Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Westworld konusu, karakterleri̇ ve oyuncuları

Diğer Yazılar

Turgut Şişman
Turgut Şişman
Aslında bir çizgi roman tutkunudur Turgut Şişman ama polisiyeye de gönül vermişliği vardır. Dedektif ve Polisiye Durumlar'ın her işine yetişmeye çalışır ve zaman zaman keşke daha çok vakti olsaydı diye düşünür.

Westworld dizisi, ilginç konusu ve ünlülerden oluşan oyuncu topluluğu ile dikkat çeken yapımlar arasında yer alıyor. Şunu kabul etmeliyim ki, son zamanlarda seyrettiğim en yaratıcı yapımlardan biri. Ancak Westworld yeni bir fikir değil. Bu başarılı dizi ile ilgili bilgilere geçmeden önce kısaca Westworld’ün konusuna değinelim.

Westworld’un konusu nedir?

Westword, zengin yetişkinlerin keyifle zaman geçirebileceği, çeşitli fantazilerini gerçekleştirebileceği bir eğlence parkı. Westworld’de, ev sahibi olarak adlandırılan yüksek teknoloji ürünü robotlar, ziyaretçilere eşlik ediyor ve onların, çeşitli hikayelere katılarak fantazilerini yerine getirmelerine olanak sağlıyor. Ancak tahmin edersiniz ki bu zengin ziyaretçilerin fantazileri her zaman çok da masum ya da sıradan değil. Çok zengin biriyseniz ve gerçek karakterinizi ortaya çıkarmak üzere tasarlanmış, istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz bir eğlence parkındaysanız, çok fazla zaman geçmeden, keyif için işlenen cinayetler, tecavüzler, soygunlar Westworld’ün olağan hayat akışı olarak karşımıza çıkıyor. Westworld’deki robot ev sahipleri de zaten bunun için tasarlanmış. Ancak gün gelir ve robotların yapay zekasında bir değişiklik yaşanır. Ve işte asıl hikaye de bundan sonra başlar.

Hemen burada belirtmek isterim:  Günümüzdeki yapımın eski yapımdan ufak da olsa bazı farkları var. Bu da belki Westworld’ü seyrettikten sonra 1973 yılındaki filmini seyretmek isteyenler için  sürpriz olarak kalsın.

Westworld hangi yapımdan uyarlandı?

Westworld, 1973 yılında yayınlanan bir filmin uyarlaması. Orijinal Westworld’ün senaryosu, Michael Crichton tarafından yazılmış ve yapım da yine kendisi tarafından yönetilmiş. Bu yapımın ardından 1976 yılında Futureworld adlı bir devam filmi yapılmış. Daha sonra da 1980 yılında Beyond Westworld adında bir yapım, televizyon  izleyicisinin önüne gelmiş. Ancak hiçbiri serinin ilk filmi kadar tutmamış.  Westworld’ün ilk yapımında zamanın ünlü oyuncusu Yul Brynner oynamış.

Michael Crichton kimdir?

Michael Crichton Amerikalı yazar, yapımcı, yönetmen ve senaristtir. Yazarın içinde yer aldığı, adı en fazla duyulmuş projelerin başında Jurassic Park gelir. Önce, ünlü Harvard Koleji’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi alan yazar bu bölümü yarıda bırakmış ve daha sonra Harvard Tıp Fakültesi’nde okumuştur. Daha çok aksiyon ve bilim kurgu türünde yazan Michael Crichton, tekno gerilim türünün öncülerindendir. Jurassic Park filminde genetik mühendisliği ve kaos kuramını, The Andromeda Strain’de biyo-tehlike, Timeline’da kuantum mekaniği, Prey  ve Korsan Günlükleri’nde nanoteknolojiyi işlemiştir.

Westworld’e giriş ücreti ne kadar?

Westworld’de çılgın fantaziler ile bir gün geçirmenin bedeli 40,000 dolar. Bunu 1. sezonun 3. bölümünde dizideki karakterlerden birinin ağzından öğreniyoruz. Ancak bu ucuz paket. 1973 yılında çevrilen filmde, parka giriş ücreti 1,000 dolarmış. Bu rakama gerçek faizi işlediğimizde, günlük 38,000 dolar rakamına erişiyoruz. O nedenle, 40,000 dolar günümüz için makul bir rakam diyebiliriz. Dizinin websitesinin verdiği bilgiye göre, altın paket ile Westworld’ü ziyaret etmek isterseniz günlük 200,000 doları gözden çıkarmanız gerekmekte.

Westworld karakter isimleri ve oyuncuları

Hikaye büyük bir eğlence parkında geçtiğinden dizide pek çok karakter yer almakta. Dizinin ana karakterlerinden bazılarına biraz daha yakından bakalım:

Dr. Robert Ford: Westworld’ün direktörü ve kurucuları arasında yer alan bu karakteri hepimizin yakından tanıdığı Anthony Hopkins oynuyor.

westword karakterler ve oyuncular dr robert ford - anthony hopkins
westword karakterler ve oyuncular dr robert ford – anthony hopkins

Genç Robert Ford: Direktörün gençlik hali de Westworld içinde bir robot olarak yer almakta.

westword karakterler ve oyuncular genç dr robert ford - anthony hopkins
westword karakterler ve oyuncular genç dr robert ford – anthony hopkins

Dolores Abernathy: Güzeller güzeli, Dolores aslında Westworld’ün en yaşlı ev sahibi, yani robotu. Hikayesi gereği elinden düşürdüğü konservesiyle, Westworld’ü ziyarete gelen birçok zengini kendisine hayran bırakıp hikayesine çekiyor. Bu basit çiftçi kızı android, hikayenin gelişmesi ile bakalım nasıl bir geleceğe yürüyecek?  Elbette robot olarak bir geleceği olacaksa! Dolores karakteri, Rachel Wood tarafından canlandırılmakta.

westword karakterler ve oyuncular dolores abernathy - rachel wood
westword karakterler ve oyuncular dolores abernathy – rachel wood

Arnold: Jeffrey Wright tarafından canlandırılan karakter, Westworld’ün yönetiminde önemli bir konumda ve Dr. Robert’in bir anlamda sağ kolu diyebiliriz.

westword karakterler ve oyuncular arnold - jeffrey wright
westword karakterler ve oyuncular arnold – jeffrey wright

Elsie Hughes: Barnerd ile çalışan Elsie bir davranış bilimci ve robotların davranışlarını inceleyerek onların beklendiği gibi hareket edip etmediklerini inceliyor. Bu karakter Shannon Woodward tarafından canlandırılıyor.

westword karakterler ve oyuncular elsie hughes - shannon woodward
westword karakterler ve oyuncular elsie hughes – shannon woodward

Ashley Stubbs: Westworld’ün güvenlik sorumlusu. Robotlara pek güvenmiyor. Acaba işin sonunda haklı mı çıkacak, yoksa çok mu evhamlı biri? Bu karakteri Luke Hemsworth oynamakta.

westword karakterler ve oyuncular ashley stubbs - luke hemsworth
westword karakterler ve oyuncular ashley stubbs – luke hemsworth

Lee Sizemore: Westworld’ün hikayelerinin ve diyaloglarının büyük bir kısmını yazan, Westworld’ün hikayecisi Lee, Simon Quarterman tarafından canlandırılıyor.

westword karakterler ve oyuncular lee sizemore - simon quarterman
westword karakterler ve oyuncular lee sizemore – simon quarterman

Theresa Cullen: Westworld’ün kalite güvence sorumlusu. Bir anlamda robotların zengin müşterilerin istedikleri tüm fantazileri gerçekleştirmesinden sorumlu. Sidse Babett Knudsen karşımıza bu rolde çıkıyor.

westword karakterler ve oyuncular theresa cullen - sidse babett knudsen
westword karakterler ve oyuncular theresa cullen – sidse babett knudsen

Charlotte Hale: Westworld’ün yönetici müdürü, yeri geldiğince ev sahiplerini kendi fantazileri için denemekten çekinmeyen bu karakteri Tessa Thompson oynamakta.

westword karakterler ve oyuncular theresa cullen - sidse babett knudsen
westword karakterler ve oyuncular theresa cullen – sidse babett knudsen

Maeve Millay: Westworld’de elbette bir genelev de bulunmakta ve bu işletmenin madamı da Maeve. Son derece kuvvetli bir karakter olan Maeve’yi Thandie Newton oynuyor.

westword karakterler ve oyuncular maeve millay - thandie newton
westword karakterler ve oyuncular maeve millay – thandie newton

James Delos: Her işletme gibi Westworld de bir yatırımcıya ihtiyaç duyuyor. Dizide farklı beklentileri olan yatırımcılardan biri de James ve bu karakter Peter Mullan tarafından canlandırılmış.

westword karakterler ve oyuncular maeve millay - thandie newton
westword karakterler ve oyuncular maeve millay – thandie newton

William: William, Westworld’e James’in damadı olmak üzere geliyor. James’in oğlu ile bir bekarlığa veda partisi için eğlence parkına gelen William’ın başından elbette birçok olay geçecek. Jimmi Simpson bu rolde karşımıza çıkıyor.

westword karakterler ve oyuncular william - jimmi simpson
westword karakterler ve oyuncular william – jimmi simpson

Siyahlı adam, Man in Black: Bu gizemli karakteri Ed Harris canlandırıyor.

westword karakterler ve oyuncular man in black - ed harris
westword karakterler ve oyuncular man in black – ed harris

Gördüğünüz üzere Westworld’ün hem karakter hem de oyuncu kadrosu oldukça geniş ve zengin. Bazı ana karakterleri burada tanıtmaya çalıştım ama diziyi izledikçe çeşitli farklı karakterler eminim ki sizi şaşırtacak ve beğeninizi kazanacaktır. Yapım hakkında daha fazla bilgi almak isterseni ya da 3. sezonun tanıtım videosunu izlemek isterseniz Westworld‘ün sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ