Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ

Diğer Yazılar

Ramazan Atlen
Ramazan Atlen
1984 yılında Uşak’ta doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Doktorluğun yanı sıra İngilizceden polisiye roman çevirileri yapıyor. Türkiye’nin Polisiye Dergisi Dedektif Dergi’nin 2021 yılında düzenlediği 2. Zehirli Kalem Öykü Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Öykü, deneme ve incelemeleri Dedektif Dergi’de ve çeşitli öykü seçkilerinde yayınlanmaya devam ediyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Polisiye öykü yazmanın polisiye roman yazmaya kıyasla daha az kelimeyle, kısıtlı bir sayfa sayısı içinde, başı sonu belli, kurgusu sağlam, tatmin edici bir muamma içeren, sürpriz sonlu bir hikâye anlatmayı becermek gibi zorlukları vardır. Bu bakımdan iyi yazılmış bir suç öyküsünü okumak, bambaşka -hatta romana kıyasla daha yoğun- bir keyif verir insana. Farklı yazarların öykülerini bir araya getiren polisiye öykü derlemeleri ise daha zengin, şaşırtıcı, ilham verici bir okuma serüveni vaat eder. Bu yazıda kitaplığımızdaki eksikleri tamamlamak adına, kimisi yakın kimisi daha eski tarihli –ve artık yalnızca sahaflarda bulunabilen- yabancı polisiye öykü derlemelerini yeniden eskiye doğru sıraladım.

1-Klasik Polisiye Öyküler, Çınar Yayınları, 2021

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 1

Suç ve gizem edebiyatının Wilkie Collins, Arthur Morrison, Anna Katherine Green, William Hope Hodgson gibi öncü yazarlarının unutulmaz eserlerinin bir araya getirildiği bir seçki.

2-Yunanistan’dan 11 Çağdaş Polisiye Öykü, Editörler: Damla Demirözü-Vassilis Danellis, İstos Yayınları, 2018

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 2

İlk örnekleri 1900’lü yılların başlarına dayanan ve köklü bir polisiye geleneği olan Yunan Polisiyesi’nden  11 yazarın Türk okurlar için kaleme aldığı 11 öyküyü içeren, titizlikle hazırlanmış, özel bir derleme.

3-Yüz yüze, Hazırlayan: David Baldacci, Çevirmen: Egemen Özkan, İthaki Yayınları, 2014.

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 3

22 ünlü polisiye yazarının kahramanlarını 11 polisiye öyküde buluşturdukları bir seçki. Ünlü polisiye kahramanlarından Harry Bosch’la Patrick Kenzie, Jack Reacher’la Nick Heller…vb aynı hikayede bir araya geliyorlar.

4-Polisiye Yazarlarından Hikâyeler,  Çeviren: Vedii İlmen, Yaba Yayınları, 2014

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 4

Katili yakalamak için bir kadın polisin yem olarak kullanılması, evliliğinde sorunlar yaşayan bir evlilik danışmanının karısı tarafından öldürülmeye çalışılması gibi eğlenceli, komik ve sürpriz sonlu hikayelerin yanı sıra karıncaların bir çiftliği istila etmesi ya da evlenmek için bir evlilik tellalına başvuran Musevi bir haham adayının yaşadıkları gibi polisiyeyle pek de alakası olmayan hikayelerin de bulunduğu ancak her şeye rağmen keyifle okunan bir derleme.

5-Kara Manhattan, Editör: Lawrence Block, Çevirmen: Berna Kılınçer, Everest Yayınları, 2011

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 5

Matt Scudder ve Bernie Rhodenbarr serileriyle tanınan ABD’li ünlü yazar Lawrence Block’un editörlüğünü yaptığı kitapta New York’un Manhattan ilçesinde geçen birbirinden heyecanlı, gerilimli ve usta işi hikâyeler var.

6-Kara Brooklyn, Editör: Tim McLoughlin, Çevirmen: İmge Tan, Everest yayınları, 2011

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 6

20 farklı yazarın, İrlandalılar, Ruslar, İtalyanlar gibi farklı etnik kimliklerin ve faklı dini grupların yaşadığı bir yer olarak bilinen Brooklyn’de geçen suç hikâyelerinden oluşan bir seçki.

7-Bohemya da skandal- Polisiye Hikâyeler, Çevirmen: Emre Ağanoğlu, Postiga Yayınları, 2010

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 7

Edgar Allan Poe’nun ‘Çalınan Mektup’, Arthur Conan Doyle’un ‘Bohemya’da Skandal’, G. K. Chesterton’un ‘Kanatlı Hançer’ isimli polisiye öykülerinin bulunduğu bir seçki.

8-Klasik Suç Öyküleri, Çevirmen: M. Ender Arkun, Kül Sanat Yayıncılık, 2006

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 8

Jorge Luis Borges, Wilkie Collins, A. Conan Doyle ve Edgar Allen Poe gibi büyük yazarların suç hikayelerinin bulunduğu bir seçki.

9-Dedektif Öyküleri 2, Çevirmenler: Aysel Aktaş, Saffet Günersel, Güncel Yayınevi, 2006

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 9

Bir dönem Akif Pirinççi başta olmak üzere önemli polisiye yazarlarının romanlarını yayınlayan Güncel Yayınevi’nin hazırladığı, polisiye edebiyatın tanınmış on iki yazarının on iki hikâyesinden oluşan bir seçki.

10- Dedektif Öyküleri, Çevirmen: Saffet Günersel, Güncel Yayınevi, 2005

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 10

Polisiye edebiyatın dört ünlü dedektifinin -Sherlock Holmes, Nick Carter, Percy Stuart ve Nat Pinkerton- 4 hikâyesinden oluşan bir seçki.

11-Ustaların seçtikleri, Lawrence Block, Çevirmen: Ayşen Anadol, Maceraperest Yayınları, 2004

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 11

Tanınmış polisiye yazarlarının kendilerine ait en çok sevdikleri hikâyelerini ve okumaktan en çok hoşlandıkları polisiye hikâyeleri bir araya getirdikleri, 44 hikâye içeren oldukça hacimli bir seçki.

12-Klasik Dedektif Hikâyeleri, Çevirmen: Zeynep Besen, Doğan Kitap, 2000

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 12

Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes’unun, Agatha Christie’nin Miss Marple’nın ve onlardan geri kalmayan zeki dedektiflerin hikâyelerinin yer aldığı, polisiyeye yeni başlayanlar için ideal bir seçki.

13-Klasik Cinayet Hikâyeleri, Çevirmen: Özcan Kabakçıoğlu, Doğan Kitap, 2000

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 13

Edgar Allen Poe, Patricia Highsmith, Robert Bloch gibi yazarların hikâyelerinden oluşan bir seçki.

14- Klasik Gizem Hikâyeleri, Çevirmen: Ülkü Demirtepe, Doğan Kitap, 2000

YABANCI POLİSİYE HİKÂYE DERLEMELERİ 14

Charles Dickens, R.L. Stevenson, Conan Doyle, Roald Dahl gibi yazarların hikâyelerinden oluşan bir seçki.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ