Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

POLİSİYE EKRANI

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.
POLİSİYE EKRANI 1

The Chemistry of Death (2023)

IMDb: 7.1

The Chemistry of Death, Simon Beckett’in kaleme aldığı roman serisinden uyarlanan bir polisiye drama dizisi. Dizi, prömiyerini 12 Ocak 2023’te ABD merkezli dijital yayın platformu Paramount’ta yaptı. Yayınlanan sezonu altı bölümden oluşuyor.

Başrolde Penny Dreadful’da canlandırdığı Victor Frankestein karakteriyle tanınan, Stephen King uyarlaması Mr. Mercedes dizisinin başrollerinden birisini de üstlenen Harry Treadaway yer alıyor. Kendisine Samuel Anderson, Jefferson Hall, Jeanne Goursaud, Katie Leung ve Nick Blood gibi isimler eşlik ediyor.

Beckett’in yönetici yapımcı olarak da dâhil olduğu projenin senaryosunu Sukey Fisher yazdı; bölümleri Richard Clark yönetti. Dr. David Hunter’ın başkahraman olduğu roman serisinin ilk dört kitabı ülkemizde İthaki Yayınları tarafından yayımlanmıştı. Dizinin adı serideki ilk romanın isminden geliyor.

POLİSİYE EKRANI 2

Konusu kısaca şöyle; adli tıp antropoloğu Dr. David Hunter, kişisel bir trajedinin ardından polis danışmanı olarak devam ettirdiği kariyerine ve geride bırakmak istediği geçmişine sırtını döner. İngiliz kırsalının sakinliğine sığınma düşüncesiyle bir kasabada pratisyen hekim olarak yeni bir hayata başlar. Ancak ormanda tuhaf şekilde parçalanmış genç bir kadının bedeni bulununca, istemese dahi kendisini olayın içinde bulur ve bütün uzmanlığını konuşturmak zorunda kalır. Çünkü kısa zaman sonra başka bir kadının daha kaybolması küçük kasabadaki herkesi zan altında bırakır.


POLİSİYE EKRANI 3

Truth Be Told (2019)

IMDb: 7.1

Truth Be Told, Kathleen Barber’in 2017’de piyasaya çıkan “Are You Sleeping” adlı romanından uyarlanan bir suç draması. Dizi, dijital platformların rekabetine dâhil olan Apple’ın kurduğu Apple TV+’ın ekrana getirdiği ilk dizilerden biri olarak 6 Aralık 2019’da yayınlanmaya başladı. Şimdilerde 3. sezonuyla izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

Reese Witherspoon’un kurduğu Hello Sunshine’ın yapımcısı olduğu diziyi The Good Wife, Justified, Harper’s Island ve Women’s Murder Club gibi yapımlarla bilinen Nichelle Tramble Spellman hazırlıyor. Açılış müziği BAFTA ödüllü John Paesano tarafından bestelendi ve Lakeshore Records tarafından ekranla buluştuğu gün yayınlandı.

POLİSİYE EKRANI 4

Antoloji özelliğindeki Truth Be Told’un ana karakteri San Francisco’lu bir gazeteci olan Poppy Parnell. Gerçek suç üzerine bir podcast hazırlamaya başlayan Poppy’nin ilk durağı 1999’da gerçekleşen bir cinayet olur. Stanford’ta görevli Profesör Chuck Buhrman’ı öldürmekle suçlanan Warren Cave, genç yaşında hapse gönderilmiştir ve kimseyi suçsuz olduğuna inandıramamıştır. Hatta Poppy de Cave’in hapse düşmesine sebep olan soruşturmaya o vakit yardım edenlerdendir. Ancak ortaya çıkan yeni bir kanıt suçsuzluğuna işaret edince Poppy, yıllar önce gerçekte neler olduğunu öğrenmek üzere zorlu bir mücadeleye atılır.

Octavia Spencer’ın Poppy’yi canlandırdığı dizide Mekhi Phifer, Ron Cephas Jones, Tracie Thoms ve Michael Beach gibi ana kadro oyuncularının yanı sıra Aaron Paul, Kate Hudson ve Gabriel Union gibi sezonluk başrol oyuncuları da rol alıyor.


POLİSİYE EKRANI 5

The Good Nurse (2022)

IMDb: 6.8

A War, Another Round ve A Hijacking gibi filmlerdeki yönetmenliğiyle bilinen Tobias Lindholm’un yönetmenliğini üstlendiği 2022 yapımı bir suç draması. Charles Graeber imzalı, 2013’te piyasaya çıkan aynı adlı kitaptan uyarlanan film, gerçek hayatta yaşanan olaylara dayanıyor. 26 Ekim 2022 itibarıyla Netflix’te izleyiciyle buluştu.

Krysty Wilson-Cairns’in senaryosunu kaleme aldığı The Good Nurse’ün başrollerini Eddie Redmayne ve Jessica Chastain paylaşıyor. Oyuncu kadrosunda Nnamdi Asomugha, Kim Dickens ve Noah Emmerich gibi isimler de bulunuyor. Film, Redmayne’e Altın Küre ve BAFTA adaylığı kazandırdı.

POLİSİYE EKRANI 6

Konusu ise kısaca şöyle; Amy Loughren, New Jersey’deki bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde çalışan, işi başından aşkın, çocuklarını tek başına büyüten bir hemşiredir. Bir yandan kendi sağlık sorunlarıyla da uğraşırken Charles Cullen yeni iş arkadaşı olarak hayatına dâhil olur. Üstelik kısa sürede iyi anlaştığı Charles’tan evde ve işte destek almaya da başlar. Ancak bir hastanın beklenmedik ölümüyle Amy, Charlie’nin hiç de göründüğü gibi olmadığından şüphelenir ve şüphelerinin peşine düşer.


POLİSİYE EKRANI 7

Death on the Nile (2022)

IMDb: 6.1

Polisiye romanların kraliçesi Agatha Christie’nin 1937’de okuyucuyla buluşan, dilimizde bilinen ismiyle “Nil’de Ölüm” romanının film uyarlaması.

Christie’nin “Doğu Ekspresi’nde Cinayet” romanından uyarlama, 2017 yapımı Murder on the Orient Express’te olduğu gibi Kenneth Branagh yönetmenliği üstlendi, Michael Green ise senaryoyu kaleme aldı. Branagh, Christie’nin birçok romanında yer verdiği ünlü karakteri Hercule Poirot olarak başrolü de üstlendi.

Aynı roman, daha önce 1978’de de film olarak uyarlanmış ve Poirot’ya Peter Ustinov hayat vermişti. İngiltere’de ITV kanalının yayınladığı Poirot dizisinin 9. sezonunun 3. bölümü olarak 2003’te TV’ye de uyarlandı. Hercule Poirot’yu canlandıran ise dizinin başrol oyuncusu David Suchet’ti.

Vizyon tarihi ilk olarak Ekim 2020 olarak açıklanan Death on the Nile, COVID-19 salgını ve başrol oyuncularından Armie Hammer hakkındaki bazı taciz/yamyamlık iddiaları nedeniyle birkaç kez ertelendi; nihayetinde 11 Şubat 2022’de izleyiciyle buluştu. Dijitalde ise Disney+ Türkiye’de yayınlandı.

Branagh’a önceki filmde canlandırdığı Bouc karakterini tekrar eden Tom Bateman’ın yanı sıra Hammer, Gal Gadot, Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French, Rose Leslie, Emma Mackey, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders ve Letitia Wright eşlik etti.

POLİSİYE EKRANI 8

Belçikalı dedektif Hercule Poirot’nun Mısır tatili, mükemmel görünen bir çiftin huzurlu balayı trajik şekilde yarıda kesilince bir katil arayışına dönüşür. Uçsuz bucaksız çöllerde ve görkemli Giza piramitlerinin manzarasında geçen bu tutku ve kıskançlık hikâyesinde Poirot, nefret etmek için herkesin içten içte bir sebebinin bulunduğu Linnet Doyle’u kimin öldürdüğünü bulmak için ünlü gri hücrelerine kullanır ve şeytani bir karmaşaya dalar.

Branagh’lı Hercule Poirot, Agatha Christie’nin “Elmayı Yılan Isırdı” adlı romanının film uyarlamasıyla yakında bir kez daha ekranda olacak. A Haunting in Venice’in gösterim tarihi 15 Eylül 2023 olarak duyuruldu.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ