Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Kadın yazarlar – Bir Şair Bir Roman

Diğer Yazılar

Türk Polisiye Edebiyatı’nın en büyük eksiklerinden birisi de kadın yazarlar. Türk kadın polisiye yazarlarının eksikliği Polisiye edebiyatimiza büyük zarar verir. Ama varlıkları o derin hayal dünyaları ile polisiyeye can verirler.  Çünkü kadın polisiye yazarları iyi polisiyenin kraliçeleridir. Onların kalemi daha keskin daha ölümcüldür. İşte geçmişte Agatha Christie işte günümüz de Tess Gerritsen. Her biri yaşadığı dönemin en iyisi olmuş ve olmaya devam ediyor. Bizim ülkemiz de ise, kadın polisiye yazarları bu türe çok katkı yapmış aslında ama polisiye edebiyattan sayılmadığı için devamını getirmemişler. Ama iyi ki vazgeçmemişler yazmaya devam etmişler. Bugün sayıları yine az ama iyi yazanları çok. Hatta artık ilk kitabında ödül bile alıyorlar. Kimden bahsediyorum tabi ki Gülce Başer’den.

Türk kadın polisiye yazarları

İlk kitabı Bir Ceset Bir Söz ile 2015 En İyi Polisiye roman ödülü alan Gülce Başer aslında bir şair. Evet o bir şair. Farklı da bir tarzı var. Ama tabi ben onun romancı yanı polisiyeci yönü ile ilgileniyorum. Çünkü bir şair iken Polisiye roman yazmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Önce cesaret lazım sonra birikim araştırma ve tabi iyi bir hayal dünyası lazım. Peki bunlar Gülce Başer de var mı? Valla ben onda daha fazlası olduğunu gördüm Bir Ceset Bir Söz kitabında. Kitabın daha ilk sayfalarında başlıyor polisiye. Ne olduğunu anlamadan sarıyor sizi olay yeri bantı gibi. Şair oluşunun etkisi var kitapta. O kadar güzel anlatıyor ve ince ince diziyor ki cümleler uçuyor diyebilirim. Size bir sürü katil adayı sunup sizi olayların içinde döndürüyor. Bence bu onun farkı oldu. Kitabın en güçlü yanı günümüz Türkiye’si ve insanlarının bu kadar doğru ve yeterli tahlil edilmesi. Bir de geniş bir araştırma yapılmış belli. Zaten kendisi ile 221b dergisinin tanıtım gecesinde tanışma fırsatı buldum. Çok zeki bir kadın ve kitabına bunu çok iyi yansıtmış. Karakterlerin psikolojik durumlarından tutun da şehir betimlemelerine kadar zekasını konuşturmuş.. Kitabın finalinde bir ayrıntı var. Bakalım dikkatli okuyucu bunu fark edecek mi..

Sonuç olarak bu kitabı ile ödülü hak etmiş Gülce Başer. Baştan sona kadar keyifle ve merakla okunan, suç edebiyatına en güzel örneklerden biri olarak geçecek bir kitap Bir Ceset Bir Söz kitabı. Yazar şimdi ikinci kitabı yazıyor. Biz Polisiye severler de merak ve heyecanla bekliyoruz.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ