Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

BU AYIN KİTAPLARI

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
BU AYIN KİTAPLARI 1

YILAN AVI

Yazarı: John Verdon

Yayınevi: Koridor Yayıncılık

Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 440

Uzun bir bekleyişin ardından John Verdon’ın belki de en sürükleyici polisiyelerinden Yılan Avı (Emekli NYPD dedektifi Dave Gurney’in son macerası) Koridor Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini aldı. Eski tenis oyuncusu, yeni uyuşturucu satıcısı Ziko Slade, küçük çaplı bir suçlu olan Lenny Lerman’ı vahşice öldürmekten yirmi yıl hapis cezasına çarptırılır. Arkadaşının ricası üzerine davayı üstünkörü de olsa inceleyen dedektif Dave Gurney ortada görünenden çok daha katmanlı bir suç olduğunu anlar.

Gurney olayların perde arkasını araştırırken kendini bir cinayetin baş şüphelisi olarak bulur ve soğukkanlı bir katil tarafından takip edilir. İtibarını kurtarmak, işlenen cinayetleri çözmek için uğraşırken kanundan kaçmak zorunda kalan Gurney dedektiflik mesleğine olan sarsılmaz güvenini sorgulayacaktır. Sonunu okumadan elinizden asla bırakamayacağınız enfes bir polisiye.

BU AYIN KİTAPLARI 2

17 Numara Piyes

Yazarı: Fatma Şamata

Yayınevi: Artemis Yayınları

Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 432

Evet, ben 17 Numara değildim. 17 Numara, Asır’ın yarattığı bir kurbandı. Ben Defne Karaca’ydım, sahnenin yaratıcısıydım. Asır ve çetesi, ölüm kapanına kısılır. Defne içinse karanlık günler biter, daha karanlık günler başlar. Bir yanda her şeyden çok sevdiği ve kaybettiği babası, bir yanda Asır’ın her şeyden çok sevdiği ve kaybettiği kız kardeşi vardır. Defne, vicdanı ve duyguları arasında bir seçim yapmak zorunda kalmıştır. Defne, sahip olduğu her şeyin aslında bir avuç yalandan ibaret olduğunu öğrenir. Asır’a karşı gardını indirdiğinde kendiyle yüzleşme vaktinin geldiğini anlar. Bu mücadele siyah ve beyazın değil, siyahla toz pembenin mücadelesidir. Artık her şey ters yüz olmuştur. Kimin kötü, kimin daha kötü olduğunu öğrenmenin vakti gelmiştir.

Şimdi sahne değişmiştir ve perde yeniden açılmak için hazır bekliyordur. Bu kez piyes, gerçekler üzerine kuruludur. Gerçeklerse bir katliamdan bile daha çok can yakacaktır.

Yazarın ilk kitabı şaşırtıcı bir şekilde bitince, ister istemez ikinci için duyulan merak artmıştı. Bu kitabının sonunda da yazar aklımızı başımızdan alıyor. Üçüncü kitapta olacaklarsa   daha da meraklandırıyor. Yazarın kalemiyle mutlaka tanışmalısınız.

BU AYIN KİTAPLARI 3

Kapalı Kapılar Ardında

Yazar: Jane Casey

Yayınevi: Doğan Kitap

Yayımlanma Tarihi: 2023     

Sayfa Sayısı: 192

Jane Casey’nin “Maeve Kerrigan” serisinin 9. ve son kitabı kısa bir süre önce Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Dedektif Çavuş Maeve Kerrigan’ın yeni bir ilişkisi vardır fakat yine iş-özel hayat dengesini kuramadığı için sorunlar yaşamaktadır. Paige Hargreaves, Londra’nın en ayrıcalıklı erkeklerinin üye olduğu bir kulüple ilgili araştırma yapan genç bir gazetecidir. Şok edici bir skandalı günyüzüne çıkarmanın eşiğindeyken ansızın ortadan kaybolur. Herkes şampanyanın su gibi aktığı akıl almaz partiler veren seçkin centilmenler kulübü hakkındaki söylentileri duymuştu… ve kapalı kapılar ardında olup bitenler kimsenin hayal edemeyeceği kadar inanılmazdı. Dedektif Çavuş Maeve Kerrigan, gerçeği ortaya çıkarmak için kulübün zenginlik, ihtişam ve acımasızlıklarla dolu dünyasına dalmak zorunda kalır. Fakat onun da sakladığı sırlar vardır. Maeve zamanı tükenmeden gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı başarabilecek midir? Seriyi okumadıysanız mutlaka okumanızı öneriyorum, oldukça tatmin edici bir polisiye.

BU AYIN KİTAPLARI 4

Çıplak Kalp

Yazarı: Elçin Poyrazlar

Yayınevi: Doğan Kitap

Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 248

Elçin Poyrazlar’ın sevilen kahramanı Komiser Suat Zamir’in maceraları, Ecel Çiçekleri ve “Kayıp Yüz’ün ardından Çıplak Kalp ile devam ediyor. Siyasi nedenlerle Çocuk Şube’ye yollanan Komiser Suat Zamir’in odasına kardeşlerini doyurmak için hırsızlık yapan Samet adlı bir çocuk gelir. Samet’in hikayesi oldukça şaşırtıcıdır. Samet babasının kalbini bir kutuda bulduğunu ileri sürer. Diğer yandan iktidarın göz bebeği müteahhit Cüneyt Canipoğlu’nun gizemli bir şekilde kaybolması Emniyet’i alarma geçirmiştir. Birbirinden bağımsız görünen iki soruşturma Suat Zamir ve meslektaşları Selim ile Beren’i akıl almaz bir suç zincirine yönlendirir. Zamir ortalığı eşeledikçe olaylar devlet, tarikat, çocuklar ve hurafeler ekseninde birbirine akıl almaz bir şekilde bağlanır.

Elinizden bir an bile bırakamayacağınız temposu yüksek bir polisiye.

BU AYIN KİTAPLARI 5

Derin Uyku

Yazarı: Bahar Akman

Yayınevi: Maceraperest Kitaplar

Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 256

İki ay boyunca çözülemeyen ve faili belirsiz kalan cinayetlerin perdesini kaldırmak Komiser Tunç’a düşmüştür. Cinayetleri çözmek için ona yardım eden isimlerse Kerbela ve Amerika’dan gelen Doktor Arzu’dur.

Yazarın dili oldukça ağır ve olay örgüsü oldukça karmaşık. Her an bir sürprizle karşılaşma umuduyla ve merakla okumaya devam ediyorsunuz.  Masum görünen karakterler aslında suçlu olabilir mi? Öldürülen kadınların birbirleriyle bağlantıları nelerdir? Roman boyunca tüm bu sorular gizemini koruyor. Derin Uyku, akıcı anlatımının ardında gizlenen karmaşık olay örgüsüyle en “külyutmaz” polisiye okurunu bile son sayfaya dek merakta bırakacak bir roman. (Tanıtım Bülteninden)

BU AYIN KİTAPLARI 6

VALERİE TAYLOR’A NE OLDU? BAŞKOMİSER MORSE SERİSİ 2

Yazarı: Colin Dexter

Yayınevi: Mylos Kitap

Baskı Yılı: 2023

Sayfa Sayısı: 288

Tüm zamanların en iyi polisiye serilerinden biri… İngiliz polisiyesinin usta ismi Colin Dexter’dan İngiliz polislerin en ünlüsü Başkomiser Morse’un maceraları… Dexter’ın gerçek İngiliz birasına, klasik müziğe, bulmacalara ve İngiliz edebiyatına âşık dedektifi Başkomiser Morse, ilk olarak 1975’te Woodstock’a Son Otobüs romanıyla okurlarla buluştu. Biraz aksi, bazen huysuz, kural tanımaz ancak tüm bunlara rağmen sempatik, son derece zeki, kültürlü, şefkatli ve adaletli bir karakter olan Başkomiser Morse, dürüst ve güvenilir yardımcısı Başpolis Lewis eşliğinde 13 roman boyunca kadim üniversite kenti Oxford’da cinayetleri ve gizemleri aydınlattı. Başkomiser Morse serisi, İngiltere ve ABD’de çok satanlar listesinde yer aldı ve bugüne kadar birçok dile çevrildi. Seri, üç başarılı yapımla ekrana da uyarlandı: 1987-2000 yılları arasında ekrana gelen Inspector Morse, Morse’un güvenilir yardımcısını konu alan Lewis ve Morse’un polisliğe başladığı 1960’lı yıllara odaklanan Endeavour. İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin prestijli Gümüş ve Altın Hançer ödüllerine ikişer defa layık görülen, Colin Dexter’a polisiyeye katkılarından dolayı Cartier Elmas Hançer ödülünü kazandıran Başkomiser Morse serisi, polisiye tutkunlarının mutlaka okuması gerekenler arasında.

Serinin ikinci romanında Başkomiser Morse ve Başpolis Lewis, Oxford’un kuzeyinde okula gitmek için evden çıkıp bir daha dönmeyen genç ve güzel liseli Valerie Taylor’ı araştırıyor. İki yıl boyunca Valerie’yi arayan Başkomiser Ainley, şüpheli bir trafik kazasında ölünce vakaya Başkomiser Morse atanır. Valerie’nin öldüğüne emin olan Morse ve bundan o kadar da emin olmayan Başpolis Lewis, vakayla ilgili herkesi ve her şeyi araştırdıkça şaşırtıcı gerçek ortaya çıkar.

BU AYIN KİTAPLARI 7

Kaybolan KIZLAR- Dedektif Joise Quinn 1

Yazarı: Lisa Regan

Yayınevi: Olimpos Yayınları

Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 360

Küçük bir Amerikan kasabası olan Denton’da herkes on yedi yaşındaki kayıp Isabelle Coleman’ı aramaktadır. Şimdiye kadar bulabildikleri tek şey kızın cep telefonu ve kaybolduğunu bilmedikleri başka bir kız olmuştur. Konuşmayan, etrafında olup bitenlere hiçbir tepki vermeyen bu gizemli kızın başından korkunç olaylar geçtiği apaçık ortadadır. Dedektif Josie Quinn’in kızdan koparabildiği tek şey bir isim olmuştur: Ramona. Bu isim görevini kötüye kullanmaktan açığa alınmış olan Josie’yi, iki kızı birbirine bağlayan kanıtlara götürünce duruma el atmaya karar verir. Isabelle’i canlı bulmak için zamanla yarıştığının farkındadır ve başka kızların da kayıp olabileceğinden korkuyordur… İzler Josie’yi başka bir kurbana, kurtulmayı başaran fakat davası yetkililer tarafından düzmece olarak damgalanan başka bir kıza götürür. Bu canavarı yakalamak için Josie’nin kendi kâbuslarıyla yüzleşmesi ve içgüdülerini takip ederek en karanlık yere gitmesi gerekmektedir. Fakat oradan sağ çıkabilecek midir?

Lisa Regan’in Dedektif Josie Quinn serisinin dilimize çevrilen ilk kitabı olan Kaybolan Kızlar çok akıcı ve sürükleyici bir roman. Polisiye türüne yeni başlayanlar için doğru bir seçim olabilir.

BU AYIN KİTAPLARI 8

Türk Dedektif 1- Çetin İkmen Polisiyesi

Yazarı: Barbara Nadel

Yayınevi: Perseus Yayınevi

Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 355

CWA Silver Dagger ödüllü yazar Barbara Nadel, ilk romanı The Turkish Detective ile okuyucularını Komiser Çetin İkmen ile tanıştırıyor. İstanbul’un eski Yahudi mahallesi Balat’taki dairesinde ölü bulunan Leonid Meyer ve evin duvarına yaşlı adamın kanıyla boyanmış bir gamalı haç. Ancak Komiser Çetin İkmen, bunun ırkçı bir saldırı olduğu fikrini kabul etmek istemiyor. Kanıtlar, İkmen ve genç yardımcısı Süleyman’ı iki kişiye götürür: Cinayetten kısa bir süre sonra Meyer’in dairesinin dışında görülen öğretmen Robert Cornelius ve Nazi sempatizanı olduğu bilinen emekli iş adamı Reinhold Smits. Ancak bu iki kişiyi birbirine bağlayan başka bir halka daha vardır: doksan yaşındaki Rus göçmen Maria Gülcü; uğruna öldürmeye değer bir sırrı olduğunu sanan dul bir kadın…

İngiliz yazar Barbara Nadel’in Türk kültürüne olan derin tutkusu ve bu topraklar hakkındaki bilgisi, günümüz İstanbul’unda geçen bu sürükleyici suç dramasında canlı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Keyifli okumalar dilerim.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ