Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Kara hafta

Diğer Yazılar

Dedektif Dergi
Dedektif Dergihttps://dedektifdergi.com/
En çok aldığımız sorulardan biri, Dedektif’e yazı gönderebilir miyiz? Evet, elbette bize konusu polisiye olan öykülerinizi ve gene polisiye üzerine yazılmış denemelerinizi, incelemelerinizi, kitap/film eleştirilerinizi ve makalelerinizi gönderebilirsiniz. Öykü ve yazılarınız yayın kurulumuz tarafından değerlendirildikten sonra dergimizde yayınlanacaktır.

Kara Hafta başlıyor.

Türkiye’nin en büyük polisiye edebiyat etkinliğine sayılı günler kaldı.

Üçüncüsü düzenlenecek Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki teması, yarattığı efsanevi İngiliz Gizli Servis ajanı James Bond karakteriyle bir fenomen haline gelen Britanyalı yazar Ian Fleming olacak.

Bu yıl Deniz Bank ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan Kara Hafta İstanbul Festivali, ilk kez 2015’de polisiyenin ölümsüz kraliçesi Agatha Christie’nin doğumunun 125. yılı şerefine yapılmış, 2016’da ise ünlü yazar Georges Simenon’un anısına adanmıştı.

Köklü geçmişi kadar, kültür ve sanat hayatına katkılarıyla da ön plana çıkan Pera Palace Hotel Jumeirah’da 16-17-18 Kasım tarihlerinde düzenlenecek 3.Kara Hafta Istanbul Festivali çerçevesinde gerçekleştirilecek etkinliklere polisiye severler herhangi bir ücret ödemeden izleyebilecekler.

Pera Palace Hotel Jumeirah

Festival mekanı olarak Pera Palace Otel’in seçilmesinin nedeni, bir çok ünlü yazarın bu otelde konaklamış olmasından kaynaklanıyor. Festival, önümüzdeki yıllarda yine Pera Palace Hotel Jumeirah ve İstanbul’da konaklayan ünlü yazarların ismiyle yaşatılmaya devam edilecek. Bilindiği gibi, Agatha Christie ve Georges Simenon da Pera palace Oteli’nde konaklamışlardı. İan Fleming ise 1955 yılında Pera Palace Oteli’nin konuğu olmuştu.

Kara Haftaya Katılacak Yazarlar

Esas itibariyle, okumayı  geniş kitlelere yayan ve sevdiren polisiye edebiyat bağlamında renkli bir şehir aktivitesi olması hedeflenen Kara Hafta Festivali’ne Dünyaca ünlü Britanyalı yazar Anthony Horowitz, Charlie Higson, Cengiz Abdullayev, Shari Lapena  gibi polisiye alanında uluslararası üne sahip yazarlardan başka, Alper Canıgüz, Sevin Okyay, Haluk Şahin gibi önemli Türk yazarlar da katılım gösterecek. Festivale davet edilen bu ünlü yazarların yanı sıra Türkiye Polisiye Yazarları Birliği de ilk bu vesileyle polisiyeseverlerin karşısına çıkacak.

Ülkemizde ve dünyada büyük yankı uyandıran Kara hafta İstanbul Festivali’nin gerek bu yıl gerekse önümüzdeki yıllarda İstanbul’un sembol organizasyonlarından biri haline gelmesi bekleniyor.

Ian Fleming Kimdir?

16-17-18 Kasım tarihlerinde yapılacak Üçüncü Kara Hafta İstanbul Festivali’nin bu yılki Temasını oluşturan Ian

Ian Fleming

Fleming, 28 Mayıs 1908’de Londra’da dünyaya geldi. Zengin bir ailenin çocuğuydu. Eton Koleji’nden sonra askeri okulda okudu. İkinci Dünya Savaşı’nda deniz kuvvetlerinde görev aldı. Savaştan sonra  gazetecilik yaptı ve 1953’te Casino Royale ile başlayan ünlü James Bond romanlarını yazdı. Bu romanlarında Graham Greene, Raymond Chandler ve Dashiel Hammet etkisi olduğunu kendisi belirtmiştir. 12 Ağustos 1964’te geçirdiği bir kalp krizi sonucu Canterbury’de hayatını kaybetti.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar