Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

BU SAYININ YAZARLARI

Diğer Yazılar

Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın, 1983'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezuniyetinin ardından Sabancı Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Profesyonel kariyerini Hızlı Tüketim Sektörü'nde satış yöneticiliği yaparak sürdüren Yamaç Yalçın, diğer yandan polisiye öyküler yazıyor.

Ian Fleming

BU SAYININ YAZARLARI 1

Dünyanın en ünlü kurgusal casusu James Bond’un yaratıcısı Ian Lancaster Fleming, 28 Mayıs 1908’de Londra’da dünyaya geldi. Varlıklı bir aileden gelen Fleming, Münih ve Cenevre’de yüksek öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli işlerde çalıştı. İkinci Dünya Savaşı esnasında görev aldığı İngiliz Deniz İstihbarat Birimi, daha sonra yazacağı James Bond romanlarına ilham kaynağı oldu.

Ian Fleming, 1952’de ilk Bond romanı Casino Royale’i yazdı. İlgi ve talep o kadar büyük oldu ki eser aynı yıl üç kez baskıya girdi. Bunu 1953 ve 1966 yılları arasında yazdığı on bir roman ve iki öykü izledi. MI6 olarak bilinen İngiliz Gizli İstihbarat Servisi’nde görevli bir casus olan Bond, 007 kod numarasıyla akıllara kazındı. Kitapları dünya çapında yüz milyondan fazla satan Fleming, 2008 yılında The Times tarafından gelmiş geçmiş en büyük İngiliz yazarlar listesine on dördüncü sıradan girdi.

ABD Başkanı John F. Kennedy’nin en sevdiği on kitaptan birinin “From Russia, with Love” isimli bir Bond Romanı olduğunu açıklayan makalenin yayınlanması ile beraber, Bond’a olan ilgi ABD’de de hızla yayıldı ve Fleming’in ülkenin en çok satan suç yazarı unvanına kavuşmasını sağladı. Sayısız ödül kazanan ünlü İngiliz yazarın adına ithaf edilen birçok ödül de oldu.

Fleming’in Haziran 1961’de Bond’un film haklarını satması ile beraber sinema tarihinde önemli bir perde açıldı. Efsanevi aktör Sean Connery ile beyaz perdede başlayan Bond furyası kısa sürede dünya çapında en çok izlenen filmler listesinde en üst sıralara oturdu. 007’yi canlandıran diğer aktörler sırasıyla George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ve son olarak Daniel Craig oldu. Toplam yirmi beş filmlik serinin sonuncusu “No Time to Die” aynı zamanda Craig’in de son kez Bond’u canlandırdığı film olarak açıklandı. James Bond’u oynayacak yeni aktör henüz resmi olarak duyurulmasa da Idris Elba, Tom Hardy ve Cillian Murphy dahil birçok aktör üzerinden bu konuda çeşitli spekülasyonlar yapılmakta.

İlk ve son James Bond’lar: Sean Connery ve Daniel Craig.

Büyük sükse yapan Bond filmlerine yalnıza üç yıl şahitlik edebilen Fleming, hayatının büyük bir bölümünde ağır bir sigara içicisi olmasının da etkisi ile 1964 yılında, henüz 56 yaşındayken kalp hastalığına yenik düşerek 12 Ağustos günü Birleşik Krallık’ın Caterbury kentinde yaşama veda etti. Vefatı sonrası yayınlanan yazarın kaleminden çıkma iki Bond eseri daha olsa da, yoğun ilginin devam etmesi başka yazarları Bond’un maceralarını yazmaya yönlendirdi.

Efsane, yetmişinci yılında da capcanlı olarak yaşamaya devam ediyor.


Elmore Leonard

BU SAYININ YAZARLARI 4

Amerikalı romancı, öykü yazarı ve senarist Elmore John Leonard Jr. 11 Ekim 1925’de ABD’nin New Orleans şehrinde dünyaya gözlerini açtı. Birçok suç ve gerilim romanlarına imza atan Leonard’ın en önemli eserleri arasında Get Shorty, Out of Sight, Swag, Hombre, Mr. Majestyk ve Jackie Brown filmine uyarlanan Rum Punch gösterilir.

Dokuz yaşında ailesi ile beraber Detroit’e taşınan Leonard, aynı şehirde yaşamını sürdürdü. Üniversite öğrenimi sırasında yazarlığa başladı. 1950’de İngilizce ve felsefe alanında lisans derecesi aldıktan sonra bir reklam ajansında metin yazarlığı yaptı.

Leonard, ilk başarısını 1951’de “Trail of the Apaches” adlı kısa öyküsünün yayınlanmasıyla elde etti. 1953’te yayınlanan ilk romanı The Bounty Hunters’ın ilgi görmesi üzerine yazarlığa devam etti. Hikayelerinin çoğunda ortam olarak Detroit, Arizona ve New Mexico şehirlerini seçti. Western türündeki eserlerinin film uyarlamaları sayesinde büyük bir şöhrete kavuştu. Bunlardan ilk beşi The Tall T, 3:10 to Yuma, Hombre, Valdez Is Coming ve Clint Eastwood’un efsanevi filmi Joe Kidd’di.

İçerdiği gerçekçi diyaloglarla ön plana çıkan ilk suç hikayesi The Big Bounce 1969’da yayınlandı. 1985’te yayınlanan Glitz adlı bir Atlantic City kumar hikâyesi olan kitabı polisiye türünde önemli bir çıkış noktası oldu. The New York Times Best Seller listesinde tam on altı hafta boyunca kalan eserin ardından tüm kitapları bu listeye girdi. Stephen King, Glitz eleştirisinde onu John D. MacDonald, Raymond Chandler ve Dashiell Hammet gibi yazarlarla birlikte değerlendirdi ve kendisini Ernest Hemingway ve John Steinbeck’ten daha fazla etkilediğini itiraf etti.

Amerikan Polisiye Yazarları Birliği tarafından 1984’te Edgar Ödülü, 1992’de ise Büyük Usta unvanını almaya hak kazanan ve kariyeri süresince eserleri milyonlarca satan Leonard, 20 Ağustos 2013’te Detroit’teki evinde 87 yaşında vefat ettiğinde arkasında kırk beş roman, otuz beş öykü ve dokuz senaryo bıraktı.


Barbara Mertz

BU SAYININ YAZARLARI 7

ABD’li yazar Barbara Louise Mertz, 29 Eylül 1927’de Illinois’de doğdu. Chicago Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı. En çok gizem ve gerilim romanlarıyla tanınırken, 1960’larda doktora alanında temas ettiği eski Mısır hakkında da iki kitap yazdı.

Evlenmeden önceki soyadı olan Gross’u, 1950’de evlendiği Richard Mertz’in soyadı ile değiştirmeyi seçti. Barbara Michaels adı altında gotik ve doğaüstü gerilim romanları da yazdı. Tarihsel gizem serisi olan Amelia Peabody külliyatına ise yayıncısının yönlendirmesi ile Elizabeth Peters takma adı ile imza attı.

Peabody serisi Mısır’ın Altın Çağı’nda geçen ve genellikle kazılar esnasında yaşanan entrika dolu gizem ve macera hikayelerini konu aldı. Büyük ilgi gören seri yirmi kitap boyunca sürdü.

Yarattığı kurgusal kahramanı Jacqueline Kirby de okuyucunun beğenisini kazandı. Orta yaşlı bir kütüphaneci olan Kirby, çeşitli olayları aydınlatma becerisi ve gizem çözme üzerindeki ustalığı ile ön plana çıkıyordu. Dört kitaplık serinin son kitabı “Naked for Once” ile 1989 yılında Agatha Ödülü’nü kazanan Mertz, edebiyat çevreleri tarafından usta bir yazar olarak anılmaya başlandı. Nitekim Amerikalı yazarlar arasında en prestijli ödül olarak bilinen ve Amerikan Polisiye Yazarları Birliği tarafından sunulan Büyük Usta unvanını alması da uzun sürmedi.

ABD’li tarih profesörü Vicky Bliss’in baş kahramanlığını yaptığı yedi kitaplık dizisinde uluslararası boyutta işlenen sanat eserleri hırsızlıklarını konu aldı. Bu hikayelerin geçtiği Almanya ve İtalya dahil, Avrupa ülkeleri çapında üne kavuştu.

Washington merkezli kadın polisiye yazarları için bir organizasyon olan “Malice Domestic”i kurdu. Ayrıca Hood College’da kadın yazarlar için bir burs başlattı. Yaşamı boyunca kadın haklarını savunan ve cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadele eden Mertz, 8 Ağustos 2013’te 87 yaşındayken Maryland’deki evinde vefat etti.

En Son Yazılar