Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

Diğer Yazılar

Gamze Yayık
Gamze Yayık
Gamze Yayık. 1972 yılında doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin farklı şehir ve okullarında süren eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezuniyetiyle son buldu. İşsiz bir mühendis olarak başladığı yetişkinliğini Ying Yang mahlasıyla DivxPlanet sitesinde polisiye dizi ve filmlere gönüllü altyazı çevirmenliği, altyazı editörlüğü yaparak geçirdi. En büyük tutkusu olan kitaplardan ve okuyup öğrenmekten asla vazgeçmedi. İzmir’de yaşıyor. Halen Handan Gökçek’in “Yaratıcı Yazarlık” Atölyesi’nde polisiye okuma tutkusunu yazma uğraşına çevirmeye çabalayan bir öğrenci.

RESIDENT ALIEN (2021)

IMDB: 8.1

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 1

Senaryosunu Chris Sheridan’ın kaleme aldığı, polisiye unsurlar da içeren bir bilim kurgu dizisi Resident Alien. Yapımcılığını Chris Sheridan, Mike Richardson, Keith Goldberg, Justin Falvey ve Darryl Frank üstleniyor. Daha önce Dark Horse etiketiyle basılan çizgi roman, izleyici karşısına Syfy kanalında çıktı ve dizinin prodüksiyonu Universal Cable Productions, Dark Horse Entertainment ve Amblin TV tarafından gerçekleştirildi.

Başarıyla canlandırdığı uzaylı rolüyle Alan Tudyk’e, hemşiresi ve hoşlandığı kişi rolünde Sara Tomko eşlik ediyor. Kasabanın biraz tuhaf ve saf şerifi rolünde Corey Reynolds’ı ve onun iyi niyetli yardımcısı olarak da Elizabeth Bowen’ı izliyoruz.  Çocuk oyuncular ise Judah Prehn ve Gracelyn Awad Rinke.

Peter Horgan ve Steve Parkhouse’un aynı isimli çizgi romanını ekrana taşıyan yapımda bir uzaylının dünyaya inişinin ardından başına gelenler anlatılıyor. Hah Re ya da insan adıyla Harry, özel bir görevi yerine getirmek için dünyaya gönderilmiştir. Uzay mekiği arızalanıp Colorado’da küçük bir kasaba yakınına düşer. Harry buraya yerleşip insanlara uyum sağlayarak gizlenmek zorunda kalır. Kasaba doktoru öldürülünce şerif ve belediye başkanı Harry’den vakayı çözmede yardım isterler. İnsanları tanıdıkça ve dünyaya alıştıkça uzaylı kahramanımız için görevini yerine getirmek gittikçe zorlaşacaktır.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 2

EMILY THE CRIMINAL (2022)

IMDB: 6.7

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 3

Hem gerilim hem de komedi sahneleriyle ön plana çıkan bir suç filmi Emily The Criminal. Filmin yönetmeni ve senaristi John Patton Ford. Yapım, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi. ABD’de Ağustos 2022’de gösterime giren filmin başrollerinde Criminal Minds ve Castle dizisinin bazı bölümlerinde rol alan Aubrey Plaza, Theo Rossi ve Jonathan Avigdori’ı görmek mümkün.

Filmin konusu şöyle; Emily, Los Angeles’te yaşayan, yetmiş bin dolarlık borcunu ödemek için çabalayan bir öğrencidir. Borcunu kapatabilmek için bir an önce iş bulmaya çalışan Emily, geçmişinde işlediği küçük bir suçun sabıka kaydı nedeniyle düzgün bir işe girmeyi başaramaz. Bu durum Emily’nin para kazanabilmek için farklı yollar aramasına neden olur. Çaresiz kalan kadın bir arkadaşının aracılığıyla yeraltı suç çetesine katılır. Sorgulamadan girdiği bu kirli ortamda hem suç dünyasıyla hem de kendi içindeki suçluyla tanışır.

Deauville ve Annapolis Film Festivali’nde adaylıkları olan yapımın başrolü ve yönetmeni Jüri ödüllerine layık görülmüş.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 4
DAHMER – MONSTER: THE JEFFREY DAHMER STORY (2022)
IMDB: 8.5
FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 5

Ryan Murphy ve Ian Brennan’ın Netflix kanalı için hazırladığı, Evan Peters‘ın kötü şöhretli seri katil Jeffrey Dahmer’ı canlandırdığı DAHMER – Monster: The Jeffrey Dahmer Story, 21 Eylül’de ekranlarda izleyici karşısına çıktı.

Gerçek olaylara dayanan on bölümlük dizinin pilot bölümünü Mindhunter ve The Leftovers’dan aşina olduğumuz Carl Franklin yönetmiş. Dizinin diğer bölümlerinin yönetmeni Janet Mock ve Paris Barclay.

Yapımda Richard Jenkins, Molly Ringwald, Niecy Nash, Michael Learned’ı başrollerde görmek mümkün.

Milwaukee Yamyamı veya Milwaukee Canavarı olarak bilinen Dahmer, 1978-1991 yılları arasında birçoğu siyah ve bazıları reşit olmayan on yedi erkeği parçalayarak öldürmüştü. Cinayetlerin çoğunda nekrofili, yamyamlık ve vücut parçalarının saklanması ögesi de vardı.

Dahmer vakasının daha önceki yıllarda dört farklı filmi ve belgesel çekildi. Bu dizideyse, onlardan farklı olarak olaylar Dahmer’ın kurbanlarının bakış açısından anlatılıyor.  Seri katilin nasıl düşündüğünden kurbanlarını neye göre seçtiğine birçok detayı da aktaran on bölümlük dizide bu kötü şöhretli seri katilin hikayesine paralel olarak olayları engelleyemeyen polisin ırkçılığı, beceriksizliği ve ilgisizliği de gözler önüne seriliyor. Dahmer’ı defalarca küçük suçlardan yakalayıp serbest bırakan sistemin en az Dahmer kadar kurban yakınlarına karşı sorumluluğu olduğu gerçeğine değinen dizi ilk günden itibaren çok izlenenler arasında yerini aldı.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 6

LES RİVİÈRES POURPRES (2000)

IMDB: 6.9

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 7

Ünlü yazar Jean-Christophe Grangé’ın çok satan kitabı Kızıl Nehirler’den sinemaya uyarlanan yapımda, Jean Reno ve Vincent Cassel’in başrol oynuyor. 2000 yılı Fransız yapımı bu psikolojik gerilimi Mathieu Kassovitz’in yönetmiş. Senaryosu kitabın yazarı Jean-Christophe Grangé ve Kassovits tarafından yazılmıştır. Aynı roman 2018 yılında yirmi dört bölümlük bir diziye de uyarlanmıştır.

Film, Fransız Alplerinde gözlerden ırak bir vadiye konuşlanmış üniversite kampüsünde art arda işlenen cinayetler ve kurbanlarını vahşice öldüren bir seri katili konu alıyor. katilin peşine düşen dedektiflerden biri olan Pierre Niemans (Jean Reno) uzun yıllar Paris’te görev yapmış ancak sert tavırları nedeniyle bu ücra kasabaya sürülmüştür. Bölgede görev yapmakta olan genç polis memuru Max Kerkerian (Vincent Cassel) ise o sırada genç bir kızın cinayetini soruşturmaktadır.Yolları kesişen iki polis, seri katile karşı amansız bir mücadeleye girişirler.

Etkileyici müzikleri Fransız besteci Bruno Coulais tarafından hazırlanan film, Cesar ödüllerinde pek çok dalda aday gösterilmiş, 2001 yılında Etoiles d’Or’da en iyi yönetmen dalında ödül almıştır.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 8

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ