Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Çıkan Kitaplar

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.

KÖR KANUN

Yazarları: Emrah Poyraz & Ulaş Özkan

Yayınevi: Mylos Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 344

Emrah Poyraz ve Ulaş Özkan’ın ortaklaşa kaleme aldığı “Kör Kanun” geçmiş ve geleceği bağlayan muhteşem kurgusuyla Türk polisiye edebiyatına çok kuvvetli bir dönüş yaptılar.

Başkomiser Zeynel ve ekibi Tokat’ın Zile ilçesinde işkence edilerek öldürülen bir adamın cinayetini araştırmaya başlar. Seri bir şekilde devam eden cinayetlerin geçmişten gelen bir hesaplaşmayla bağlantılı olduğu anlaşılır. Öldürülen herkesin aynı olayla bir çeşit ilgisi vardır ve katile ulaşmak da bir o kadar zorlaşıyor gibidir.

Son sayfasına kadar gizem unsuru azalmayan bu taşra polisiyesini elinizden bırakamayacaksınız.


DARK DEDEKTİF 1 / SUÇ ÖYKÜLERİ

Hazırlayan: Gencoy Sümer.

Yayınevi: Dark İstanbul

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 280

“Polisiye suçla başlar. Ama iş orada bitmez. Suçun yanında muamma niteliğinde bir entrikanın da olması gerekir. Ve tabii en sonda okuru şaşırtan bir çözümün de…

Dark Dedektif’teki öykülerde bu özelliklerin hepsi var. İnsanoğlunun karanlık yanını anlatan bütün bu gizemli olayların yaşandığı yer İstanbul.

Kadim şehirdeki en huzurlu semtlerin, en sevimli mekanların nasıl bir tekinsizlikle dolu olduğunu görmek, tek kelimeyle ürpertici. Hiç ummadığınız bir kişinin katil çıkması ise korkunç… Dark Dedektif’teki suç öykülerini keyifle okuyacaksınız.” (Tanıtım Bülteninden)

Ağustos ayının sürpriz polisiye kitabı Suç Öyküleri alt başlığıyla çıkan Dark Dedektif oldu. Tamamı Dedektif Dergi yazarları tarafından yazılan suç öykülerinden oluşan kitabı hazırlayan ise, dergimizin genel yayın yönetmeni Gencoy Sümer.

Kitapta şu yazarların öyküleri yer alıyor: Gamze yayık, Gencoy Sümer, Emel Aslan, Funda Menekşe, Murat Yüksel, Tuğba Turan, Yeşim Yörük, Orçun Yenilmez, Nurhan Işkın, Esra Gürel Şen, Uğur Arık, Derin Gezmiş, İzzet Otru ve Güneş Barguş.


WOODSTOCK’A SON OTOBÜS

Yazarı: Colin Dexter

Yayınevi: Mylos Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 256

Ünlü İngiliz polisiye yazarı Colin Dexter’ın en iyi polisiyeler arasında gösterilen serisinin ilk kitabı “Woodstock’a Son Otobüs” Türk okuyucularıyla buluştu.

Yazarın 13 romandan oluşan bu kült Başkomiser Morse serisinde, Morse ve güvenilir yardımcısı Başpolis Lewis’i, Oxford’da işlenen cinayetlerin peşine düşerken izliyoruz.

Hala tazeliğini koruyan serinin ilk ve en özel romanından büyük keyif alacağınıza eminim. Polisiye tutkunları mutlaka kütüphanesinde yer vermeli!


KABUS

Yazarı: Aras Gençtürk

Yayınevi: Mahzen

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 320

Türk polisiye edebiyatının taze kalemlerinden Aras Gençtürk’ün ilk romanı “Kabus” Mahzen Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

“Şehirden uzakta izole bir yaşam süren gazeteci Ogün’ün hayatı garip bir adresten gelen elektronik postayla değişir. İlk başta kendisine bir ihbar e-postası geldiğini zanneder, fakat durum hiç de öyle değildir. Gelen e-posta Ogün’ün hayatını beklemediği kadar tehlikeli bir olaylar döngüsünün içine çekecektir. Geçmişinde psikolojik sorunlar yaşayan Ogün, gelen bu e-posta ile paronayaklaşır, ardından korkunç ve ürpertici olayların dehlizine ilk adımı atar.” (Tanıtım Bülteninden)

Yeni kalem arayışı içerisindeyseniz Aras Gençtürk’ün bu gerilim dozu yüksek ve kurgu bakımından oldukça tatmin edici romanına şans vermenizi öneririm.


MODA CİNAYETLERİ – Julia 80: Bir Krimonoloğun Maceraları

Yazarı: Giancarlo Berardi

Yayınevi: Mylos Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Polisiye edebiyatın belki de en meşhur kriminoloğu Julia’nın maceraları, her ay Mylos Kitap ile okuyucularla buluşuyor.

Ünlü İtalyan polisiye çizgi roman serisi Julia, hala tüm dünyada polisiye ve çizgi roman severler tarafından ilgiyle takip ediliyor. Giancarlo Berardi tarafından 1998 yılında yaratılan serinin kahramanı Julia Kendall, New Jersey’de yaşayan genç bir suç uzmanıdır . Hollyhock Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Julia bulunduğu yerde polise serbest danışmanlık yapmakta ve her çeşit vakada yardımcı olmaktadır.  Böyle olunca da kahramanımız Julia, kendisini sürekli tehlikeli ve aksiyon dolu olayların ortasında bulur. Serinin bu macerası ise Paris’te geçiyor. Julia, Fransız Kriminoloji Derneği’nin davetlisi olarak, Paris’e gider. Burada ünlü bir manken olan kız kardeşi Norma’yı da uzun bir süreden sonra ilk defa görecektir. Ancak Norma’nın da yer aldığı bir defile sırasında bir manken feci bir şekilde yakılarak öldürülür. Vaka üzerinde çalışan Komiser Treffel, hemen Julia’dan yardım isteyecek ve iki kardeş için de macera başlamış olacaktır.


KAVGAZ: ÇANTACI

Yazarı: Algan Sezgintüredi , Mesut Demirbilek

Yayınevi: April Yayıncılık

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 288

Polisiye edebiyatın güçlü kalemi Algan Sezgintüredi ve emekli suç araştırmaları müdürü Mesut Demirbilek’in ortaklaşa kaleme aldıkları, gerçek olaylara dayanan serinin ilk kitabı ”Kavgaz: Çantacı” April Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı.

“1987.
Darbenin üzerinden yedi sene geçmiş.
Tarihe geçecek denli sert bir kış, ardından feci sıcak bir yaz.
Bu arada…
Şan Sineması yakılıyor.
Silahlı soygunlar, suikastlar, baskınlar, tutuklamalar, grevler yaşanıyor.
Mehmet Terzi, San Francisco maratonunu kazanıyor.
İshal, tifo, menenjit, sarılık salgınları memleketi kavuruyor.
Mihail Gorbaçov göreve başlıyor.
Gordon Milne geliyor.
Milli Takım ikinci kez İngiltere’den sekiz yiyor.
Montajı Türkiye’de yapılan ilk F-16, törenle uçuruluyor.
Genel seçimlerde ANAP 292, SHP 99 ve DYP 59 milletvekilliği kazanıyor.
Bir de yirmi iki yaşındaki akademi mezunu Komiser Yardımcısı Mutlu Kavgaz, İstanbul Cinayet Büroda göreve başlıyor.
Ortada kesik bir el var.
DNA analizi yok, bilgisayar yok, cep telefonu yok, internet yok, olay yerinde eldiven kullanmak hiç yok…
Çaba var, zekâ var, hatalar gırla, azim başrolde.

Başarılı karakter yaratımı ve her karaktere özgü hikâyeleriyle son derece zengin ve heyecan dozu yüksek bu romanı okuduğunuzda serinin devam kitaplarını sabırsızlıkla bekleyeceğinize eminim.


ÖLÜMÜN KIYISINDA

Yazarı: Gençosman Denizci

Yayınevi: Hayat Yayıncılık

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 304

Yeni romanı “Ölümün Kıyısında” ile toplumumuzun en büyük yaralarından biri olan kadına şiddet ve uyuşturucu madde bağımlılığı konularını gündeme getiren yazar Gençosman Denizci, temiz anlatımı ve akıcı kurgusu ile yine dikkat çekiyor.

Başkomiser Fatih ve ekibi yine iş başında. Yıllardır eşine şiddet uygulayan ve son eyleminde de onu hastanelik eden bir adam,  evinde öldürülmüş halde bulunur .Bunun üzerine Başkomiser Fatih ve ekibi olaya dahil olur.

Film tadında ve son sayfasına kadar elinizden bırakamayacağınız bu romanı mutlaka okuma listenize ekleyin.


MANŞETTEKİ CİNAYET

Yazarı: Osman Aysu

Yayın Evi: Dark İstanbul

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 288

Uzun bir aradan sonra yeniden okuyucuları ile buluşan yazar Osman Aysu, yeni romanı “Manşetteki Cinayet”te aşk ve polisiyeyi enfes bir şekilde harmanlıyor.

“Duyduklarımın etkisinde kalmıştım. Suikast girişimi, babamı tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda bırakmıştı. “Size ateş̧ açanlar yakalandı mı?” diye sordum. Babamın suratı asılırken cevap nedense annemden geldi: “Hayır kızım. Polis olayı aydınlatmak için çok çalıştı ama hiçbir sonuç̧ elde edilemedi. Faili meçhul bir dosya olarak kaldı.” “Biraz tuhaf değil mi? Bu denli ünlü bir adamı öldürmeye kalkışanlar nasıl olur da yakalanmaz ve dosya kaldırılır?” diye söylendim. Annem cevap vermedi, sadece babama kısa bir bakış̧ attı. Bu defa anneme sordum: “Peki Fazıl Bey babamla ilgilendi mi?” Elimde olmadan içimi kıskançlık hissi kapladı. Genç̧, yakışıklı ve zengin bir adamdı. Kim bilir hayatına kaç̧ kadın girmişti. Bunu kabullenmek zorundaydım. Yine de içimde kök salan kıskançlık duygusunu kolay yenemedim. Benim için o ilkti. Onun son sevgilisi olacaksam, bunun en az onun ilkim olması kadar kıymetli olacağına karar verdim. Batu’nun geçmişine değil ikimizin geleceğine odaklanmalıydım.”

Polisiye edebiyatımızın tartışmasız en üretken yazarlarından Osman Aysu’nun yeni romanı da diğerleri gibi daha çok konuşulacağa benziyor.


METAVERSE CİNAYETLERİ

Yazarı: Banu Akeloğlu

Yayınevi: Dark İstanbul

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 152

İlk kitabı ‘Çünkü’ ile Türk polisiye edebiyatına sağlam bir giriş yapan yazar Banu Akeloğlu’nun son kitabı “Metaverse Cinayetleri” gerek kurgusu gerekse hikayesi ile oldukça eğlenceli ve cesur.

“Anestezi uzmanı Kutay asosyal ve bekar bir adamdır. Tek arkadaşı Dr Kemal’dir. Bir gece Kutay vakit öldürmek için sanal gerçeklik gözlüğünü takar ve metaverse evrende gezinir. Sosyallikten kaçış için kullandığı bu evrende bir gece birine sinirlenir ve nasıl olsa gerçek değil diye adamı öldürür ve sistemden çıkar. Fakat ertesi gün gazetelerde aynı adamın cinayet haberi ile karşılanca şok geçirir. Çareyi kaçmakta gören Kutay, yaşadığı yoğun stres altında bir adamı da arabasıyla eziverir. Panik halinde adamı evine götürür ve orada iyileştirir. Adının Nakip olduğunu öğrendiği adam ise işlediği bir cinayeti itiraf eder. Üstelik öldürdüğünü söylediği isim sanal ortamda Kutay’ın öldürdüğünü düşündüğü adamın ta kendisidir!”

Türk polisiye edebiyatında bu romanıyla da güçlü bir iz bırakacak olan Banu Akeloğlu yeni nesil yazarlar arasında oldukça dikkat çekiyor.


EVVEL ZAMAN KOLEKSİYONCUSU

Yazarı: Kayahan Demir

Yayınevi: Genç Timaş

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 128

Dedektif Milas ve “Şifreli Dosyalar” ekibinin maceraları devam ediyor. Kayahan Demir’in yeni polisiye romanı “Evvel Zaman Koleksiyoncusu” Genç Timaş etiketiyle raflarda yerini aldı.

Hikaye, Dedektif Milas’ın da bir zamanlar matematik öğretmeni olan Kemal Tufan’ın intihar süsü verilen cinayeti ile başlıyor. Milas ve ekibinin soruşturmaları esnasında çözmek için uğraşacakları şifreli oyunlar, yer yer bırakılmış kanıt niteliğindeki mektup ve fotoğraflar, Kanuni Sultan Süleyman Han ile Mâkbul İbrahim Paşa’nın hikayeleri ekibi emin adımlarla katile yaklaştırır

Özellikle tarih ve polisiye harmanından hoşlananlar için enfes bir roman.


KANLI DOSYALAR

Yazarı: Aydın Benli

Yayınevi: Kitap Müptelası Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 200

Türk polisiye edebiyatına farklı bir soluk getiren yazar Aydın Benli’nin baş kahramanı Komiser Hakan Aydın ve Ankara cinayet büro dedektiflerinin öykülerini anlattığı romanı “Kanlı Dosyalar” ikinci baskısı ve yeni kapağı ile raflarda yerini aldı.

“Kan kokusu beynimin derinliklerinde bilinçaltımı tırmalıyor, cinayet dosyaları da cinayetler gibi kanlı.’’ Kahramanımız Ankara Cinayet Masası Komiseri Hakan Aydın’ın 2014 yılında Ankara’da başlayan cinayetleri çözmesini anlatıyor. Cinayetlerin izlerini takip edip, aklın ve mantığın almadığı cinayet dosyalarını, kendine has yöntemlerle nasıl çözdüğünü, sürükleyici ve derin konularla anlatıyor.  Bazen seri katilin peşinde, bazen planlı cinayetlerin izinde… Kimi zaman kusursuzca planlanmış yer altı dünyasının işlediği cinayetleri konu ediniyor. Hakan Aydın, ekip arkadaşlarıyla cinayetlerin derinliklerine dalıyor, Sürükleyici Ankara polisiyesi tadında bir roman. Ankara’da cinayet var!

Bu sürükleyici romanı türün meraklıları okuma listesine gönül rahatlığıyla alabilir.

En Son Yazılar