Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

İZMİR’DE POLİSİYECİLER SÖYLEŞTİ

Diğer Yazılar

Gamze Yayık
Gamze Yayık
Gamze Yayık. 1972 yılında doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin farklı şehir ve okullarında süren eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezuniyetiyle son buldu. İşsiz bir mühendis olarak başladığı yetişkinliğini Ying Yang mahlasıyla DivxPlanet sitesinde polisiye dizi ve filmlere gönüllü altyazı çevirmenliği, altyazı editörlüğü yaparak geçirdi. En büyük tutkusu olan kitaplardan ve okuyup öğrenmekten asla vazgeçmedi. İzmir’de yaşıyor. Halen Handan Gökçek’in “Yaratıcı Yazarlık” Atölyesi’nde polisiye okuma tutkusunu yazma uğraşına çevirmeye çabalayan bir öğrenci.

POLİSİYE EDEBİYATTA ŞEHİR VE KADINLIĞIN İZLERİ

Polisiyeye gönül vermiş İzmirli okurlar pek yakında yeni bir sahafla tanışacaklar. Uzun yıllar Ankara’daki mekânında kitapseverleri ağırlayan İshak Kocabıyık ve Necmettin Özdemir, artık Kemeraltı, İkinci Beyler 45 numaralı pasajda yer alan Kelime Sahaf’ta biz polisiye okurlarını karşılamaya hazırlanıyor.

İZMİR’DE POLİSİYECİLER SÖYLEŞTİ 1

Kitap ve polisiye dostu bu iki insan rafları yerleştirmeye bir süre ara verip şahane bir etkinlik için kolları sıvadı. 3 Şubat 2024 günü Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin Alsancak’taki tarihi mekânında Kelime Sahaf katkısıyla polisiye yazarları ve akademisyen konukların davetli olduğu güzel bir etkinlik gerçekleştirildi. ‘Polisiye Edebiyatta Şehir ve Kadınlığın İzleri’ ana başlığı altında iki oturum yapıldı. Dedektif Dergi yazarı Gamze Yayık’ın sunumunu üstlendiği ilk bölümün konukları; DEÜ öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Ayşen Uysal, Dr. Aydın Arı ve AÜ İletişim Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Eser Köker’di.

Dr. Aydın Arı, polisiye edebiyatta kapitalizm, güçlülerin suçları ve bunun polisiye üzerine etkileri, Prof. Dr. Ayşen Uysal polisiyede devlet ve komplo teorileri, Prof. Dr. Eser Köker ise yerli ve yabancı polisiye romanlardan örnekleyerek polisiyede kadınlık ve feminizm üzerine konuştu.

İZMİR’DE POLİSİYECİLER SÖYLEŞTİ 2

Takip eden oturumun konukları üç kıymetli polisiye yazardı. DEÜ İktisat Bölümü öğretim üyesi Dr. Erkin Başer’in yürütücülüğünü yaptığı oturumda İzmirli yazar Suphi Varım, POYABİR başkanı, yazar ve çevirmen Algan Sezgintüredi ve yazar İlyas Barut konuktu. Yazarlar kendi romanlarından ve polisiye edebiyatın ünlü eserlerinden örnekler verip kıyaslamalar yaparak ‘polisiyede mekân olarak şehrin önemi ve kullanımı’ üzerine fikirlerini bildirdiler. Hem sunumların hem de tartışma bölümünün polisiyeseverler için verimli ve keyifli geçtiği bu güzel etkinlik için Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’ne ve Kelime Sahaf’a teşekkür ederiz. Polisiye edebiyat adına bu tür etkinliklerin çoğalması dileğiyle.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ