Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Erkek Seri Katiller | 12

Diğer Yazılar

Arkın Gelişin
Arkın Gelişin
Arkın Gelişin, Almanya’da Suç Psikolojisi eğitimi almış bir polisiye yazarıdır. Eserleri: Bir Seri katilin Günlüğü (2012), Kansız (2014), Ted Bundy – Bir Seri Katilin Anatomisi (2014), Ted Kaczynski – Bir Seri Katilin Manifestosu (2014), Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri (2015), Charles Manson – Bir Seri Katilin Felsefesi (2015), Seri Katiller Tarihi – İnsan Avcılarının İzinde (2015), Apokalips (2017). Arkın Gelişin 1976 doğumludur. Arkın Gelişin'in polisiye dergimizde yayınlanan eserlerini bu sayfada bulabilirsiniz.

Kazançlı Formül

 

10 Nisan 1836’da Bayan Rosina Townsed, Manhattan şehrinde bir genelev işletmecisi, son “müşterisini” yolcu ettikten hemen sonra saat gece 01:00 civarında yatağına yattı. Yaklaşık 2 saat sonra burnuna gelen yanık kokusuyla uyandı. “Kızlarından” bir tanesi olan Helen Jewett’in odasında yangın çıkmıştı.

O dönemde itfaiye teşkilatı gelişmemişti ve tam zamanlı hizmet vermiyordu. Polis teşkilatı, henüz bu uygulamaya geçmişti. Geceleri sokağın güvenliğini sağlayan bekçiler vardı. Genelevin yakınında bulunan bir bekçi, imdat çığlıklarını duyar duymaz olay yerine koştu. Yangın söndürüldüğünde, yatağında yatan genç bir kadının yanık bedenini buldular. Geceliğinin tamamı neredeyse yanmıştı. Yatağında ölü bulunan ceset Helen Jewett’e aitti. Ancak bedenindeki yara izleri dikkat çekiyordu. Birisi kadının bedenine sert ve keskin bir cisim ile defalarca vurmuştu.

Baş şüpheli olarak 19 yaşındaki, varlıklı Richard P. Robinson belirlendi. Kendisi genelevine sık sık uğrayan bir müşteriydi. Kısa sürede tutuklansa da tüm iddiaları reddediyordu. O güne kadar düzenlen polis tutanakları, kısa ve öz bilgiler içermekteydi. Bu olay, bu alışkanlığı değiştirecekti.

Çoğu gazete, bölgesel ticarî gelişmeleri ön planda tutmaktaydı. The New York Herald James Gordon Bennett yönetiminde bu tip gazetelerden bir tanesiydi. İskoç soyundan gelen Bennett 1820’de bu sektöre giriş yaptığında, gazetelerin başlıkları, yazar isimleri, röportajlar, yurt dışı haberleri, köşe yazıları, dedikodu, resim veya karikatür içermemekteydi. Bennett bu durumun farkına varıp, ayrıcalığını yaratma peşindeydi. Okurları heyecanlandıran haberler yayınlamak istiyordu. Rakipleri New York Sun ve New York Transcript, polis vakaları için yarım makalelik yer ayırmıyordu. Helen Jewett olayını duyunca, olayı gazete tarihinde o döneme kadar görülmemiş bir sansasyona dönüştürmeyi başardı. 16 nisan tarihinde gazete tarihinin ilk röportajı Bennett’in gazetesinde yayınlandı.

Okurların cinsellik, suç ve skandal gibi başlıklar için merak duydukları yeni keşfedilmeye başlandı. Bennett’in gazetesi diğer gazeteleri açık farkla gölgede bıraktıktan sonra, diğer gazeteler de mecburiyetten aynı yola girdiler. Okurlar bu kadar açık bir şekilde yazılan haberleri okuyunca şok geçirseler de aynı zamanda hoşnut kalıyorlardı.

Bennett olay sonrasının hemen ardından bizzat harabeye dönmüş geneleve gitti. Oraya vardığında evin dışında bekleyen bir kaç genç adamı fark etti. Evin içerisine girmeyi başardı ve Bayan Townsend ile görüştü. Kadın aynı hikâyeyi tekrarlıyordu. Yangının çıktığı odaya girdi. Genç kızın yanmış bedeni hâlâ oradaydı ve üzeri bir örtü ile kapatılmıştı. Polis memurlarından bir tanesini ikna etmeyi başararak, örtüyü kaldırdı ve genç kızın cesedini inceledi. Polis memuruna ödül olarak gazetesinde röportaj sözü verdi. Cildinde oluşan lekeleri yakından incelerken, yanık olmasına rağmen kadını, Roma mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası olan Venüs’e benzetti. Sol tarafı yangının etkisiyle bronzlaşmıştı, tıpkı bir antik çağ heykeli gibi… Aynı zamanda yangından oluşma ihtimali olmayan kanlı yaralar da dikkatini çekti.

Bu erotik çağrışım yapan tarifler gazetede olduğu gibi yer aldı. Böylece okurların ilgisini çekmek zor olmadı. İşin peşini bırakmayan Bennett, olayın içyüzünü araştırdıkça, olayın şüpheli Robinson ile sınırlı olamayacağına inandı. Bayan Townsend en az Robinson kadar şüpheliydi. Gazetede yer alan haberlerin tamamı bu yöndeydi.

Rakip gazete olan Sun ve Transcript bunu fırsat bilip karşı görüş bildirmeye başladılar. Onlara göre Herald’s gazetesi yanılıyordu ve Robinson halen baş şüpheliydi. Yeni bir ticarî alan gelişmişti. Olay yerine girmek isteyen muhabirler bunun için çeşitli bedeller ödmek zorundaydılar. Sansasyon olayın önüne geçmek üzereydi. Robinson yanlısı olan gençler, onun tarzında giyiniyorlardı. Robinson bir idole dönüşüyordu. Robinson cinselliğin özgürlüğünü temsil ediyordu. Helen yanlısı olan kadınlar ise beyaz ve siyah şeritten oluşan şapkalar giyiyorlardı. Beyaz şapka Helen’in masumiyetini temsil ederken, şapkanın etrafındaki siyah bant onu kirleten katili temsil ediyordu.

Herald gazetesi her gün yeni bir olayı yeni detaylarla ana sayfaya taşırken; Philadelphia, Boston, New York, Baltimore ve Washington yerel gazeteleri, Bennett’in tespitlerini kendi gazetelerine taşıyorlardı.

Robinson’un evinde iki ciltten oluşan bir günlük bulundu. Günlüğün ilk sayfasındaki uyarı dikkat çekiciydi: “Her kim bu kitabın sırlarına izinsiz olarak erişir ise, on emrin şiddeti ile sarsılacaktır.” Birçok gazete günlükten alıntılar yayınlamaya başladı. O ana kadar masum görünüşüyle bilinen Robinson’un günlüğündeki ahlaksızlıklar farklı bir kişiliği gün yüzüne çıkartıyordu. Bunu fırsat bilen Helen yandaşı gazeteler, Robinson’un ahlaksız düşüncelerini yayınlarken, Helen’i dünyanın en masum kızı gibi gösteriyorlardı.

Dava 2 Haziran 1836’da görülmeye başlandı. Olayın üzerinden 2 ay geçmişti ve Amerika tarihinde ilk kez farklı şehirlerden muhabirler davayı canlı izlemek için geldiler. Her duruşmaya yaklaşık 1000 izleyici kabul ediliyordu ve her duruşma ile birlikte ziyaretçiler değişitiriliyordu ki, izlemek isteyen herkes fırsat bulsun. 8 haziranda jüri kararını açıkladı. Robinson masumdu. Bu karar ülke genelinde büyük tepki yarattı. Bu dava ile birlikte, basın dünyası tamamen değişti. Gazeteler sansasyonun sattığını artık algılamışlardı. Modern seri katillerin çağı başlamak üzereyken, bu zamanlama manidar olacaktı.

En Son Yazılar