Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

Under the Banner of Heaven (2022)

IMDb: 7.5

POLİSİYE EKRANI 1

Sezonu yedi bölümden oluşan Under the Banner of Heaven, Nisan 2022’de izleyicisiyle buluşan bir mini dizi. ABD’de Hulu kanalında yayınlanan diziyi ülkemizde yine Disney’in bünyesindeki dijital platformlardan Disney+ Türkiye ekrana getiriyor..

Gerçek olaylardan esinlenen bir suç draması olan Under the Banner of Heaven’ı Milk filmiyle 2009’da En İyi Özgün Senaryo kategorisinde Oscar kazanan Dustin Lance Black hazırladı. Dizi, Jon Krakauer imzalı aynı adlı kurgu dışı romandan uyarlandı. Romanın daha önce yine Dustin Lance Black imzasıyla film olması gündeme gelmişti ama proje yıllar sonra diziye dönüştürüldü. Ortak yapımını FX Productions, Aggregate Films ve Imagine Television üstlendi.

Geniş kadrosunda Andrew Garfield, Daisy Edgar-Jones, Sam Worthington, Wyatt Russell, Billy Howle, Denise Gough, Rory Culkin, Chloe Pirrie, Seth Numrich, Adelaide Clemens gibi oyuncular yer alıyor. Dizi, Andrew Garfield’ın kariyerinin ilk dizi başrolü olarak da öne çıkıyor.

Dizinin hikâyesi şöyle; Brenda Lafferty ve on beş aylık kızı Erica cinayete kurban gitmiştir. Lafferty ailesi, kökten dinci ve Mormon bir ailedir. Dolayısıyla dizi, tarikatın ileri gelenlerinden biri olan LDS Church’ü de konu alıyor. Keza Dustin Lance Black’in kendisinin aslen Mormon bir aileden geldiği de bilinmekte.

POLİSİYE EKRANI 4

Brenda ve Erica, 24 Temmuz 1984’te Utah’ta öldürülür. LDS’ye ve inançlarına bağlı bir dedektif olan Dedektif Jeb Pyre davaya atanır ve kendisine yerlilerden Dedektif Bill Taba eşlik eder. Başta Brenda’nın kocası Allen gözaltına alınsa da soruşturma ilerledikçe hem pek çok bilinmeyen gerçek ortaya çıkar hem de Pyre’ın dine olan inancı sarsılmaya başlar.


Bodies (2023)

IMDb: 7.4

POLİSİYE EKRANI 5

Netflix’in İngiliz yapımı mini dizisi Bodies, 19 Ekim’de izleyiciyle buluştu. Polisiye ve gerilimi bilimkurguyla buluşturan dizinin sezonu sekiz bölümden oluşuyor.

Yapım, yazar Si Spencer ve çizerler Dean Ormston, Phil Winslade, Tula Lotay, Meghan Hetrick ve Lee Loughridge’in kaleme aldığı çizgi roman serisinden uyarlanarak hazırlandı. 2015’te DC/Vertigo’nun yayımladığı seri, sekiz ciltten oluşuyor. Moonage Pictures’in yapımcısı olduğu dramayı ekran için Paul Tomalin hazırladı. Dizide başrolleri Shira Haas (Unorthodox), Jacob Fortune-Lloyd, Kyle Soller, Amaka Okafor, Greta Scacchi, Michael Jibson ve Stephen Graham paylaşıyor.

Dört dedektif, dört farklı dönem ve bir ceset… Londra’nın Doğu Yakası’ndaki aynı sokakta 1890, 1941, 2023 ve 2053’te birer ceset bulunur. Üstelik bu cesetler aynı kurbana aittir. Her dönemden farklı dedektifler olayı araştırmaya başlar. Dönemlerin arasında bağlantıların kurulmasıyla birlikte dedektifler soruşturmalarının ilişkili olduğunu keşfeder. Dahası bu soruşturmalar gizemli bir siyasi lider olan Elias Mannix üzerinde yoğunlaşmaya başlar. Dört dedektif bu gizemi çözmek için (bir şekilde) iş birliği yapmalı ve yüz elli yılı aşkın bir süreye yayılan bir komployu ortaya çıkarmalıdır.


The Killer (2023)

IMDb: 6.8

POLİSİYE EKRANI 10

David Fincher’ın seri katillerin dünyasına geri döndüğü yeni film projesi The Killer (Suikastçı) 10 Kasım’da izleyiciyle buluştu. Filmi, Fincher imzalı House of Cards, Mindhunter, Mank, Voir ve Love, Death & Robots dizilerini de ekrana getiren Netflix yayınladı.

Yapım, Alexis “Matz” Nolent’in kaleme aldığı, Luc Jacamon’ın çizimlerini yaptığı Fransız bir çizgi romandan uyarlanarak hazırlandı, senaryo ise Fincher’la Se7en’da da çalışan Andrew Kevin Walker tarafından kaleme alındı.

POLİSİYE EKRANI 11

Fincher’ın çıkış haberi ilk kez 2007’de gelen film projesini uzun süredir ekrana taşımak istediği biliniyordu. O dönem Paramount Pictures ve Brad Pitt’in kurucularından olduğu Plan B Entertainment’in yayınlamakistediği filmin senaryosunu Alessandro Camon kaleme alacaktı. Hatta başrol için vakti zamanında düşünülen Brad Pitt’in  “nihilistik” olduğunu düşünerek teklifi geri çevirdiği gündeme gelmişti. Böylece The Killer yıllar sonra farklı bir senaristle Netflix’in oldu.

Michael Fassbender’ın başrolünde olduğu filmde Arliss Howard, Charles Parnell, Kerry O’Malley, Sala Baker, Sophie Charlotte ve Tilda Swinton  rol alıyor. Filmin ilk gösterimi 3 Eylül’de 80. Venedik Film Festivali’nde yapıldı.

Konusuna gelirsek; acımazsız bir katil olan profesyonel bir suikastçı, yaptıklarından dolayı vicdan azabı çekmeye başlamıştır ve işini bırakma konusunda kararsızlık yaşamaktadır.  Son görevinde başarısız olur ve kendisini uluslararası, zorlu bir kovalamacanın içinde bulur. Üstelik ahlaki pusulanın olmadığı bu dünyada en büyük düşmanı yine kendisidir.


See How They Run (2022)

IMDb: 6.5

POLİSİYE EKRANI 14

Tom George’un yönetmenliğini, Mark Chappell’in senaryo yazarlığını üstlendiği, suç-komedi-gizem türlerini bir araya getiren See How They Run, Eylül 2022’de sinema izleyicisiyle buluştu. Türkiye’de gösterime girmeyen film, 76. BAFTA Ödülleri’de En İyi İngiliz Filmi kategorisinde adaylık kazandı.

POLİSİYE EKRANI 15

Kadrosunda Sam Rockwell, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Ruth Wilson, Reece Shearsmith, Harris Dickinson ve David Oyelowo gibi isimler yer alıyor. Yapımını Searchlight Pictures üstleniyor.

1953’te, Londra’dayız. Hikâyesi usta yazar Agatha Christie’nin kaleminden çıkan The Mousetrap (Fare Kapanı) oyununun West End’teki sahnesi başarıyla sürdürmektedir ve temsil sayısı yüzü bulmuştur. Huysuz bir Hollywood yönetmeni olan Leo Köpernick, tiyatro oyununu sinemaya uyarlamaya karar verir. Ancak işler pek yolunda gitmez ve çok geçmeden film ekibinden biri öldürülür. Müfettiş Stoppard ve kendisine eşlik eden polis memuru Stalker cinayetleri araştırmakla görevlendirilirler. Araştırma ilerledikçe dedektifler kendilerini şaşırtıcı ve tuhaf durumların içinde bulur.

Not1: 1952’den beri seyirciyle buluşan The Mousetrap, dünyanın en uzun süredir sahnelenen oyunu olmaya devam ediyor. Harris Dickinson’ın hayat verdiği Richard Attenborough ve Pearl Chanda’nın canlandırdığı (eşi) Sheila Sim, oyunda başrolleri canlandıran ilk iki isim oldu. Filmde,tiyatro sahnelerinde duyulan anons sesi günümüzde de halen kullanılmaktadır. Hatta şömine üstünde yer alan saat de açılış gecesinden kalma ve halen kullanılan tek aksesuardır.

Not 2: Filmdeki polislerin aslen meşgul olduğu “Rillington Place” cinayetleri, gerçek hayatta işlenmiş cinayetler ve 10 Rillington Place (1971) adıyla daha önce film oldu. Seri katil Reginald Christie’yi yine Richard Attenborough canlandırmıştı. Ronan’ın filmdeki karakteri Memur Stalker’ın kurbanın defterinde ismi geçen kadınlardan Beryl ve Geraldine diye bahsetmesi de bu cinayete göndermedir. Zira bu iki kadın Reginald Christie’nin öldürdüğü anne-kızdır. BBC bu cinayetlerin hikâyesini Rillington Place ismiyle, 2016’da, üç bölümlük mini dizi uyarlamasıyla izleyiciyle buluşturdu (yine tavsiyedir).

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ