Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Femme Fatale

Diğer Yazılar

ÇAPRAZ

SAVAŞ TRAVMALARI

KAMBUR

Arkın Gelişin
Arkın Gelişin
Arkın Gelişin, Almanya’da Suç Psikolojisi eğitimi almış bir polisiye yazarıdır. Eserleri: Bir Seri katilin Günlüğü (2012), Kansız (2014), Ted Bundy – Bir Seri Katilin Anatomisi (2014), Ted Kaczynski – Bir Seri Katilin Manifestosu (2014), Bir Suç Psikoloğunun Not Defteri (2015), Charles Manson – Bir Seri Katilin Felsefesi (2015), Seri Katiller Tarihi – İnsan Avcılarının İzinde (2015), Apokalips (2017). Arkın Gelişin 1976 doğumludur. Arkın Gelişin'in polisiye dergimizde yayınlanan eserlerini bu sayfada bulabilirsiniz.
Femme Fatale 1
Belle Sorenson Gunness

‘Femme Fatale’, ilişkiye girdiği erkeklere sonunda büyük sıkıntılar yaşatan, çekici ve baştan çıkarıcı kadın anlamına gelir. Fransızcada ‘Felakete Neden Olan Kadın’ anlamına gelmektedir. Edebiyatta, sinemada ve güncel olayların aktarımında, genelde cinsel açıdan tatmin olmaz azgın bir kadın olarak tasvir edilmektedir. Birçok cinayet vakasında, çekici olan kadınların katil tiplemelerini de tarif etmektedir. Amerika’da yaşanan bir olayda güneyli üç kadın ‘Sisters in Black (Siyahlar içindeki kadınlar)’ olarak anılacaklardı. Bu üç kadın, akrabalarını öldürmüştü. Virginia, Caroline ve Mary Wardlow kardeşler, bir yargıcın kızlarıydı. Yapmış oldukları evlilikler sonrasında yaşanan şüpheli ölümler sebebiyle gündeme geldiler. Sadece eşlerinin değil çocuklarının da ölümleri şüpheliydi. Çocukların bir tanesinin cesedi tamamen yanmış olarak bulundu. Bu ölümün ardından sigorta şirketi tarafından, yüklü miktarda bir meblağ ödendi. Ardından eşlerden bir tanesi, mide sancıları çekerek, bir kızları ise boğularak öldü. Her bir ölümün ardından sigorta şirketleri yüklü paralar ödediler. Bu olayı araştıran polisler, üç kız kardeşi tutuklamaya karar verdi. Kardeşlerin yöntemleri Amerika’da büyük bir sansasyona yol açacaktı.
28 Nisan 1908 gecesinde Indiana’da Norveç asıllı Belle Sorenson Gunness’in çiftliği, bir yangın neticesinde küle dönmüştü. Yangın esnasında Belle, kızı ve iki oğlu ile birlikte içerideydiler. Yangın kontrol altına alındıktan sonra dördünün de yanmış cesetlerine ulaşıldı. Üç çocuğun yanındaki yetişkin cesedinin ilk başta, Belle’ye ait olmadığına dair kimse şüphelenmemişti. Ancak bulunan cesedin boyu Belle’ye göre daha kısaydı. Ayrıca cesedin kafasının olmaması da yetkilileri hareket geçirdi. Cinayet şüphesi artmaktaydı. Baş şüpheli olarak Ray Lamphere ön plana çıkmıştı. Ray, daha önceden çiftlikte çalışmış, ancak bir sebepten ötürü Belle ile tartışmış ve kovulmuştu. Ray kovulduktan sonra, Belle tarafından delilik ile suçlanmaktaydı. Yangın günü, çiftlik yakınında görülen Ray, yangını gördüğünü, ancak daha önceden Belle ile yaşadığı sorundan ötürü kimseyi uyarma gereksinimi duymadığını söyledi. Lamphere tutuklandı.

Femme Fatale 2
Belle ve üç çocuğu

Araştırmalar Mayıs ayına sarktı. Yangın olayı araştırılırken, bir yandan da üç aydır kayıp olan Andrew Helglein ile ilgili araştırmalar devam ediyordu. Belle, kayıp olan Andrew’ya mektuplar yazmıştı. Son mektubunda Andrew’dan, her şeyini satıp yanına gelmesini istiyordu. Gerçekten de Andrew ziyarete geldi ve o günün ardından kayboldu.
Andrew Helgleinen bedeni toprağa gömülmüş vaziyette, bir çuvalın içinde bulundu. Bacakları, dizlerinin altından ustalıkla, temiz bir şekilde kesilmiş; kolları eklemlerden, kafası bedeninden ayrılmıştı. Avucunun içinde, kahverengi saçlar vardı. Aynı bölgede kazılara devam eden polis yetkilileri, aynı şekilde gömülmüş genç bir kızın, bir erkeğin ve iki çocuğun cesedini buldu. Bulgular bu cesetler ile sınırlı kalmadı. Çoğunluğu erkek olmak üzere, toplam on üç ceset daha ortaya çıkarıldı.

Polis, Belle’in geçmişini araştırmaya başladı. İlk önce Belle’in ilk eşi Mads Sorenson’in 1900’de ölümünü tespit etti. Mads’in ölümünden sonra sigorta şirketi Belle’e, sekiz bin beş yüz dolar ödemişti. İki üvey çocuğu da şüpheli bir şekilde ölmüştü. Belle’in çeşitli mülkleri yangın sebebiyle harabeye dönüşmüş, kadın da her olayın ardından sigorta şirketinden para almıştı.

Femme Fatale 3
Çiftlik etrafına toplanan kalabalık.
Femme Fatale 4
Çiftliğin yangın sonrası harabe hali.

 

 

 

 

 

 

Belle, eşinin ve çocuklarının ölümünün ardından, Austin-Illinois’u terk ederek, LaPorte-Indiana’ya taşındı ve orada sigorta şirketinden elde ettiği gelir ile bir çiftlik satın aldı. Ardından Norveç kökenli Peter Gunness ile tanışıp evlendi. Peter’in henüz bir bebek olan kızı, düğün töreninden bir hafta sonra, Belle ile birlikte evdeyken öldü. Sekiz ay sonra ise, Peter geçirdiği trajik bir kaza sonrasında hayatını kaybetti. Olayın görgü tanığı olan Belle’in ifadesine göre, Peter’ın üzerine dökülen kaynar su ile büyük bir kıyma makinesi ölümüne sebep olmuştu. İşin ilginç yanı, Peter’ın vücudunda hiç bir yanık izi yoktu. Ayrıca kafasındaki yara, kıyma makinesi ile uyuşmamaktaydı.

Femme Fatale 5
Ray Lamphere

Belle bu evlikleri ile sınırlı kalmamış ve arka arkaya evlilikler yapmıştı. Her evliliği eşinin ölümü ile sonuçlanmıştı. Çiftlik arazisinde yapılan kazılarda tüm cesetler ortaya çıktı. Halen tutuklu olan Ray Lamphere ise bu cinayetlerle hiç bir ilgisi olmadığını iddia etmekteydi.

Gazeteler bu olayı sayfalarına taşıdıkça, satış rakamlarını ikiye katladılar. Çiftliğin bulunduğu yere turist akını başladı. Bölgeye gidenler kazı esnasında orada bulunan ceset parçalarını görmek için birbirileri ile yarışıyordu. Sadece bir günde çiftliği on beş bin kişinin ziyaret ettiği iddia ediliyordu. Çiftlik etrafında kartpostal satışları çılgınca devam ediyordu. Çiftliğin müştemilatı morg gibi kullanıyordu. Bazı polis memurları, ziyaretçilerin morgun içerisine göz atmalarına dahi izin veriyordu. Harabeye dönen çiftliğin tuğlaları para karşılığında satılıyordu. Özellikle kadın ziyaretçilerinin merakı görülmeye değerdi.

Tuhaftır ki siyaset de bu olaya karışmıştı. Cumhuriyetçiler Belle’in öldüğünü savunurken, demokratlar ise firarda olduğunu iddia ediyorlardı. Aslında, tutuklu olan Lamphere’nin ifadeleri bunu bir yerde doğrulamaktaydı. Olaydan kısa bir süre önce Belle tren istasyonuna gitmiş, Ray de kendisine eşlik etmişti. Çiftlikte bulunan cesedin Belle’e ait olduğu yönünde şüpheler artıyordu. Harabenin içinde ilginç kitaplar bulundu. Yangından kısmen hasar gören bu kitapların içeriği çoğunlukla insan anatomisi ve hipnoz üzerineydi. Cesetlerde zehirli maddelere rastlanınca, demokratlar haklı oldukları yönünde ayaklandılar.

Femme Fatale 6
Belle’ye ait olduğu iddia edilen takma dişler.

Olay o kadar büyüdü ki, okyanusların ötesinden uzmanlar müdahil oldular. Ünlü İtalyan kriminalog Cesare Lombroso’ya göre, kadın katiller erkek katillerden daha acımasızdı. Anaç duygulardan yoksun olan bu kadınlar, gözlerini kırpmadan acımasızca çocuklarına işkence yapıp öldürebilmekteydi. Lombroso ilginç bir tez ile Belle davasına dâhil oldu. Ona göre Belle, bu cinayetleri tek başına işlememişti. Kendisine erkek bir ortak eşlik etmekteydi. Belle ise bu erkeği bedeni ile ödüllendirmekteydi.

Üç hafta sonra olayın tüm seyri değişti. Harabeden çıkan kadın cesedinin yanında bulunan diş köprülerinin Belle’e ait olduğu açıklandı. Adli tabip resmen Belle’nin ölümünü açıkladı. Ancak dedikodular bir süre daha devam etti. Başta demokratlar olmak üzere birçok kişi, bu tespite inanmamaktaydı. Onlara göre diş köprüleri davayı sonuçlandırmak adına oraya sonradan konulmuştu.

İlginç olanı ise, takma dişlerde bulunan metaller yangın sebebiyle yıpranmamıştı.
23 Mayıs 1908’de Lamphere dört cinayetten ötürü suçlandı. 9 Kasım’da dava başladı. Ray’in savunmasını H.W. Worden ile Lemuel Darrow isimli avukatlar üstlendi.

Femme Fatale 7
Esther Carlson

Aslında her şey Ray’in aleyhine işliyordu. Adli tıp tarafından sunulan rapor ve geçmişte Belle ile Lamphere arasında yaşanan husumet delil niteliğindeydi. Ayrıca Lamphere tarafından verilen ifadeler de savcının dosyasında yer almaktaydı. Kendi ifadesiyle olay günü çiftliğin yakınında bir yerlerdeydi. Üzerinden çıkan iki adet kadın yüzüğü Belle’e aitti. Ancak Belle de masum bir kadın olarak tasvir edilmiyordu. Mahkeme ilerledikçe ilginç iddialar ortaya atıldı. Belle ile Lamphere arasındaki husumet bir cinayet sebebiyle başlamıştı. Belle, eşi Helgelein’ı öldürmek için Lamphere’den para karşılığı destek istemişti. Ancak ödeme konusunda sorun çıkınca kavga başlamıştı.

Savunma, Belle’in hâlâ yaşadığına dair iddialarda bulunmaktaydı. Hatta Belle için mahkeme celbi bile hazırlamışlardı. Takma dişlerinin bulunma şekli de şaibeliydi. Bazı görgü tanıklarına göre bir polis memuru dişleri cebinden çıkartmış ve daha sonra bulunacak yere bırakmıştı. Harabe içinde bulunan kadın cesedinin kafasının olmaması da, yine ayrı bir şaibeydi. Yetkililere göre, kafa yangın esnasında kül olmuştu. Eğer kafa yangın sebebiyle yok olduysa, takma dişlerinin bu ısıya dayanması imkânsızdı.

Ray’in avukatı Worden’a göre, Belle baskı altındaydı. Helgelein’in kardeşi Andrew’nun, abisinin kaybolması ile ilgili araştırmalar yapacağını bir şekilde duymuştu. Bu nedenle, cesedi ortafan kaldırmak için hızlı bir çözüm bulması gerekiyordu. Belle olay günü yüksek miktarda gazyağı satın almıştı. Gazyağı ya da parafin, yüksek yanıcılığıyla bilinen bir maddedir. Jüri üyeleri tüm bu bilgiler çerçevesinde karar vermek için çekildiler.
26 Kasım‘da jüri kararını açıkladı. Ray Lamphere kundaklama sebebiyle suçlu bulunmuştu. Kundaklama amacının cinayete teşebbüs olduğuna dair bir kanı oluşmadı. Lamphere beş bin dolar para cezasına ve yirmi bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Belle’in zaman zaman çeşitli yerlerde görüldüğü iddia edilse de, bu asla ispatlanamadı.
1931’de Los Angeles’de Esther Carlson isimli bir kadın, eşini zehirleyerek öldürmekten ötürü tutuklandı. Duruşma başlamadan önce kadın öldü. Kadına ait olan eski bir sandığının içinde fotoğraflar bulundu. Fotoğraftaki kadın Belle’e benzemekteydi.

Belle Gunnes davası, aynı zamanda Lombroso’nun müdahil olduğu son dava olacaktı. Lombroso 1909’da vefat etti.
Kısa bir süre sonra Dünya iki büyük savaşa şahitlik edecekti. Bu savaşlar, orta çağdan bu yana görülmemiş vahşete sahne olurken, birileri bu vahşetten çıkar sağlayacaktı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ