TARİHTEKİ MEŞHUR HIRSIZLAR

Diğer Yazılar

Tuğba Turan
Tuğba Turan
1972, Ankara doğumlu olan Turan, 1990 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirip devlette çalıştıktan sonra 2008'de Karabük-Eflani ilçesine serbest eczane açtı. Kendisini 2003 doğumlu bir erkek evlat, üç köpek, on (zaman zaman daha fazla) kedi annesi olarak tanımlamaktadır. Safranbolu’da yaşıyor. Zalifre Yazıları isimli basılı dergide makaleleri yayınlanan yazarın Gölge e-Dergi'nin son yirmi sayısında fantastik hikâyeleri yer almıştır. Dedektif Dergi’nin kuruluşundan beri yazdığı 30 bölümlük Tilda ve Diğerleri isimli polisiye hikayeleri kitap haline gelmiştir. Kişisel sayfası olan tugbaturan.com'da tüm yazılarını yayımlayan yazar aynı zamanda Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesidir. Eserleri: Adı Cemre Olacak (Roman) 2020, Herdem Yayınevi Dedektif Tilda ve Diğerlerinin Olağanüstü Maceraları (Polisiye Hikâye) 2021, Herdem Yayınevi Dedektif Dergi (Polisiye Hikâye Seçkisi, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Kırmızı Battaniye (Polisiye Hikâye, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Dark Polisiye – İkinci Kitap 2021, Dark İstanbul Yayınları

 

Önnot: Bu yazıda tarihteki suçu tescil edilmiş gerçek hırsızlar yer alacaktır. Fakat hırsızlık denince akla maddi değeri olan şeyleri çalmak gelmektedir. O yüzden bu yazıda politik bir isim aramak nafiledir. Zira Hitler gibi kuşakların hayatlarını ve geleceklerini çalan asker ya da politikacı diktatörler hiçbir zaman hırsız damgası yememişlerdir. Tarih onlara başka ve daha ağır damgalarla yaftalayacaktır. 

Suç denince aklımıza ilk cinayet gelir. Demek herkesin içinde bir katil yatmaktadır ama çoğumuzun içindeki asla uyanmamaktadır, ne dersiniz? bence hırsızlık da cinayet kadar izlemesi okuması takip etmesi ilginç suçlardan biri. 

O yüzden dünyadaki en büyük hırsızlar ve hırsızlıklar sıralaması yapılmış. Üstelik hırsızlıkla ilgili yazılmış/çizilmiş/beyaz perdeye aktarılmışlardan kocaman bir kurgu hırsızlar listesi bile var.  

Cinayet, ihanet, toplu katliamlı  savaş suçları gibi hikayeleri okurken veya filmini/dizisini izlerken genelde suçlunun tarafını tutmayız. Çünkü işlediği suç cezasız kalmaması gereken ağır bir suçtur. Ama hırsızlık gibi bir suç neyi kimden nasıl ve ne amaçla çaldığına bağlı olarak hırsızın olaydan kazasız belasız çıkması için dua eden bizleri ekran başında ya da saatlerce kitabın başında tutabilir. Öyle ki kurgu dünyasında Maurice Leblanc’ın “Arsene Lupin-Gentleman Cambroileur” isimli kahramanı bu işin centilmenlikle dahi yapılabileceğini göstermiştir. İngilizcede “gentlemen burglar” Türkçede “kibar hırsız” diye yer bulmuş bu kahramanı izlerken ya da okurken onun tarafını tutmamak ne mümkündür! 

Ayrıca Robin Hood gibi yardımsever dediğimiz zaman herkes zenginden çalıp fakirlere dağıtan İngiliz folklorunun 13-14. yüzyıllardan gelen efsanevi okçusundan bahsettiğimizi bilir. Tabii toprak ağalarının köylüleri ezdiği 14. yüzyılda zenginden alıp fakire dağıtmak fikri pek de kötü görünmeyebilir. Üzerinden altı yüz yirmi bir yıl geçtikten sonra hala zenginlerin devasa vergi borçlarının affedildiği, fakirin ise üç kuruşundan birinin vergi olarak alındığı günümüz dünyasında, kibar olsun olmasın neden hırsızların yanında yer aldığımız daha bir netlik kazanıyor. 

Şimdi gelelim tarihte adı geçen meşhur hırsızlara. Bu sıralama “tarihteki ilk 10” sıralaması yapan internet siteleri araştırılarak ve ilk 10 sınırlaması yapmadan dikkate değer tüm kişilerin eklenerek bir liste oluşturulması şeklinde hazırlanmıştır.  

1. DORIS PAYNE –ABD 

Dünyanın en meşhur mücevher hırsızlarından biridir. 60 yıllık suç hayatı 2013’te çekilen kendisinin de oynadığı bir belgeselde anlatılmıştır. 1970’lerde Monte Carlo’dan çaldığı 500.000$ değerindeki 10 karat elmas yüzük de belgeselde hikâye edilenlerin arasındadır. 2011’de 80 yaşında iken 1 karat bir elmas yüzük çalarken yakalanmıştır. 2013 yapımı “The Life and Crimes of Doris Payne” isimli belgeselde hayatı anlatılmıştır. 

2.DEREK ‘BERTIE’ SMALLS – İNGİLTERE 

İngiltere’deki silahlı soygunların altın çağı olan 60’lar ve 70’ler Smalls’un zirvede olduğu zamanlardı. 1970’te The Ilford Barclay’s Bank’in bir şubesini soyup 237.000£ çaldığında bu meblağ zamanın rekoruydu. 

3. CARL GUGASIAN  – ABD 

İstatistik biliminden doktorası olan bir Ivy-league mezunu Amerikan subayı olan Gugasian, ‘Friday Night Bank Robber-cuma gecesi banka hırsızı’ olarak ün yapmıştı. Hırsızlık yapacağı banka şubelerinin özellikle orman kenarında yerleşik küçük kasabalardan seçiyordu. Bu ona kaçış yolunda kolaylık sağlıyordu. 2002’de tutuklandığı zaman iş birliği yapmayı kabul ettiği için 115 yıllık cezası 17 yıla düşürüldü. 

4. FRANK ABAGNALE JR. – ABD 

Steven Spielberg’ün2002 filmi Catch Me If You Can’de Leonardo Di Caprio tarafından canlanrıdırılan Frank Abagnale Jr., bir pilot, bir doktor, bir avukat ve bir hapishane görevlisi kimliklerine büründükten sonra 1969’da Fransa’da tutuklandı. 1974’te şartlı tahliye edilerek kanunsuz hayatını bırakıp güvenlik danışmanı olarak çalışma hayatına atıldı. 

5. ALBERT SPAGGIARI – FRANSA  

Dumas romanlarından fırlamışçasına diye tasvir edilen centilmen ve stil sahibi kişiliği ile Spaggiari 1976’da silahlı soyguna karışmadan önce Şili istihbarat servisinde çalışıyordu. Aşırı dağ ile ilişkisi olduğu ve evinin duvarında Hitler’in portresi asılı olduğu iddia edilmişti. Nice’teki Societe Generale Bank’tan 30 ila 100 milyon frank arası tahmin edilen bir meblağda para çaldı. Bir yakını tarafından ele verilse de polis gözaltından kaçarak kalan hayatını kaçak olarak geçirmiştir. 1989 yılında kanserden öldüğünde Nice soygunundan çalınan paralardan hala haber alınamamıştı. 

6. JESSE JAMES – ABD 

Amerikan İç Savaşı zamanının efsanevi suçlusu Jesse Woodson James türünün tek örneği idi. Konfederasyon askerleri ile sayısız çatışmadan sağ çıktıktan sonra James-Young çetesini kurdu. Çetesinin Iowa ve Teksas’ta yaptığı banka ve tren soygunları genelde kalabalıklar önünde yapılıyordu ve bu James’e Robin Hood-vari bir kişilik kazandırdı. James 1882’de kendisi gibi bir haydut olan Robert Ford tarafından vurularak öldürüldü. Brad Pitt ve Casy Affleck’in rol aldığı 2007 tarihli The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford isimli Andrew Dominik filminde hikayesi anlatıldı.

7. BILL MASON – ABD 

Kelimenin tam anlamıyla bir centilmen hırsız olan Mason, hayatını Florida’da yüksek sosyete partilerine katılarak zengin konuklarla sohbet ettikten sonra mücevherlerini el çabukluğu ile çalarak kazandı. 2004’te Confessions of a Master Jewel Thief ismiyle anılarını yayınladığında yüzücü Johnny Weissmuller’den çaldığı altın olimpiyat madalyasını nasıl iade ettiğini de anlatmıştır. 70’ler ve 80’lerde 35 milyon dolar servet yapmıştır. Bob Hope ve Phyllis Diller gibi ünlülerin evlerini soymuştur. 2004’te New York Times için yapılan bir röportajda hırsızlık kariyerinin özellikle ailesi üzerindeki kötü etkisi için üzüldüğünü söylemiş ama “Bir daha dünyaya gelseniz tekrar aynılarını yapar mıydınız?” sorusunu “Yapmayacağıma dair söz veremem.” diye cevaplamıştır. 

8. VEERAPPAN – HİNDİSTAN 

Munisamy Veerappan Mallar, Hintli haydut, 30 yıl boyunca polisten kaçarak yaşamıştır. 2004’te özel kuvvetler birimi tarafından vurularak öldürülmüştür. 90’lar ve 2000’lerin başında kaçak fildişi avcısı ve sandal ağacı kaçakçısı olarak pek çok kaçak avcılık karşıtını ve polis memurunu ve ihbarcı kabul ettiği vatandaşları öldürmüştür. Ayrıca bazı politikacıları kaçırarak fidye istemiştir. Cenazesine binlere insanın katıldığı Veerappan tartışmalı bir figür olarak tarihteki yerini almıştır. 

9. VINCENZO PERUGGIA  – İTALYA

20. yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak adlandırılan olayın mimarı ve baş aktörüdür. 1911 yılının ağustos ayında Louvre Müzesi’ne işçi kılığında girmiş Mona Lisa’yı çerçevesinden çıkarmış ve giysisinin altına saklayıp elini kolunu sallayarak çıkıp gitmiştir. Bu suç basitliği yüzünden komiktir de. 2 yıl sonra resmi satmaya çalışırken yakalanmıştır. Mona lisanın taklitlerini yapması için bir taklitçi ressam olan Yves Chaudron ile bir anlaşma yaptığı iddia edilmiştir. Bazıları da bir İtalyan vatanperver olarak resmi İtalya’ya iade etmek için çaldığını iddia etmişlerdir. Peruggia bu hırsızlık yüzünden 1 yıl hapis yatmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda İtalyan ordusunda görev almış bir kahraman ilan edilmiş ve 1925’te kalp krizinden ölmüştür. 

10. NATWARLAL – HİNDİSTAN 

Mithilesh Kumar  Srivastava, en bilinen adıyla Natwarlal’ın 50’nin üzerinde sahte kimlik kullandığı bilinmektedir. Sanayicileri dolandırmak için pek çok farklı yaratıcı yöntemler geliştirmiştir. En bilinen numaraları bir hükümet yetkilisi rolü yaparak Tac Mahal, Hindistan Parlamento Binası ve Kızıl Kale’yi saf turistlere hatta Hintlilere satma hikayesidir. Kanunsuz kariyeri boyunca pek çok defa hapishaneden kaçmıştır. Ölüm tarihi belirsizdir ama efsanesi yaşamaktadır Hindistan’da zekice tasarlanmış bir dolandırıcılık yapıldığı zaman o kişi “Natwarlaal” diye adlandırılır. 

11. JEANNE DE VALOIS-SAINT-RÉMY  – FRANSA 

Aynı zamanda Comtesse de Lamotte adıyla da bilinen Fransız hırsızdır. “Affair of the Diamond Necklace– Elmas gerdanlık olayı” ile meşhur olmuştur. 1700’ler Fransa’sında kocası istediği aşırı lüks hayatı kendisine sağlayamayınca inisiyatifi kendi ellerine almıştır. O zamanlarda uygun şıklıkta giyinen kişiler Versailles Sarayı’na girebiliyorlardı. Jeanne sarayda Retaux de Vilette isimli bir adamla sevgili olmuş ve Kraliçe’nin onayını almaya çalışan Kardinal Prince Louis de Rohan’la tanışmıştır. Aynı zamanda Charles Auguste Boehmer isimli bir kuyumcu inanılmaz güzellikte bir elmas gerdanlığı inanılmaz bir fiyata satmaya çalışmaktadır. Gerdanlık o kadar pahalıdır ki sadece Kral’ın onu alabilmesi mümkün görülmektedir. Ama Louis XVI ve Marie Antoinette bu pahalı gerdanlıkla ilgilenmezler. Bunun üzerine Jeanne sevgilisi ve kocası ile birlikte bir plan yapar. Sevgilisine Kraliçe’den kendisine yazılmış sahte bir mektup düzenletir. Mektupta Marie Antoinette, Kral’ın istememesine rağmen gerdanlığı almak istemekte ve Kardinal’den bunu halledebilmek için borç para istemektedir. Kardinal mektubu görünce çok memnun olur. Kardinal bir gece Kraliçe kılığına girmiş bir sokak kadınından da Kraliçe adına “olur” alınca borç parayı verir. Tabii ki gerdanlık asla Kraliçe’nin eline ulaşmaz. Jeanne’ın kocası gerdanlığı parçalayıp elmaslarını Londra’da satar. Kardinal ve Jeanne tutuklanır. Fakat Jeanne erkek kılığında hapishaneden kaçar. Sonunda hatıralarını kitaplaştıracağı Londra’ya gider. 

12. SONYA GOLDEN HAND- SONYA ALTIN EL  – POLONYA 

Sofia İvanovna Blyuvshtein 19. Yüzyılda Rusya’da yaşamış bir mücevher hırsızıdır. Hayatı hakkında fazla bilgi olmamakla birlikte bilinen hırsızlık senaryoları film ya da romanlara ilham verecek derecede şaşırtıcıdır. Bir kuyumcu dükkanında yüklü miktarda mücevher seçip bunları doktor olan kocasının muayenehanesine yollamasını ister. Önceden o doktora gidip kocasının pahalı mücevher alma ve satma hastalığı olduğunu söyler ve tedavisi için ödemeyi önden yapar. Akşama mücevher satıcısı doktorun muayenehanesine gelir. Sonya’nın sözde “doktor” kocası sözde “kuyumcu” kocasıyla karşılaştığında doktor olanı diğer adamı yakalar ve bir akıl hastanesine kapattırır. Sonya ise mücevherlerle kaçmıştır. Bir de kuyumcu dükkanlarında minik mücevherleri yutan minik bir maymunu olduğu iddia edilmiştir. 

13. VINCENZO PIPINO  – İTALYA 

Venedik doğumlu İtalyan hırsız da centilmen ya da kibar hırsız denilen hırsızlardandır. Robin Hood gibi o da sadece zenginlerden çalmaktadır. Hatta tamir ettirilmesi gereken şeyleri örneğin kırık saatleri bile çalmaz. Çaldığı sanat eserlerinin Venedik’te kalmasını istediği için sahiplerinden fidye isteyerek onlara geri vermiştir. Palazzo Ducale – Dükler Sarayı’ndan bir sanat ürünü çalabilen tek hırsızdır. 9 Ekim 1991’de bir grup turistle saraya girer. Grubun arkasında kalarak herkes sanat eserlerine bakarken sarayla bağlantılı olan hapishane bölümüme geçerek geceyi bekler. Nöbetçilerin nöbet değiştirme saatlerini bildiği için saklandığı yerden çıkıp Rafael’in meşhur ‘Madonna col Bambino –Madonna ve çocuk’ eserini duvardan indirip yan kapısından çıkarak sarayı terk etmiştir. 

14. JONATHAN WILD – İNGİLTERE

18. yüzyılda Londra’da yaşamıştır ve “ThiefTakerGeneral” ismiyle bilinir. O zamanlar halktan kişiler polise hırsızların yerini bildirdiği için ödüllendiriliyordu. Polis ihbar edilen hırsızları yakalamakta başarılı olursa bu ihbar eden kişiler çalınan şeyin yarı bedelini ödül olarak alıyordu. Tabii ki bu ödül çok cezbediciydi ve bu sebeple hırsız-yakalayıcılar doğdu. Fikir harika gibi görünse de hırsız-yakalayıcılar sistemden faydalanıp “hırsız” haline geldiler. Önce bir çeteye hırsızlık yaptırıp sonra çalınan malları polise iade ederek ödül avcılığı yaptılar. Bazen hırsızlık yaptırdıkları çeteyi de ele verdiler. Wild halk arasında ve polis teşkilatınca da başlarda takdir edilse de bu ikili oyunu ortaya çıkınca suç işlediği için yakalanıp asılmıştır. 

15. DAVID BRANKLE – ABD 

Interstate Bank Mart Bandit” lakaplı bir banka soyguncusudur. Bu lakabı süpermarketlerin içinde yer alan banka şubelerini soyduğu için polis tarafından verilmiştir. 2002’de önce bir BMW araba çalar. Kolayca yaptığı ilk banka soygunundan sonra toplam 43 bankayı soyar. Bir polis memurunun basit bir trafik cezası için ehliyetini sorgulaması sonrasında polisin çalıntı BMW vakası için şüphelenmesi sonucu yakayı ele verir. Polisle yaşadığı kovalamaca sonrası yakalanınca hırsızlıkları yaptığını itiraf eder ve 21 yıl hapse mahkûm olur. 

16. DICK TURPIN – İNGİLTERE 

Turpin Londra’dan York’a Black Bess isimli atıyla 24 saatten az sürede gidebilmesi ile ünlenen bir İngiliz hayduttur. Bir kasabın yanında çalışmaya başladıktan sonra kendi dükkanını açar. Ondan sonra kasap dükkanında satmak için koyun ve kuzu çalarken yakalanır. Her şeyi terk edip bir kaçak olarak yaşamaya başlar. Gregory Çetesi ya da daha bilinen adıyla Essex Çetesi’ne katılır. Bu çete kırda tek başına bulunan evleri işgal etmesiyle meşhurdur. London Evening Post gazetesi çetenin faaliyetlerini halka duyurur ve Kral yakalanmaları için 50£ ödül koyar. Turpin daha sonra Captain Tom King isimli meşhur bir başka haydutla çalışmaya başlar. Önlerine çıkan herkesi soydukları için Kral başlarına koyduğu ödülü 100£’a çıkarır. Sadece hırsızlıkla yetinmeyen aynı zamanda katil olduğu da iddia edilen Turpin Yorkshire’a kaçar ve John Palmer ismiyle yaşamaya başlar.  Orada yakalanıp zindana atılır. Yardım için kardeşine bir mektup yazar. Kardeşi mektup için ödemesi gereken altı sent parayı ödemez ve mektuba cevap yazamaz. Bu arada Turpin’in eski okul müdürü mektuptaki el yazısından zindandaki kişinin Dick Turpin olduğunu tespit eder ve Turpin idam edilir.  

17. STEPHEN BLUMBERG – ABD 

1990’da üniversiteler ve müzelerden kitap çalmak suçundan tutuklanan bir bibliomani hastasıdır. (Bibliomanikitapların sosyal ilişkilerin veya sağlığın zarar gördüğü noktaya kadar toplanmasını veya biriktirilmesini içeren obsesif-kompulsif bozukluğun bir belirtisi olabilir.) çaldığı kitapların total değeri yaklaşık 5,3 milyon dolardır. Doğal olarak “kitap haydudu” lakabını almış ve tarihteki en başarılı kitap hırsızı olarak nitelendirilmiştir. Blumberg kitapları çalmasının nedeni olarak devletin nadir kitaplara sıradan vatandaşın erişebilmesine engel olduğu iddiasını sunmuştur. Bu nadir eserleri satmayı aklının ucundan bile geçirmediğini çünkü bunun dürüst bir davranış olmadığını söylemiştir. Blumberg suçlu bulunup 4,5 yıl hapse mahkûm edilmiştir. Salıverildiğinde kitap çalıp toplamaya devam etmiştir. 

18. THE DINNER SET GANG – YEMEK MASASI HIRSIZLARI – ABD 

Dinner Set Gang aka Fat Cat Burglars, 1960’lar ve 1970’lerde meşhur olan bir çete idi. Çetenin yöneticileri Peter Salerno ve Dominick Latella isimli kayınbiraderlerdi. Bunlar zengin Amerikalıların evlerini akşam yemeği esnasında soyuyorlardı. Kayınbiraderler ailelerin akşam yemeği rütüelini takip edip şu bilgilere ulaşmışlardır. Akşam yemeği esnasında tüm hizmetkarlar yemek servisi ile meşgul olduğu için ve aile bireylerinin sofradan erken kalkması ayıp sayıldığı için genellikle başarılı oldular. Biri evden içeri girip yukarı katlarda mücevher ararken diğeri de yemek masasını gözetlemiştir.  

19. BUTCH CASSIDY – ABD 

1900’lü yıllarda Amerika’da meşhur olmuş tren ve banka soyguncusudur. Wild Bunch isimli bir çetenin lideridir. Her soygununda yaklaşık yarım milyon dolar çalmıştır. Çetenin pek çok üyesi polisle olan bir kovalamacada vurulup öldürülmüştür. Cassidy ve çeteden sağ kalanlar Bolivya’da 10 yıla yakın kaçıp saklandıktan sonra öldürülmüşlerdir. 1969 yapımı Butch Cassidy and the Sundance Kid  filminde Paul Newman Butch Cassidy’yi Robert Redford da çetenin diğer lideri olan Sundance Kid’i başarıyla canlandırmışlardır. 

20. KATE BARKER aka MA BARKER  – ABD

Ma Barker ismiyle de bilinen Kate Barker 1873-1935 yılları arasında yaşamıştır. FBI kurucusu ve ilk başkanı J. Edgar Hoover tarafından “son on yılın en vahşi, tehlikeli ve becerikli suçlu beyni” olarak tanımlanmıştır. Barker-Kapris çetesi Büyük Buhran Dönemi’nde palazlanmış çetelerden biridir. Dört oğlu ile birlikte yürüttüğü suç faaliyetleri yüzünden acımasız bir suçlu (İngilizcesinde “matriarch”  diyor, anaerkil suçlu ya da “mafya anası” mı demeliyim?) olarak tanımlanmaktadır. Onu tanıyan çevresindeki insanlar tarafından suça iştirak etmediği ve FBI tarafından öldürülmesine kılıf amaçlı suçlu ilan edildiği iddia edilmiştir. 1960 yapımı ‘Ma Barker’s Killer Brood’ isimli film merak edenler için 1930’lardaki hikayelerini anlatmaktadır. Batı Alman müzik grubu  Boney M. 1977’de piyasaya çıkardığı “Ma Baker” isimli şarkıda meşhur kadın gangsteri anlatmıştır. İsimdeki “Barker” şarkıda daha kolay söylendiği için “Baker”a çevrilmiştir. 

21. BONNIE VE CLYDE -ABD 

Bir kadın ve bir erkekten oluşan bu ikili de Amerika’daki Büyük Buhran Dönemi’nin oluşturduğu haydutlardandır. Banka soyarak eyaletten eyalete geçmişlerdir. Özellikle çiftin birbirlerine âşık olmaları pek çok sinema filmine ve hikâyeye ilham kaynağı olmuştur. O zamanlar Amerika’da her eyaletin polisi kendi sınırları içinde yetkili olduğu ve suçlular komşu eyaletin sınırını geçtiklerinde elleri kolları bağlı kalmışlardır. 1933’te ismi FBI olarak değiştirilen polis biriminin eyaletler arası tam yetkilendirilmesinde bu suçluların da etkisi olmuştur. 1967 yapımı Bonnie and Clyde isimli filmde Warren Beatty ve Faye Dunaway’in efsanevi oyunculukları, sonunda kanun adamları tarafından vurularak öldürülen aşık çiftin hayatını beyaz perdeye şık bir şekilde yansıtmıştır. 

22. JOHN DILLINGER -ABD 

Amerikan tarihinin meşhur banka soyguncularındandır. 24 banka ve 4 polis istasyonu soymuştur. İki ayrı seferde tutuklanmış ve hapse atılmış ama her ikisinde de kaçmayı başarmıştır. Ma Baker’la iş birliği yaptığı yönünde iddialar da vardır. Kanunsuz hayatı boyunca sadece bir polis memurunu öldürmek zorunda kaldığı ve kan dökülmesine karşı olduğu için medyada Robin Hood’vari bir itibar elde etmiştir. 

23.BABY FACE NELSON -ABD 

Genç görünümü yüzünden “baby face” bebek yüz lakabını almış olan Nelson sayısız banka soygununa imza atmıştır. Aynı zamanda John Dillinger’ın hapisten kaçmasına yardım ettiği iddia edilmektedir. 25 yaşında öldürülmüştür. 

 

 

 

 

 

spot_img

En Son Yazılar