Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

A FRİEND OF THE FAMİLY (2022)

IMDb: 7.3

POLİSİYE EKRANI 1

NBCUniversal’a bağlı dijital yayın platformu Peacock’ta ekrana gelen, gerçek hayattan uyarlama bir suç draması. Nick Antosca imzalı mini dizinin sezonu dokuz bölümden oluşuyor. Yapımını şirketin alt kuruluşlarından Universal Content Productions üstlendi.

Kadrosunda Jake Lacy, Colin Hanks, Anna Paquin, Mckenna Grace, Hendrix Yancey, Lio Tipton, Austin Stowell, Patrick Fischler, Bree Elrod, Philip Ettinger ve Ella Jay Basco gibi oyuncular bulunuyor.

Dizinin ana hikâyesi 1970’li yıllarda yaşanan bir çocuk kaçırmayı temel alıyor. Idaho’da küçük bir kasabada yaşayan Broberg ve Berchtold ailelerine konuk oluyoruz. Muhafazakâr; inançlarına ve aile değerlerine (güya) bağlı Mormon bir topluluğa mensuplar. Broberg ailesinin 12 yaşındaki kızı Jan, karizmatik aile dostu Robert “B” Berchtold tarafından manipüle edilerek kaçırılıyor. Hem de birden fazla kez… Dizi de bu kaçırılmaların öncesini, bu sırada yaşanan karmaşaları ve sonrasında olanları geniş çaplı ve yıllara yayılan biçimde anlatıyor.

POLİSİYE EKRANI 2
POLİSİYE EKRANI 4

Yaşananları anlattıkları Stolen Innocence: The Jan Broberg Story adlı bir anı kitabını 2003’te yayımlayan Jan Broberg ve annesi Mary Ann Broberg dizinin ekibinde yapımcı olarak bulunuyor. Jan Bronberg’in yer aldığı A Friend of the Family: True Evil adlı bir belgesel sezon bittikten sonra dizinin uzantısı olarak yine Peacock’ta yayınlandı.

A Friend of the Family’nin bölümleri ülkemizde TOD TV’de (eski adıyla Bein Connect) bulunuyor. Dizide yaşananları konu alan 2017 yapımı belgesel Abducted in Plain Sight ise Netflix Türkiye kütüphanesinde bulunuyor.THE AFTERPARTY (2022)

IMDb: 7.3

POLİSİYE EKRANI 5

The Afterparty, Apple’ın dijital yayın platformu Apple TV+’ta Ocak 2022 itibarıyla izleyiciyle buluşan ve komedi, cinayet, gizem türlerini bir araya getiren bir dizi. Antoloji özelliğindeki dizinin devam eden ikinci sezonu 6 Eylül 2023 itibarıyla tamamlandı.

Diziyi 21 Jump Street serisi, Spider Man Into the Spider-Verse ve The Lego Movie gibi yapımlarla bilinen Christopher Miller hazırlıyor. Ortağı Phil Lord yapımcı, Sony TV ise yapım stüdyosu olarak yer alıyor. İlk sezonu sekiz, ikinci sezonu ise 10 bölümden oluşuyor.

POLİSİYE EKRANI 6

İlk sezon, 15 yıl önce mezun oldukları Hillmount Lisesi’nin mezunlar buluşmasına giden ve orada bir araya gelen bir arkadaş grubunun kendilerini bir cinayet soruşturmasının içinde nasıl bulduğunu konu alıyor. Ünlü pop yıldızı Xavier, buluşma sonrası malikânesinde düzenlediği parti sırasında balkondan aşağı atılarak öldürülüyor.

POLİSİYE EKRANI 7

İkinci sezon ise ilk sezon karakterlerinden Zoë’nin kız kardeşi Grace’in düğünü sırasında damadın, yani teknoloji dünyasının tanınan simalarından Edgar’ın öldürülmesini konu oluyor. Tiffany Haddish, Dedektif Danner karakteriyle iki sezonda da rol alırken ona Zoë Chao (Zoë) ve Sam Richardson (Aniq) da eşlik ediyor.

Dizinin geniş kadrosunda Dave Franco, Ben Schwartz, Ilana Glazer, Ike Barinholtz, Jamie Demetriou, John Early, Ken Jeong, John Cho ve Jack Whitehall gibi isimler de bulunuyor. The Afterparty’nin her bölümü –daha çok o sırada şüpheli konumuna düşen- bir karakterin anlatımıyla ilerliyor. Karakterin kendi kişiliğine uygun biçimde yaptığı anlatım sayesinde bölümler romantik komedi, aksiyon, müzikal, animasyon ve gerilim gibi farklı türler arasında geçiş yaparak ilerleyebiliyor.THE UNFORGİVABLE (2021)

IMDb: 7.1

POLİSİYE EKRANI 8

Alman yönetmen/senarist Nora Fingscheidt’in yönetmen koltuğunda oturduğu suç drama filmi The Unforgivable, limitli bir gösterimin ardından 10 Aralık 2021’de Netflix’te izleyiciyle buluştu. Senaryosunu Top Gun: Maverick’le Oscar adaylığı alan Peter Craig’in (The Batman, The Town) yanı sıra Hillary Seitz ve Courtenay Miles kaleme aldı. Dizi, 2009’da İngiliz kanal ITV’nin yayınladığı üç bölümlük mini dizi Unforgiven’dan uyarlanarak hazırlandı.

İlk olarak 2010’da gündeme gelen, bir dönem Angelina Jolie’nin adının da geçtiği film projesi, 2019’da yeniden geliştirilmeye başladı ve sonrasında gerçeğe dönüştü. Şubat 2020’de Kanada’da çekilmeye başlanan film, COVID-19 salgınından etkilenen filmlerden birisi oldu ve çekimlere Eylül ayında geri dönüldü, Ekim 2020’de tamamlanabildi.

POLİSİYE EKRANI 9
POLİSİYE EKRANI 10

Başrolünde Sandra Bullock’un yer aldığı filmin zengin kadrosunda Vincent D’Onofrio, Jon Bernthal, Richard Thomas, Linda Emond, Aisling Franciosi, Rob Morgan ve Viola Davis de bulunuyor.

POLİSİYE EKRANI 11

İki polis memurunu öldürmek suçlamasıyla 20 yıl hapis cezası alan Ruth Slater, tahliye olduktan sonra topluma yeniden karışmak için uğraşır ve iki işe birden girerek geçinmeye çalışır. Bir yandan da içeri girdiğinden beri uzak olduğu ve nerede olduğunu bilmediği kız kardeşi Katie’yi aramaya koyulur. Ancak hiçbirinde istediği gibi ilerleyemez, çünkü toplum kendisine geçmişini unutturmamaya kararlı gibidir ve öldürdüğü polis şefinin ailesi nedeniyle kendisini beklenmedik ve istenmeyen durumların içinde buluverir.SHARPER (2023)

IMDb: 6.7

POLİSİYE EKRANI 12

Suç, gerilim ve dramayı bir araya getiren neo-noir bir film olan Sharper, ABD’de limitli bir gösterim macerasının ardından 17 Şubat 2023’te Apple’ın dijital yayın platformu Apple TV+’ta izleyiciyle buluştu. Senaryosuyla Black List’in 2020 listesine giren Sharper’ı Brian Gatewood ve Alessandro Tanaka kaleme aldı. Emmy ve Altın Küre ödüllü Benjamin Caron (The Crown, Sherlock, Andor) yönetmenliğini üstlendi.

POLİSİYE EKRANI 13
POLİSİYE EKRANI 14

A24 ve Apple’ın yapım ortaklığıyla hazırlanan filmin başrollerini Julianne Moore, Sebastian Stan, Justice Smith, Briana Middleton, John Lithgow ve Darren Goldstein üstleniyor. Moore, aynı zamanda filmin yönetici yapımcıları arasında da yer alıyor.

POLİSİYE EKRANI 15

Sharper, New York’ta kendi kitapçı dükkânını işleten Tom adında genç bir adamın başından geçen bir dolandırıcılık hikâyesine odaklanıyor. Zengin bir ailenin tek çocuğu olan Tom’un Sandra’yla tanışmasıyla ikisi arasında büyük bir aşk filizlenir. Ancak bu aşkın perde arkasında mükemmel bir plana sahip olduklarını düşünen bir grup dolandırıcı da vardır. Tom ve Sandra’nın ilişkisinde günler geçtikçe duygular ve kıskançlıklar devreye girer; kimin dolandırıcı ve kimin kurban olduğu karışmaya başlar.

Lineer olmayan bir zaman çizgisini takip eden Sharper, hikâyesini dört ana karaktere (Madeline, Max, Tom, Sandra) odaklanarak farklı bir kurguyla anlatma yoluna gidiyor.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ