Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

Diğer Yazılar

Gamze Yayık
Gamze Yayık
Gamze Yayık. 1972 yılında doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin farklı şehir ve okullarında süren eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezuniyetiyle son buldu. İşsiz bir mühendis olarak başladığı yetişkinliğini Ying Yang mahlasıyla DivxPlanet sitesinde polisiye dizi ve filmlere gönüllü altyazı çevirmenliği, altyazı editörlüğü yaparak geçirdi. En büyük tutkusu olan kitaplardan ve okuyup öğrenmekten asla vazgeçmedi. İzmir’de yaşıyor. Halen Handan Gökçek’in “Yaratıcı Yazarlık” Atölyesi’nde polisiye okuma tutkusunu yazma uğraşına çevirmeye çabalayan bir öğrenci.

DARK WINDS (2022)

IMDB: 7.8

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 1

Dark Winds, Tony Hillerman’ın ‘Leaphorn & Chee’ roman serisine dayanan, Jack Ryan ve Fringe yapımlarının yazarı Graham Roland tarafından yaratılan bir Amerikan psikolojik gerilim dizisidir. İlk sezonu altı bölümden oluşan dizinin prömiyeri 12 Haziran 2022’de AMC ve AMC+’da yapıldı.

Konusu; 1971’de, Navajo Nation’ın Monument Valley yakınlarında bulunan bir karakolda geçen dizi, Tribal Police’ten Teğmen Joe Leaphorn’un (Zahn McClarnon) görünüşte birbiriyle bağlantısız olan bir dizi suçla mücadelesini anlatır. Joe’nun gerçeğe yaklaştığı her olay geçmişinin yaralarını o kadar çok ortaya çıkarır. Göreve yeni atanan şerif yardımcısı Jim Chee’nin ise çözmesi gereken eski hesapları vardır.
Dizide diğer rollerde, Jessica Matten, Deanna Allison, Rainn Wilson, Elva Guerra, Jeremiah Bitsui, Eugene Brave Rock ve Noah Emmerich görmek mümkün. 

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 2

İlk gösterimi 2,2 milyon kişi tarafından izlenen dizinin yaratıcılarından Redford, bir röportajında uzun süre Hillerman’ın kitaplarını uyarlamayı planladığını söylüyor. Yapımın büyük kısmı özel izinle New Mexico’daki kabile topraklarında Camel Rock Studios tesisi kullanılarak çekilmiş. Serinin kalanın çekimi yine New Mexico’da yer alan Cochiti Pueblo’daki kabile sınırlarında tamamlanmış.

İlk sezonu, roman serisinin Listening Woman (1978) ve People of Darkness (1980) kitaplarına dayanan dizi ikinci sezon onayı aldı.


BLACK BIRD (2022)

IMDB: 8.2

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 3

Black Bird, James Keene ve Hillel Levin’in 2010 yılında yayınlanan otobiyografik romanı In with the Devil: a Fallen Hero, a Serial Killer, and a Dangerous Bargain for Redemption‘dan uyarlanan Dennis Lehane tarafından geliştirilen bir Amerikan suç draması.

Yazar James Keene, 90’larda uyuşturucu sattığı için şartlı tahliye olmaksızın on yıl hapis cezasına çarptırılır. Ancak savcı ona hapisten kurtulması için bir fırsat verir. Savcı, on beş yaşındaki bir çocuğu öldüren Larry Hall adlı bir mahkûmun genç bir kadını da öldürdüğünden şüphelenmektedir. Hall’un temyizde hapisten kurtulma ihtimali üzerine Savcı, Keene’den özgürlüğü karşılığında, Hall ile dost olup, iki cinayeti itiraf ettirmesini ister.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 4

Altı bölümden oluşan ve gerçek yaşamdan esinlenen dizinin ilk bölümü 8 Temmuz‘da Apple TV+ ekranlarında izleyiciyle buluştu.

Dizide; Jimmy Keene’i Taron Egerton, Larry Hall’u ise Paul Walter Hauser oynarken Sepideh Moafi, Greg Kinnear ve geçtiğimiz günlerde 67 yaşında hayatını kaybeden Ray Liotta ikiliye eşlik ediyor.


OUTFIT (2022)

IMDB: 7.1

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 5

Outfit, Aynı gece tek mekânda geçen, diyaloglar üzerine kurulmuş bir suç, gizem-gerilim filmi. Yönetmenliğini Graham Moore’un yaptığı Amerikan filmini Oscar ödüllü senarist Graham Moore yönetti. Film yönetmenin ilk uzun metrajlı çalışması.

Senaryosu Graham Moore ve Johnathan McClain tarafından kaleme alınan yapımın başrolünde Oscar ödüllü oyuncu Mark Rylance yer alıyor. Filmde ünlü aktöre Zoey Deutch, Dylan O’Brien, Johnny Flynn, Nikki Amuka-Bird, Simon Russell Beale ve Alan Mehzizadeh gibi başarılı oyuncular eşlik ediyor. Filmin yapımcılığını ise Focus Features üstlendi.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 6

Filmin konusu kısaca şu şekilde: Londra’nın dünyaca ünlü caddesi Savile Row’da takım elbise yapan terzi Leonard, yaşadığı kişisel bir trajedinin ardından Chicago’ya gider. Burada küçük bir terzi dükkânı işletmeye başlayan Leonard, gangster bir aileye kıyafet dikmeye başlar. Bir gece, iki katil Leonard’ın kapısını çalar, ondan bir iyilik isterler ve Leonard tehlikeli bir aldatma ve cinayet vakasıyla baş etmek zorunda kalır.

Dünya prömiyeri 14 Şubat 2022 tarihinde 72. Uluslararası Berlin Film Festivali’nde gerçekleştirilen film, mart ayında Amerika’da gösterime girdi. Sinemaseverlerden olumlu eleştiriler alan film, Rylance’ın performansı ve Moore’un senaryosunun yanı sıra prodüksiyon tasarımı ve sinematografisiyle de adından söz ettirdi.


MURDER MY SWEET (1944)

IMDB: 7.4

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 7

 Amerikalı polisiye yazarı ve senarist Raymond Chandler’ın 1940 yılında yayınlanan Farewell, My Lovely (Ülkemizdeki adıyla Elveda Sevgilim)romanından uyarlanan Murder, My Sweet Edward Dmytryk tarafından yönetildi. İlk yönetmenliğini 1935’de yapan Dmytryk 50’li yılların önemli yönetmenlerinden biridir. Filmin yapımcısı Adrian Scott ve senaryo yazarı John Paxton daha sonra Dmytryk ile başka projelerde de çalışmıştır. Yapım, Chandler polisiyelerinin ünlü özel dedektif karakteri Philip Marlowe’un beyaz perdede ilk göründüğü filmdir.

Murder My Sweet’te komedi ve müzikal filmlerdeki rolleriyle ünlenen Dick Powell, sarışın kötü kız rolleriyle tanınan Claire Trevor ve bu filmle jübilesini yaparak sanat hayatından çekilen Anne Shirley’i görmek mümkün. 

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 8

Gelelim filmin konusuna; ilk sahne, Los Angeles’ta bir polis merkezi, polislerce sorgulanan kişiyse özel dedektif Philip Marlowe’dur. İşlenen birkaç cinayetten sorumlu tutulan dedektif olanları film boyunca detaylarıyla anlatır. Her şey Malloy adlı eski bir mahkûmun Marlowe’dan yedi senedir görmediği eski sevgilisi Velma’yı bulmasını istemesiyle başlamıştır. Kayıp kadını aramak için ipuçlarını takip eden Marlowe’un yolu bir akıl hastanesine kadar ulaşır. Hikâyeye çalınan değerli yeşim bir kolye de eklenir. Bir adam on beş bin dolar fidyeyi teslim etmesini isteyerek Marlowe’u arar. Özel dedektif başına gelenleri anlattıkça pek çok karmaşık ilişki açığa çıkacaktır.

Tüm Dedektif Dergi okurlarına iyi seyirler.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ