Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

TÜRK DEDEKTİF

Diğer Yazılar

Aytaç Kara
Aytaç Kara
1991 Ankara doğumlu. ODTÜ'de Matematik okuduktan sonra Finansal Matematik alanında master yaptı ve halen aynı alanda doktorasına devam ediyor. Ayrıca 2008 yılında başladığı serbest çevirmenliğine de fırsat buldukça vakit ayırıyor. On yılı aşkın süredir birçok web sitesi için içerik yazarlığı, editörlüğü ve çevirisi yaptı; serbest biçimde yapmaya yine devam ediyor. Polisiye-gerilime ve Agatha Christie'ye özellikle ilgi gösteren birisi olmakla birlikte ayırt etmeksizin her türden dizi-film izleyen, sayısını kendisinin de bilmediği kadar çok yabancı dizi takip eden birisi.

ABD merkezli dijital platformlardan Paramount+’un, hikâyesi Türkiye’de geçen ilk dizisi kendisinden önce ülkemize ayak bastı. The Turkish Detective (Türk Dedektif), aralık ayında Turkcell’e bağlı dijital platform TV+’ta ikişer bölüm halinde yayınlanmaya başladı ve sekiz bölümlük sezonunu 5 Ocak’ta tamamladı.

TÜRK DEDEKTİF 1

Barbara Nadel’in kaleme aldığı Çetin İkmen serisinin dizi olacağı haberini aslında Haziran 2020’de almıştık. Gel zaman git zaman derken, 2022’de Paramount’tan dizi onayı geldi. Başrollerinde Haluk Bilginer, Ethan Kai ve Yasemin Kay Allen’in olacağı, ortak yapımını Miramax ve ViacomCBS Int’l Studios’a (VIS) ek olarak Ay Yapım’ın üstleneceği duyuruldu.

TÜRK DEDEKTİF 2

Dizinin senaryosunu Ben Schiffer (Skins) kaleme aldı, bölümleri Niels Arden Oplev, Lynsey Miller ve Nisan Dağ yönetti. Geniş kadrosunda Erol Afşin, Tülin Oral, Yılmaz Gruda, Selma Ergeç, Uygar Tamer, Deniz Ülkü, Ruhi Sarı, Fatih Al, Diyar Bozkurt, Rüzgâr Diricanlı, Ferit Özmenoğlu, Murat Seven ve Lila Gürman gibi yerli oyuncular da bulunuyor.

Günümüzdeİstanbul’da geçen ve yirmi dört romana ulaşan CWA Silver Dagger ödüllü seride özetle Çetin İkmen ve ortağı Mehmet Süleyman’ın şehirde işlenen suçları çözüşü anlatılıyor. İkmen’i usta oyuncu Haluk Bilginer, ortağı Mehmet Süleyman’ı Ethan Kai canlandırıyor. Allen ise  suçları çözmede yardım aldıkları Dedektif Ayşe Farsakoğlu’na hayat veriyor.

TÜRK DEDEKTİF 3

Dizi, her bölümünde farklı bir olayı işleyen klasik polisiyelerden. Bazı olaylar birden fazla bölüme yayılabiliyor. Dizi boyunca Mehmet’in İstanbul’a asıl geliş sebebine ya da İkmen’in ve Ayşe’nin özel hayatında olup bitenlere tanık oluyoruz.

Dizi, fragmanı yayınlandığında “Orta Doğu sarısı” denilen malum filtresiyle gündeme geldi. Bölümlerin klişelerle dolu olduğunu iddia edemem. Aslında klişelerin de sanıldığı ölçüde göze batmadığı söylenebilir. Fakat tüm bunlar iyisiyle kötüsüyle diziyi kalburüstü bir polisiye haline de getirmiyor…

Evet, Haluk Bilginer her zamanki gibi iyi oynuyor. Kendisini İngilizce konuşurken izlemenin zevk olduğunu da belirtmeliyim. Ethan Kai ve Yasemin Kay Allen de rollerinin hakkını veren ana kadro oyuncularından. Yine de her şey oyunculukla bitmiyor. Sekiz bölüme yayılan olayları/vakaları düşündüğümüzde senaryonun dizinin gerisinde kaldığını söylemek mümkün. İstanbul gibi kozmopolit, derya deniz bir şehirden daha zengin, cesur ve daha iyi polisiye hikâyeler çıkarabilirlermiş.

İkmen serisini henüz okumadığım için romana ne   kadar sadık kalarak uyarlandığını bilmiyorum. Dolayısıyla yaptığım yorumun dizinin çerçevesiyle sınırlı olduğunu belirtmeliyim. Böyle zamanlarda çok fazla polisiye hikâye izlemek/okumaktan dolayı ne derece güçbeğenir olduğumu da sorguluyorum aslında ama bu dizi özelinde bunun etkisi olduğu kanısında değilim.

TV+ diziye dublaj yaptırdığı için dileyene iki farklı versiyon mevcut. Hatta Haluk Bilginer kendi dublajını yapmış, diğer oyuncularıysa farklı isimler seslendiriyor. Gerçi dizi esasında Türkçe-İngilizce dilinde çekildiği için kulağa biraz tuhaf gelebilir bu durum. Adı Mehmet olsa da yurt dışından gelerek Emniyet’te görev almaya başlayan karakterin Türkçesi pek de iyi değil. Dolayısıyla diğerleri de dâhil olmak üzere onun olduğu sahnelerde genelde İngilizce konuşuluyor. Hatta öyle ki olay sebebiyle sorgu odasına alınan bir vatandaşın ifadesinin İngilizce alındığını bile gördü bu gözler. İkmen ve amiri durumundaki Selma, telefonda İngilizce konuşuyorlar mesela (niyeyse). Hatta İkmen’in bir ara Emniyet Müdürü olmak için girdiği mülakatta da görüşmeyi İngilizce gerçekleştirdiler ve konunun dil yeterliliğini ölçmekle bir alakası olmadığını söyleyebilirim.

The Turkish Detective’in sezon finaline geldiğimizde birkaç bölüme yaydığı cinayet davası da sonuçlanınca geriye bir şey kalmadı. Gelecek sezon olursa yine bölümlük/sezonluk davalarla uğraşırlar herhalde. Bunu ancak Paramount diziyi yayınladıktan sonra öğrenebileceğiz.

Artısıyla eksisiyle, “Türk Dedektif”imiz böyle işte. Olur da 2. sezon gelirse onunla da görüşürüz muhtemelen. Hiç değilse değişiklik oldu işte, bunu yap(a)mayan da var malum…

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ