Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

BU SAYININ YAZARLARI

Diğer Yazılar

Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın, 1983'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezuniyetinin ardından Sabancı Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Profesyonel kariyerini Hızlı Tüketim Sektörü'nde satış yöneticiliği yaparak sürdüren Yamaç Yalçın, diğer yandan polisiye öyküler yazıyor.

Cornell Woolrich

BU SAYININ YAZARLARI 1

Amerikalı roman ve kısa hikaye yazarı Cornell George Hopley Woolrich, 4 Aralık 1903’te New York’ta doğdu. Columbia Üniversitesi’ndeki eğitimini 1926 yılında yayınlanan ilk romanı “Cover Charge” üzerine yoğunlaşmasından ötürü tamamlayamadı. “Jazz Age” romanları arasında yer alan bu romanını yazarken, F. Scott Fitzgerald’ın eserlerinden ilham aldı. İkinci kısa hikayesi olan “Children of the Ritz”, Woolrich’e College Humor ve First National Pictures tarafından düzenlenen bir yarışmada on bin dolar ödül kazandırdı. Bu başarısıyla, First National Pictures için Hollywood’da bir senaryo yazarı olarak çalışmaya başladı. Vitagraph stüdyosunun kurucularından J. Stuart Blackton’ın yirmi bir yaşındaki kızı Violet Virginia Blackton ile evlendi, ancak bu birliktelik kısa sürdü.

Hayatını roman yazarı olarak sürdürmeyi düşünen Woolrich, “Jazz Age” romanları arasında yer alan altı roman yayımladıysa da başarılı olamadı. Aynı türe ait yedinci romanı olan “I Love You, Paris” içinse yayıncı dahi bulamadı ve bu nedenle romanını çöpe attı.

1930’lu yılların sonunda polisiye türüne ilgisi artıp dedektif romanları yazmaya karar veren Woolrich’in üretkenliği arttı ve bu türde nihayet başarıyı yakaladı. Kısa sürede adından söz ettiren yazar, yirmi yıl içinde yirmi eser verdi. Bu romanların bazılarını William Irish takma adıyla yayımlamayı tercih etti.  

Annesinin 1957’de vefatından sonra, psikolojik ve fiziksel olarak hızlı bir düşüşe giren Woolrich, alkolik oldu. Altmış yaşındayken gözleri zayıflayan, yalnızlık çeken, alkolizme kapılan ve kendi kendine düşmanlık duygusuna giren Woolrich, türeyen ayak enfeksiyonunu ihmal etti ve sağlığını yitirdi. Geçirdiği ameliyattan sonra tekerlekli sandalyeyle yaşamını sürdürdü, başka eser de üretemedi.

François Truffaut, 1968 ve 1969 yıllarında sırasıyla Woolrich’in The Bride Wore Black ve Waltz into Darkness adlı romanlarını sinemaya uyarladı.

25 Eylül 1968’de hayata gözlerini yuman Woolrich’in yarım kalan son romanı, ölümünden yirmi yıl sonra ünlü yazar Lawrence Block tarafından tamamlanarak Into the Night adıyla 1987’de yayımlandı. 

Laura Lippman

BU SAYININ YAZARLARI 2

Amerikalı gazeteci ve polisiye roman yazarı Laura Lippman, yazar bir babanın ve okul kütüphanecisi bir annenin kızı olarak 31 Ocak 1959’da Atlanta’da dünyaya geldi, Columbia’da büyüdü. Orta öğrenimini Maryland’de sürdüren Lippman, San Antonio Light ve The Baltimore Sun gazetelerinde muhabirlik yaptı.

Laura Lippman muhabirlikten özel dedektifliğe geçiş yapan Tess Monaghan isimli kurgusal karakteriyle tanınmaya başladı. Lippman’ın çalışmaları Agatha, Anthony, Edgar, Nero, Gumshoe ve Shamus ödüllerini kazandı. What the Dead Know (2007) isimli kitabı ile New York Times‘ın En Çok Satanlar listesine girdi. Aynı eseri Crime Writer’s Association Dagger Ödülü’ne de aday oldu. Tess Monaghan romanlarına ek olarak, Lippman’ın Every Secret Thing adlı romanı, Diane Lane’in başrol oynadığı 2014 yapımı bir filme uyarlandı. Lady in the Lake romanı da televizyon dizisine adapte edildi.

Yazarlık kariyerinin yanında, Baltimore’un hemen dışında, Towson, Maryland’deki Goucher College’da ders veren Lippman, bir başka eski Baltimore Sun muhabiri ve HBO dizisi The Wire‘ın yaratıcısı ve sorumlu yapımcısı olan David Simon ile evli. Bundandır ki, The Wire‘ın ilk sezonunun sekizinci bölümünde Bunk karakterinin elinde Lippman’ın In a Strange City kitabının görülmesi tesadüfi değildi. Lippman, The Wire‘ın son sezonunun ilk bölümünde de Baltimore Sun haber merkezinde çalışan bir muhabir olarak karşımıza çıkmıştı.

On ikisi Tess Monaghan serisinden olmak üzere toplam yirmi dört kitabı bulunan başarılı yazara, halihazırda yaşadığı Federal Hill’in South Baltimore semtinde, sık sık yazı yazdığı  Spoons kahve dükkanında rastlamak mümkün.

Alan Furst

BU SAYININ YAZARLARI 3

Tarihi casus romanlarıyla ünlü Amerikalı yazar Alan Furst, 20 Şubat 1941’de New York’ta doğdu ve Manhattan’ın Yukarı Batı Yakası’nda büyüdü. Özellikle 1988’den bu yana, romanlarının çoğunun geçtiği İkinci Dünya Savaşı Doğu Avrupa’sını mercek altına aldı. Bunun sebebi ailesinin köklerinin Polonya, Letonya ve Rusya’dan gelmesidir.

Furst, orta öğrenimini Horace Mann Okulu’nda tamamladıktan sonra, 1962’de Oberlin Koleji’nden üniversite, 1967’de de Penn State’den master diploması aldı. Bir süreliğine ders aldığı Columbia Üniversitesi’nde, daha sonra yanında çalışacağı Margaret Mead ile tanıştı.

Furst, tam zamanlı bir romancı olmadan önce reklamcılıkla uğraştı, dergilere makaleler yazdı. Özellikle Esquire ve International Herald Tribune için köşe yazarlığı yaptı.

İlk romanları (1976–1983) sınırlı bir başarı elde ettiyse de, yazarlığın peşini bırakmayan Furst, 1988 yılında Esquire için yazdığı Night Soldiers isimli yazı dizisiyle ilgi odağı oldu.

The New York Times‘ta yazan romancı Justin Cartwright, Long Island, Sag Harbor’da yaşayan Furst’ün “bir Avrupa duyarlılığı benimsediğini” söyler. Bunda Furst’un bir süre Montpellier Üniversitesi’nde ders vermesinin ve daha sonra da tüm romanlarında önemli bir yere sahip olan ve “medeniyetin kalbi” dediği şehir olan Paris’te uzun yıllar yaşamasının payı vardır.

2011’de Oklahoma, Tulsa’daki Tulsa Library Trust, seçkin yazarların çalışmalarını onurlandırmak için her yıl verdiği Helmerich Edebiyat Ödülü‘nü Furst’e takdim etti.

Seksen bir yaşındaki başarılı yazarın, on beşi Night Soldiers serisinden olmak üzere, okuyucu ile buluşturduğu on dokuz romanı bulunmaktadır.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ