rutin işlerinden geri kalırdı, ona “Neden bu kadar uğraşıyorsun babaanne bak insanlar senin işlerini hiç umursamıyor hep kendi dertlerini anlatıyorlar” dediğim zaman bana “ Güzel kızım, bak birazdan akşam olacak ve her evin ışığı yanacak ama nasıl yanacak, kimin de hüzün kimin de acı kimin de neşe, dört duvar arasında neler yaşandığını asla bilemezsin” derdi. Yan Evin Sırrı da bu sözleri doğrulayan nitelikte bir roman.

Shari Lapena’yı, Kara Hafta İstanbul Panelinde konuk yabancı yazar olarak dinleme fırsatı buldum. Yan Evin Sırrı romanını yazmaya başladığında bunu eşi dâhil hiç kimseye söylememiş hatta editörüne bile. Geceleri herkes uyurken o kalkıp romanını yazmış, neden sorusuna da “Sadece içimden öyle yapmak geldi bunun belli bir sebebi yok, yazmaya başladım ve öylece akıp gitti.”diye cevapladı.

Kitabı okumaya başladığım andan itibaren gerilimin içinde buluverdim kendimi. Yazar,  Anne’nin yaşadığı doğum sonrası deprasyonu, kendine yaptığı acımasızca eleştirileri ve geçirdiği çocukluk travmalarını en ince detayına kadar kurgulamış. Tabii bunu, yaptığı titiz araştırmaların bir sonucu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Anne’nin bu zor zamanında kendini anlayabileceği bir tek arkadaşının olmaması, yan komşusu Cynthia’nın ikiyüzlü oluşu onun daha çok bunalıma sürüklenmesinin sebeplerinden biri olmuş.

Anne, saygın ve zengin bir ailenin tek kızıdır, kocası Marco ise göçmen bir ailenin çocuğudur. Aralarındaki bu sosyo kültürel fark Anne’nin ailesi için büyük bir sorundur ayrıca Marco’yu hiç sevmemişlerdir. Ayrılmalarını dört gözle beklerken torunları Cora’nın doğumu onları biraz yumuşatsa da Marco’ya karşı olan tavırlarını hiç değiştirmez. Onlara göre Marco servetlerinde gözü olan beceriksiz, kendi işini bile onların açtığı kredi ile kuran birisidir. Her bir araya geldiklerinde de bunu Marco’nun yüzüne vurmaktan çekinmezler.

Anne’nin doğum sonrası yaşadığı travma yetmezmiş gibi bütün bunlarla başa çıkmak zorundadır. Üstelik bir de Marco’nun yan komşusu Cynthia ile flörtleşmesi onu iyice çileden çıkarmıştır. Cora’ya hamile kalmadan önce Cynthia ile gayat iyi giden bir dostlukları vardır, kafasını kurcalayan soru ise ne zaman ikisinin yakınlaşmaya başladığıdır.

Cynthia’nın kocası Graham, karısının Marco ile flörtleşmesine göz yumması da ayrı bir muammadır çünkü bu Graham’ı hiç sinirlendirmemektedir. Cora’nın kaçırılmasından sonra bu çiftin arası da bozulmuştur ve her gece kavga etmektedirler acaba neden? Sakladıkları küçük sır ne?

Cora’nın kaçırılması, her ne kadar aileyi perişan etmiş görünse de aslında herkesin bir birinden sakladığı kirli sırların ortaya çıkmasıyla birlikte telafi edilemez yaralar açıyor.

Dedektif Rasbach, olayın başından beri Cora’yı kaçıranların dışarıdan birilerinin olduğuna hiç inanmamıştır, Anne ve Marco arasında gidip gelmektedir. Marco’nun iflasın eşiğine gelmiş şirketi, yan komşusu Cynthia ile bir gecelik bile olsa flörtleşmesi, Anne’nin psikolojik tedavi görmesi ve ilaç kullanması onu hislerinde yanıltmadığını göstermiştir. Ama bu kadar kolay değildir Anne ve Marco’nun düğümleri çok sağlamdır, çözüldükçe altından başka düğümler çıkacaktır. Tabii buna Anne’nin annesi Alice’de katkısı büyük olacaktır.

Dedektif Rasbach’a gelince deneyimli, giyimine özen gösteren, ön sezileri kuvvetli, soğukkanlı, empati yeteneği oldukça gelişmiş bir dedektif. Umarım sevgili Shari Lapena sıradaki kitabı *Evdeki Yabancı’da* onu, bizlere daha da yakından tanıtır.

Agatha Christie’nin Mösyö Poirot’u ve Miss Marple’ı, Sir Arthur Conan Doyle’n Sherlock’u zihnime öyle kazınmış ki sanki başka romanlarda da aynı ayrıntıları bekliyorum. Ne yapabilirim konu dedektif olunca onu zihnimde canlandırıp olayı yaşıyormuş gibi hissediyorum.

Anne ve Marco çifti, yan komşuları Cynthia ve Grahamın yemek davetine gitmek için altı aylık kızları Cora’yı evde bırakırlar. Ev sahibesi Cynthia onlara, bebekleri Cora’yı getirmemelerini özellikle rica etmiştir. Bebek bakıcıları son anda gelemeyeceğini bildirince Anne bebeğini evde bırakmak istemez ama Marco onu ikna etmek için plan yapar.  Bebek telsizini yanlarına alacaklar ve her yarım saatte bir sırayla kontrole gideceklerdir.

Gece saat 01’de eve döndüklerinde Cora’yı yatağında bulamazlar ve onu en son saat 12.30’da gören Marco’dur.

Dedektif Rasbach ve ekibinin evde yaptıkları titiz bir çalışma sonucunda artık Marco ve Anne baş şüphelidir.

Gerilimi had safhada yaşamak istiyorsanız Yan Evin Sırrı tam size göre bir roman. Keyifli okumalar diliyorum.

Künye:

Kitabın adı           : Yan Evin Sırrı

Yazar                     : Shari Lapena

Çevirmen              : Güneş Becerik Demirel

Yayın Tarihi          : 24.11.2017

Sayfa Sayısı           : 316

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ