Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

THE GIRL FROM PLAINVILLE (2022)

IMDb: 6.4

POLİSİYE EKRANI 1

The Girl from Plainville, dijital platform Hulu’da 29 Mart-3 Mayıs 2022 tarihleri arasında ekrana gelen bir suç draması. Hikâyesi gerçek hayattan alınan dizi, Jesse Barron’un 2015 yılında Esquire’da yayımlanan makalesi kaynak alınarak uyarlandı.

Kriminal sorumluluğun sınırlarını sorgulayan mini dizinin sezonu sekiz bölümden oluşuyor ve hikâyesi Massachusetts eyaletini merkez alıyor. Dizi, 18 yaşındaki Conrad Roy’un 2014’teki intiharını ve öncesinde yaşadıklarını, Conrad’ın kız arkadaşı Michelle Carter’la olan ilişkisini ve “mesajla intihara teşvik etme” sebebiyle medyanın ve halkın ilgi odağı haline gelen Michelle’in kasıtsız adam öldürmekten yargılandığı tartışmalı dava sürecini konu alıyor.

Diziyi Liz Hannah (Mindhunter, The Dropout), Patrick Macmanus (Dr. Death) ikilisihazırladılar. Başrollerde Elle Fanning, Colton Ryan ve Conrad’ın annesi rolüyle Chloë Sevigny yer alırken onlara Cara Buono, Kai Lennox, Norbert Leo Butz, Peter Gerety, Kristin Griffith ve Aya Cash gibi isimler eşlik etti.

Aynı konu/olay daha önce ABD’de, kablolu kanallardan Lifetime’da TV filmi olarak da ekrana gelmişti. 23 Eylül 2018’de yayınlanan Conrad & Michelle: If Words Could Kill’in (IMDb: 5.5) başrollerinde Austin P. McKenzie ve Bella Thorne yer alıyor. 2019 yapımı, iki bölümlük belgesel I Love You, Now Die: The Commonwealth Vs. Michelle Carter (IMDb: 7.5) ise HBO kanalında izleyiciyle buluştu.


THE GOLD (2023)

IMDb: 7.4

POLİSİYE EKRANI 6

The Gold, BBC ve dijital platform Paramount+ ortaklığıyla hazırlanan bir suç draması. BBC’de yayını 12 Şubat-19 Mart arası gerçekleşen dizi Paramount+’ta 17 Eylül’de yayına girdi. Gerçek olaylardan esinlenerek ekrana hazırlanan yapımın sezonu altı bölümden oluşuyor.

Senaryosunu Neil Forsyth’ın (Bob Servant, Guilt) kaleme aldığı The Gold’un bölümlerini Lawrence Gough (Snatch, Misfits) ve The Long Goodbye ile En İyi Kısa Film dalında Oscar ödülü kazanan Aneil Karia yönetti. Ortak yapımını Tannadice Pictures ve Paramount’un uluslararası stüdyo bölümü Viacom International Studios (VIS) üstlendi. Geniş kadrosunda Hugh Bonneville, Jack Lowden, Dominic Cooper, Charlotte Spencer, Tom Cullen, Emun Elliott, Sean Harris, Ellora Torchia ve Stefanie Martini gibi oyuncuları görmek mümkün.

The Gold, daha önce de ekrana taşınan ünlü Brink’s-Mat soygununu, sonrasında gelen soruşturma sürecini ve soygunla bağlantılı olan olaylar zincirini konu alıyor. 26 Kasım 1983’te altı silahlı adam Londra’daki Heathrow Havaalanı’nın yakınlarındaki Brink’s-Mat güvenlik deposuna girdi. Kasada olduğunu düşündükleri 3,5 milyon sterlini çalmak üzere girdikleri depoda (üstelik o günün parasıyla) 26 milyon sterlin değerinde külçe altın ve elmas buldular. Böylece dünya tarihinde -bilinen- en büyük hırsızlığa imza attılar.

POLİSİYE EKRANI 9

Külçelerin elden çıkarılması büyük çapta ve uluslararası alanda kara para aklama hareketine sebep oldu. Soygun, emlak piyasasında patlamaya, mavi ve beyaz yakalı suçluları birleştirmesiyle de tartışmalı cinayetlere neden oldu. Basit ve eski usul bir hırsızlık olarak başlayan Brink’s Mat soygunu İngiliz suç tarihinde çığır açan bir olay haline geldi.


BOSTON STRANGLER (2023)

IMDb: 6.5

POLİSİYE EKRANI 10

Boston Strangler, 17 Mart 2023’te dijital platform Hulu’da izleyiciyle buluşan tarihi bir suç draması. Matt Ruskin’in yönetmenliğini ve yazarlığını üstlendiği filmin senaryosu gerçek olaylara dayanıyor.

1960’lı yıllarda Boston’da, psikopat bir katil yakalanmadan önce 13 kadının öldürdü. Katil, cinayetlerine devam ederken Record American gazetesi muhabiri Loretta McLaughlin, cinayetler arasındaki bağlantıyı kuran ilk gazeteci oldu. Ortağı Jean Cole’la birlikte araştırmada büyük ilerleme kaydetmiş olsalar bile medyada o dönem (de) yaygın olan cinsiyetçilik nedeniyle çalışmalarında pek çok zorlukla karşılaştılar. Ancak McLaughlin ve Cole vazgeçmedi, gerçeği ortaya çıkarabilmek için gerektiğinde hayatlarını tehlikeye atıp risk alarak “hikâyenin” peşine düştüler.

Yapımcıları arasında Ridley Scott’ın da yer aldığı filmde Loretta McLaughlin’i Keira Knightley canlandırırken Jean Cole’a Carrie Coon hayat veriyor. Yapımınkadrosunda Alessandro Nivola, Chris Cooper, David Dastmalchian, Bill Camp, Luke Kirby ve Morgan Spector da yer alıyor. COVID-19 salgını nedeniyle sıkı sağlık talimatları altında çekilen filmin prodüksiyonu Mart 2022’de tamamlandı. Müziklerini post-prodüksiyon aşamasında Paul Leonard-Morgan hazırladı.


NIGHTMARE ALLEY (2021)

IMDb: 7.0

POLİSİYE EKRANI 15

Nightmare Alley (Kabus Sokağı), Guillermo del Toro’nun yönettiği bir psikolojik gerilim ve suç filmi. Aralık 2021’de ABD’de vizyona giren yapım ülkemizde 4 Şubat 2022’de izleyiciyle buluştu.

Karizmatik fakat şanssız bir adam olan Stanton ‘Stan’ Carlisle, kendini kâhin Zeena’ya ve falcı kocası Pete’e sevdirdikten sonra kasaba kasaba dolaşan bir karnaval ekibine katılır. 1940’ların New York’unda sosyetenin seçkin isimlerini dolandırmak için öğrendiklerini kullanmaya karar veren Stan, zorlu ve gizemli bir psikiyatristin yardımıyla tehlikeli bir iş adamını dolandırmayı planlar. Ancak hiç ummadığı tehlikelerle yüzleşmek zorunda kalır…

William Lindsay Gresham’ın 1946 tarihli aynı adlı romanına dayanan filmin senaryosunda del Toro’ya Kim Morgan eşlik etti. Roman daha önce de 1947 yılında filme uyarlanmıştı. Nightmare Alley’ın zengin kadrosunda Bradley Cooper, Cate Blanchett, Toni Collette, Willem Dafoe, Richard Jenkins, Rooney Mara, Ron Perlman ve David Strathairn yer alıyor.

Searchlight Pictures, TSG Entertainment ve Double Dare You Productions ortak prodüksiyonuyla hazırlanan filmin yapımcıları arasında Bradley Cooper da bulunuyor. Çekimlerine Ocak 2020’de Kanada’da başlanan film COVID-19 salgınından etkilenen yapımlardan biri oldu. Eylül ayında dönülen çekimler Aralık 2020’de tamamlanabildi. Bradley Cooper pandemi aralığını daha genç görünmek adına kilo kaybetmekle değerlendirirken hamile olan Rooney Mara doğum yaptı.

Süresinin uzun olması nedeniyle eleştirilen ve gişede beklediğini bulamayan film, eleştirmenlerden genel olarak iyi yorumlar aldı ve En İyi Film, Prodüksiyon Tasarımı, Kostüm Tasarımı ve Görüntü Yönetmenliği dâhil olmak üzere dört dalda Oscar’a aday oldu.

POLİSİYE EKRANI 20

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ