Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

The Sixth Commandment (2023)

IMDb: 7.8

POLİSİYE EKRANI 1

Gerçek hayattan uyarlama suç dramalarını izleyiciyle buluşturmaya devam eden BBC’nin yakın dönem dizilerinden biri The Sixth Commandment oldu. 17-18 ve24-25 Temmuz 2023 olmak üzere iki haftalık dönem içinde yayınlanan mini dizinin sezonu dört bölümden oluşuyor.

Yapımın senaryosunu başta Agatha Christie olmak üzere BBC’nin Charles Dickens ve J.K. Rowling uyarlamalarını da kaleme alan Sarah Phelps, kaleme aldı. Bölümleri Saul Dibb yönetti, yapımı Wild Mercury Productions ve True Vision Productions üstlendi. Dizinin kadrosunda Timothy Spall, Anne Reid, Sheila Hancock, Éanna Hardwicke, Annabel Scholey ve Ben Bailey Smith gibi isimler yer alıyor.

The Sixth Commandment, adını Tevrat’ta yer alan On Emir’in altıncısından alıyor. Pek çok yapımda  kendisine yer bulan Altıncı Emir; “Thou shalt not kill”, yani dilimizdeki karşılığıyla “Öldürmeyeceksin.”

POLİSİYE EKRANI 2
POLİSİYE EKRANI 3

Dizinin konusu şöyle, İngiltere’nin Buckinghamshire bölgesindeki Maids Moreton köyünde yaşayan İngilizce öğretmeni ve yazar Peter Farquhar 2015’te, 69 yaşındayken vefat eder. Ann Moore-Martin adında yaşlı bir kadının ise takip eden dönemde sağlığı gittikçe bozulmaya başlar, hastanelik olur.

The Sixth Commandment, bu iki kişinin yaşadıklarını ve onlarla bağı olan Ben Field’ın bu iki (şüphe uyandıran) olaydan dolayı suçlanarak 2019’da yargılandığı mahkeme sürecini izleyiciye sunuyor.

Yazar Notu: The Sixth Commandment esasında yaşlıları çeşitli yollarla kandırıp kendisine “âşık” ederek (bağlayarak) hayatlarına giren (ele geçiren) ve vasiyetlerine de dâhil olduktan sonra onlardan kurtulmayı hedefleyen birinin yaptıkları üzerine bir yapım. Anlatım biçimiyle ve oyunculuklarla öne çıkan dizinin özellikle ilk iki bölümü yaşlıları suiistimal etme bakımından bazı izleyiciler için rahatsız edici olabilir.


The Crowded Room (2023)

IMDb: 7.7

POLİSİYE EKRANI 6

Apple’ın dijital yayın platformu Apple TV+, 9 Haziran 2023’te ekranı yeni bir gerçek suç dramasıyla buluşturdu.

Senaryo Daniel Keyes imzalı The Minds of Billy Milligan adlı biyografiye dayanılarak hazırlandı. 1981’de raflara gelen kitap, ülkemizde “Billy Milligan’ın Zihinleri” adıyla Koridor Yayıncılık tarafından basıldı. Dizi/roman, Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu olarak da bilinen çoklu kişilik bozukluğundan mustarip olup yargılandığı suçlardan beraat eden (ABD’deki) ilk kişi Billy Milligan’ın başından geçenleri anlatıyor. Mini dizinin sezonu on bölüm.

POLİSİYE EKRANI 7

Başrolünde Marvel filmlerinde canlandırdığı Örümcek Adam karakteriyle bilinen Tom Holland yer alıyor. Kendisine Amanda Seyfried eşlik ediyor.  Kadroda ayrıca Emmy Rossum, Sasha Lane, Will Chase, Lior Raz ve Laila Robins da bulunuyor.

Akiva Goldsman (A Beautiful Mind, The Da Vinci Code) imzalı psikolojik gerilim dizisi The Crowded Room, yavaş temposunun da etkisiyle eleştirmenler tarafından beğenilmese de Tom Holland’a Critics’ Choice Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu adaylığı kazandırdı. Holland, projede yönetici yapımcı olarak da yer aldı.

Not 1: Keyes’in kitabını uyarlamak için daha önce de birkaç girişimde bulunuldu. 1990’ların başında James Cameron, Todd Graff’la birlikte film senaryosu kaleme aldı. Ancak hem uyarlamanın hak sahibi Sandy Arcara hem de Milligan tarafından dava edildi.

Cameron ayrıldıktan sonra Warner Bros. Joel Schumacher, David Fincher, Nick Cassavetes, F. Gary Gray ve Gus Van Sant’le uyarlamayı geliştirmeye devam etti.  Milligan rolü için görüşülen oyuncular arasında Matthew McConaughey, Johnny Depp, Brad Pitt, Billy Crudup, Sean Penn ve John Cusack de bulunuyor. Son olarak 2015’te, Leonardo DiCaprio’nun Milligan’ı canlandıracağı ve Jason Smilovic’in senaryoyu kaleme alacağı gündeme gelmişti. Ancak gerçekleşmeyen DiCaprio projesinin yerine, 2021’de Apple’ın dizisi duyuruldu.

Not 2: The Minds of Billy Milligan’ın devam kitabı The Milligan Wars, telif konusundaki karmaşa nedeniyle 1994’te Japonya’da basılmıştır. Dilimizde baskısı yoktur.

Not 3: Billy’nin yaşadıklarına dair 2021 yapımı dört bölümlük belgesel dizisi İçimdeki Canavarlar: Billy Milligan’ın 24 Yüzü Netflix’te yayınlandı ve Netflix Türkiye’de mevcut.

Not 4: 2016 yapımı psikolojik korku filmi Split (IMDb: 7,3), James McAvoy tarafından canlandırılan Kevin Crumb adında, dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB) ile mücadele eden bir adamı ve işlediği suçları konu alıyor. Filmdeki Crumb’ın da Milligan gibi 24 kişiliği bulunuyor.


To Catch a Killer (2023)

IMDb: 6.6

POLİSİYE EKRANI 11

Arjantinli yönetmen Damián Szifron’ın yönettiği ve senaryosunu Jonathan Wakeham’la birlikte kaleme aldığı To Catch a Killer, 2023 yapımı bir Amerikan suç gerilim filmi.

Vertical Entertainment’in yapımını üstlendiği film, Szifron’un İngilizce dilindeki ilk filmi olarak da biliniyor. Yapım Nisan 2023’te ABD’de sınırlı olarak vizyona girdi. Diğer ismi “Misanthrope” olan To Catch a Killer, ülkemizde “Katili Yakalamak” adıyla 25 Mayıs 2023’te, Bir Film dağıtımcılığında vizyona girdi ve üç hafta boyunca izleyicisiyle buluştu.

Filmde yetenekli ama sorunlu genç bir Baltimore polisi, FBI tarafından bir katilin profilinin çıkarılmasına ve izinin sürülmesine yardımcı olması için işe alınıyor. Arkasında iz bırakmayan azılı bir seri katilin bulunması için uğraş verilen FBI soruşturmasında yer alan genç dedektif Eleanor’un, katilin düşünce yapısını keşfetmeye başlamasıyla gelişen olaylar konu ediniliyor. Başrollerinde Shailene Woodley, Ben Mendelsohn, Jovan Adepo ve Ralph Ineson yer alıyor.

Eleanor, geçmişiyle mücadele eden genç bir dedektiftir ve toplu katliam boyutunda cinayetler işleyen yeni bir katilin son cinayetinde olay yerine çağrılır. FBI katilin bulunması için ülke çapında umutsuz bir arama çalışması başlatmış ancak katilin karmaşık davranışları yüzünden her seferinde hüsrana uğramıştır. Her ne kadar tecrübesiz olsa da, çalışma arkadaşlarının da fark ettiği üzere katilin akıl yürütme şeklini anlayan tek kişi Eleanor’dur ve böylece o da yavaş yavaş davanın içine çekilir.


The Outfit (2022)

IMDb: 7.2

POLİSİYE EKRANI 15

The Outfit, The Imitation Game filmiyle 2015’te En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ödülü kazanan Graham Moore’un Johnathan McClain’le birlikte kaleme aldığı senaryoya dayanan, 2022 yapımı bir Amerikan psikolojik suç drama gerilim filmi.

Moore’un ilk yönetmenlik denemesi olarak öne çıkan filmin başrolünde Mark Rylance yer alırken kendisine Zoey Deutch, Johnny Flynn, Dylan O’Brien, Nikki Amuka-Bird ve Simon Russell Beale  eşlik ediyor. Filmin yapımını Focus Features üstlenmiş.

Prömiyerini 14 Şubat 2022’de 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde yapan The Outfit Mart 2022’de ABD’de izleyicisiyle buluştu. Ülkemizde vizyona girmeyen film hâlihazırda Netflix Türkiye’nin kütüphanesinde (“Kıyafet”) yer almaktadır.

Londra’nın en ünlü terzilerinden biri olan Leonard Burling, diktiği takım elbiselerle bilinen usta bir “makastar”dır. Yaşadığı kişisel bir trajedinin ardından şehri, hatta ülkeyi terk ederek Chicago’ya yerleşir.

Yeni bir dükkânla birlikte kendisini toparlamaya başlayan Leonard’ın en önemli müşterileri şehrin en bilindik gangster ailesi olur. Asistanı Mable’la birlikte işlettiği dükkânına bir gün beklenmedik bazı misafirler gelir ve sakin bir hayat arayışındaki Leonard, kendisini bambaşka olayların içerisinde bulur.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ