Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

Poker Face (2023)

IMDb: 8.0

POLİSİYE EKRANI 1

Knives Out film serisinin senaristi/yönetmeni Rian Johnson’ın hazırladığı suç ve gerilim dizisi Poker Face, 26 Ocak’ta başladığı 10 bölümlük sezonunu 9 Mart’ta tamamladı. NBCUniversal’ın dijital platformu Peacock’ta yayınlanıyor ve 2. sezon onayını aldı.

Bölümlük bir antoloji drama olan Poker Face’in başrolünde Natasha Lyonne (Russian Doll, Orange is the New Black) yer alıyor. Geniş konuk oyuncu kadrosunda Adrien Brody, Benjamin Bratt, Charles Melton, Cherry Jones, Chloë Sevigny, David Castañeda, Ellen Barkin, Jameela Jamil, Joseph Gordon-Levitt, Judith Light, Luis Guzman, Nick Nolte, Ron Perlman, S. Epatha Merkerson, Simon Helberg, Stephanie Hsu ve Tim Meadows gibi isimler de bulunuyor.

Dizinin konu ise kısaca şöyle; otel/gazino olarak işletilen bir yerde çalışan ve hizmet işlerine bakan Charlie Cale, aynı zamanda kendisine yalan söylendiğini anlama gücüne sahip birisidir. Oteli işleten Sterling Frost Jr., kendi otel odasında kumar grubu kuran önemli bir müşterinin ayağını yeniden gazinoya çekmek için Charlie’yi görevlendirir. Amacı gecenin kötü geçmesiyle adamın uğursuzluk hissine kapılmasıdır.

İşler elbette planlandığı gibi gitmez, ortalık fena karışır ve Charlie, peşindekilerden kurtulmak için kaçmaya başlar. Böylece başlayan yol hikâyesinde Charlie, sık sık kendisini bir cinayetin ya da kötü bir olayın içinde bulur. “Kim yaptı?” veya “Nasıl oldu?” sorularının cevabını bulmak için verdiği mücadele ise hem zekâsından hem de özel gücünden destek almaktan geçer.


Four Lives (2022)

IMDb: 7.4

POLİSİYE EKRANI 4

Gerçek hayattan uyarlama bir suç draması olan Four Lives, 3-4-5 Ocak tarihlerinde BBC One kanalında ekrana gelen bir mini dizi. Üç bölümden oluşan dizinin senaryosunu Neil McKay (The Moorside, See No Evil) kaleme aldı, bölümleri David Blair (Accused) yönetti.

Memet Ali Alabora’yı da kadrosunda bulundurmasıyla dikkat çeken Four Lives’ta Sheridan Smith, Stephen Merchant, Jaime Winstone, Samuel Barnett, Rufus Jones, Robert Emms, Daniel Ryan, Stephanie Hyam ve Leanne Best gibi oyuncular rol alıyor.

“The Grindr Killer” olarak da bilinen Stephen Port, 2014-2015 yılları arasında aktif olan bir seri katil. Bilindiği kadarıyla dört erkeği öldürdü ve birden fazla erkeğe tecavüz etti. Adını buradan alan Four Lives ise bu dört kişinin ölümünü, polisin soruşturmasını ve devamında gelen mahkeme aşamasını ağırlıklı olarak kurbanların aileleri ve arkadaşları üzerinden anlatıyor. Metropolitan Polis Teşkilatı’nın araştırmasından ve ilerlemesinden memnun kalmayan aileler, neler olduğunu öğrenmek için kendi savaşlarını vermeye başlıyor.

Memet Ali Alabora, ilk kurban Anthony Walgate’in annesi Sarah Sak’ın Türkiye’den gelme yeni eşi Sami Sak karakterini canlandırıyor. Bölümler de diğer ailelere göre Sarah’nın (Smith) bakış açısına daha fazla vakit ayırıyor.

Proje aşamasında “The Barking Murders” ismiyle bilinen Four Lives, polis teşkilatının içine işlemiş görev bilmezlik, homofobi ve dar bakış açısını da kendisine konu ediniyor.


Decision to Leave (2022)

IMDb: 7.3

POLİSİYE EKRANI 7

Decision to Leave (Heojil Kyolshim / Ayrılık Kararı), suç ve dramanın yanı sıra gerilimi ve romantizmi bir araya getiren Güney Kore yapımı bir film. Türkiye’deki ilk gösterimini Ekim 2022’de Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştirdi. Hali hazırda MUBİ Türkiye üzerinden izlenebilir durumda.

Cannes’da Park Chan-wook’a En İyi Yönetmen kategorisinde ödül getiren ve Palme d’Or için yarışan film, Altın Küre’de ve BAFTA’da Dili İngilizce Olmayan Film kategorisinde aday oldu. Başrollerinde Tang Wei ve Park Hae-il’in yer aldığı Decision to Leave, bu yılın Oscar ödüllerinde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ülkesini temsil ederek kısa listeye de kaldı.

Filmin konusu ise şöyle; Güney Kore’de bir iş insanı, şehirden uzakta dağlık bir alanda düşerek hayatını kaybeder. Bunun bir cinayet mi, yoksa intihar mı olduğuna dair şüpheler vardır. Dürüst bir polis olan Dedektif Hae-joon, merhumun yakınlarıyla, özellikle asıl şüpheli olan karısı Seo-Rae ile görüşür. Hae-joon adamın karısından şüphelense dahi soruşturma ilerledikçe ikisi arasında beklenmedik bir yakınlık oluşur ve kendisini bir arzu ve aldatmaca ağının içinde bulur.

Yönetmen Park Chan-wook, film için Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün birlikte kaleme aldığı Martin Beck polisiye roman serisinden esinlendiğini ve “Ya Martin Beck şüpheliye âşık olursa?” sorusuyla başladığını açıkladı. Edgar Allan Poe ödüllü serinin kitapları Türkiye’de Ayrıksı Kitap tarafından yayımlanıyor.


Promising Young Woman (2020)

IMDb: 7.5

POLİSİYE EKRANI 10

Ocak 2020’de Sundance Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Promising Young Woman, daha çok oyunculuk kariyeriyle öne çıkan Emerald Fennell’in (The Crown, Call the Midwife, Killing Eve) ilk uzun metraj filmi olarak izleyiciyle buluşan bir gerilim ve suç draması.

Carey Mulligan’ın başını çektiği kadrosunda Bo Burnham, Alison Brie, Clancy Brown, Chris Lowell, Jennifer Coolidge, Laverne Cox ve Connie Britton da bulunuyor. Film, Netflix Türkiye’nin kütüphanesinde de yer alıyor.

En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu (Mulligan), En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu kategorilerinde de Oscar’a aday olan Promising Young Woman, En İyi Özgün Senaryo kategorisinde kazanarak ödülü Fennell’e getirdi. Ayrıca En İyi İngiliz Filmi ve En İyi Özgün Senaryo dallarında BAFTA ödüllerini kazandı.

Promising Young Woman (Yetenekli Genç Kadın) geçmişindeki trajik bir olayın izlerini taşıyan genç bir kadının intikam arayışını konu ediniyor.

Tıp fakültesini bırakmak zorunda kalan Cassie, ailesiyle birlikte yaşamakta ve bir kahve dükkânında çalışmaktadır. Dışarıdan görünenin aksine ikinci bir hayatı da olan Cassie, zekâsını ve kurnazlığını kullanarak geceleri yolunun kesiştiği erkeklerden intikam almakta ve geçmişinde kalan yanlışları düzeltmek için kendince bir şans kovalamaktadır.

En Son Yazılar