Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Polisiyenin Karanlık Yüzü

Diğer Yazılar

“Seri katillerin arzularını, neyi neden hissettiklerini anlamak, az ya da çok hissettiklerini hissetmek, benim yeteneğim-ya da lanetim. Bir parça eğitimim ve gözlem yeteneğim, daha çok da onları yakından tanıma isteğim sayesinde içimde kendiliğinden oluşan bir şey bu.”
Ölümün Yüzü – CODY MCFADYEN
Polisiyenin insanı ürküten karanlık bir tarafı vardır. Bu cinayet yada zeka gerektiren bir soruşturma değil, insan ruhunun suç psikolojisi ile olan yakın bağını anlatan bir taraf. Habil ve Kabil'den bu yana gelen bir taraf.
Derler ki her katil Kabil’in her maktul Habil’in soyundan gelir.
İlk cinayet işlenip ilk kan toprağa değdiği an insanoğlunun ruhunda bir oda açılmış ve içinde ki karanlık serbest kalmıştır. Bu karanlık insana yüzyıllar boyunca kötülüğün binbir yüzünü göstermiştir. Yaşam olsun ışık olsun diye yaratılan bir dünyaya karanlığı ve ölümü getiren şey işte o odadan kaçan karanlıktı.
Bugün onlarca polisiye yazarının ve okurunun, edebiyatın bu ölümcül türüne duyduğu aşk ve sadakatte buradan gelir. Bu “her insanın içinde bir katil yaşar” sözünün de çıkış noktasıdır. Bir çok polisiye yazarı kalemini eline aldığında, içinde bir yerlerde dişliler çalışmaya başlar ve biz okura vadettiği yolculuğa çıkar.
O yazarların en iyilerinden biridir Cody Mcfadyen…
İnsanın içinde ki o karanlığı o kötülüğü satırlara akıtırken bize düşen, içimizde ki katili beslemektir.
Mcfadyen insan ruhunun en psikolojik ve bozuk yanlarını yazarak gösterir bize. Özellikle ilk kitabı Gölge Adam hem bir zeka meydan savaşı hem de bir insanın içinde ki karanlığın, suç psikolojisi ile olan yakın bağlarını anlatır. Vahşi ve kanlı yanımızı okuruz orada. Özellikle yazarın ana karakteri olan Smoky Barret’ın yaşadıkları, bir insanın ruhunda ki karanlığı ve kötülüğü en iyi anlatan satırlardır. Aynı zamanda yazarın en iyi kitabıdır Gölge Adam.
Kitap, size ruhunuzun içinde ki katili hatırlatan bir saldırı ile başlar. Orada yaşananlar, bir insanın ruhunda neler beslediği ile alakalıdır. Ve yazar Mcfadyen kalemini bu karanlığa batırarak yazar.

Polisiyenin Karanlık Yüzü 1Mcfadyen’ın kitaplarında Smoky Barret ve ekibinin hikayesini okuyoruz. Bence polisiyenin en iyi serilerinden biridir. Aynı şekilde Smoky Barret’ta en farklı ve özel polisiye karakterlerden biri. Ekip Fbı’ın özel bir ekibi. Callie, James ve Alan’dan oluşan birbirinden yetenekli avcılar. Ama Smoky bir çok yeteneği ve yaşadıkları ile öne çıkıyor. Zaten onları yönlendiren de o. Ekip özel ama peşlerine düştükleri de özel katiller. Kötülüğün en saf, en karanlık ve vahşi yanını taşıyan ruhlar.
Kabil’in torunları..
Zekaları ile hep iki adım öndeler. Suçun en dehşet verici yüzünü temsil ediyorlar. Suç psikolojisinin en ürkütücü ve kanlı yanını sergiliyorlar. Şüphesiz hepsi Mcfadyen’ın başarısı. Okuyucuyu rahatsız etmeyi hatta korkutmayı başarıyor. Özellikle ikinci kitabı Ölümün Yüzü tam bu bağlamda iyi bir örnek.. Annesinin öldürülmesini izlemiş, yetmemiş annesinin vücuduna yüzü yüzüne gelecek şekilde bağlanmış bir kız çocuğunun psikolojisi ile başlıyor kitap. Orada yaşanan her detay okuru ürpertiyor. Suçun bu kadar vahşi bir kötülüğü barındırması ve bunun hep var olacak olması gerçekten inanılmaz..
Mcfadyen’ın kaleminin bir diğer sert yanı da cinayet soruşturmasını yazarken ortaya çıkıyor. Kötülüğün binbir yüzünü anlatan yazar, iyi bir araştırma ile bunu ilmek ilmek işleyen kurguya sahip. Anlatımına ve akıcılığına hayran kalıyorsunuz. Aynı zamanda yazar şunu da yapıyor. Soruşturma sırasında katil yada katiller her kimse sizin yanınızdan geçip gidiyor ve siz fark etmiyorsunuz ama Mcfadyen burada da sizi rahatsız ediyor, çünkü geçip gittiğini hissediyorsunuz bir yerlerde. O tanıdık his okuyucuyu başka şeylerin peşine düşürüyor. Bulursanız ne ala..
Polisiyenin bu karanlık zekaya sahip yazarını okumak her polisiye sever için bir şans.
Okumayanlar çok şey kaçırıyor.
Yazarın Smoky Barret serisi şuan için 5 kitaptan oluşuyor.
Gölge Adam
Ölümün Yüzü
Karanlık Taraf dilimize çevrilen kitaplar. Ama maalesef şuan yeni basılan Karanlık Taraf dışında ki kitaplar bulunmuyor. Karanlık Tarafı da yayınlayan Limos Yayınları okuyucusuna sürpriz yaparak ilk iki kitabı da yeniden basmaya hazırlanıyor. Bunun yanında hala basılmamış olan Abondened ve Die Stille vor dem Tod kitapları da aynı yayınevinden çıkacak..
Her polisiye severin mutlaka okuması gereken bir yazar Cody Mcfadyen. Okuyunuz okutunuz…

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ