Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ

Diğer Yazılar

Ramazan Atlen
Ramazan Atlen
1984 yılında Uşak’ta doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Doktorluğun yanı sıra İngilizceden polisiye roman çevirileri yapıyor. Türkiye’nin Polisiye Dergisi Dedektif Dergi’nin 2021 yılında düzenlediği 2. Zehirli Kalem Öykü Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. Öykü, deneme ve incelemeleri Dedektif Dergi’de ve çeşitli öykü seçkilerinde yayınlanmaya devam ediyor. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ülkemizde son yıllarda polisiye türüne yönelik hem yazar hem de okuyucu bazında bir ilgi mevcut. Polisiye deyince akla -özellikle ülkemizde- öykü değil romanlar gelse de polisiye öykü okumanın ayrı bir zevki vardır. Üslup ve yaklaşımları birbirinden farklı olan yazarların farklı alt türlerde yazdıkları suç öykülerini bir arada okuma şansı veren polisiye öykü derlemeleri ise hızla artmaya devam ediyor. Bu yazıda kitaplığımızdaki eksikleri tamamlamak adına, kimisi yakın kimisi daha eski tarihli –ve artık yalnızca sahaflarda bulunabilen- yerli polisiye öykü derlemelerini yeniden eskiye doğru sıraladım.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 1

1- Ölümün Kıyısında, Hazırlayan: Gencoy Sümer, Herdem Yayınları, 2022.

Dedektif Dergi’nin polisiye edebiyata yeni yazar ve eserler kazandırmak amacıyla düzenlediği 2. Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması’nda dereceye giren 20 öykünün yer aldığı kitap. Üst başlığı Zehirli Kalem Öyküleri olan kitabın adı, yarışmayı kazanan öykünün de adı aynı zamanda.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 2

2- Dark Polisiye Üçüncü Kitap, Dark İstanbul Yayınları, 2022

Dark İstanbul Yayınları’nın 3. polisiye öykü kitabı. Armağan Tunaboylu, Gencoy Sümer, Funda Menekşe, Emel Aslan, Arkın Gelişin, Çağatay Yaşmut, Ercan Akbay, Verda Pars, kitaba katkı sunan önemli yazarlardan bazıları.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 3

3-Pazartesi Çıkmazı, Editör: Gencoy Sümer, Herdem Yayınları, 2021.

Dedektif Dergi’nin ülkemizde suç edebiyatının nitelik kazanması, polisiye öykünün gelişmesi ve yeni yazarların desteklenmesi adına her yıl yayınlamaya devam ettiği öykü seçkisinin üçüncüsü yine gizemli, gerilimli, sürprizli hikâyelerden oluşuyor ve polisiye severlere zengin bir okuma serüveni vaat ediyor.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 4

4-Elanor’un Kırmızı Beresi, Hazırlayan: Gencoy Sümer, Herdem Yayınları, 2021.

Dedektif Dergi’nin polisiye edebiyata yeni yazar ve eserler kazandırmak amacıyla ilkini 2020 yılında düzenlediği Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması’na başvuran 165 öykü arasından ilk 10’a giren 15 öykünün bir araya getirildiği bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 5

5- Dark Polisiye İkinci Kitap, Dark İstanbul Yayınları, 2021

Dark İstanbul Yayınlarının ikinci polisiye öykü kitabı. Türk polisiyesinin Osman Aysu, Ayşe Erbulak, Çağatay Yaşmut, Kerem Kaş, Nurhan Işkın, Önay Yılmaz, Tuğba Turan gibi önemli yazarları bir aradalar.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 6

6-Polisiye İstanbul, Hazırlayan: Can Erol, Vapur Yayınları, 2021.

Altıncı İstanbul Kara Hafta etkinliklerinde ikinci kez düzenlenen ve 30 yaş altı yazarların katılabildiği polisiye öykü yarışmasında dereceye giren on öykünün bir araya getirildiği bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 7

7- Dark Polisiye Birinci Kitap, Dark İstanbul Yayınları, 2021

Ercan Akbay, Emel Aslan, Ayşe Erbulak, Dinçer Batırbek, Armağan Tunaboylu, Günay Gafur, Cenk Çalışır gibi ülkemizin önemli yazarlarını bir araya getiren bu antoloji, Dark İstanbul Yayınevi’nin düzenli olarak çıkaracağı polisiye öykü kitaplarının ilki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 8

8-Karmakarışık, Hazırlayanlar: Ercan Akbay, Algan Sezgintüredi, Oğuzhan Aslan, Armağantunaboylu, Çınar Yayınlaru, 2021

Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin ikinci kolektif çalışması. Kitapta 16 yazar yer alıyor.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 9

9-Aslında Yaşanmadı, Hazırlayan: Alper Kaya, Arsine Yayıncılık, 2020.

Mehmet Mollaosmanoğlu, Murat S. Dural, Umut Çalışan ve Alper Kaya’nın gerçek hayatta işlenmiş ve çözümsüz kalmış suçlardan hareketle yazdığı öykülerden oluşan bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 10

10- Cürmümeşhut, Hazırlayan: Oğuzhan Aslan, Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, 2020.

Polisiye edebiyatın cinayet haricindeki gözden kaçan suç tiplerini polisiye edebiyata kazandırmak amacıyla hazırlanan, teorik yazıların ve öykülerin bir arada bulunduğu, Alper Kaya, M. Ufuk Tekin, Berşan Kebikeç, Erkan Canlı ve Melih Günaydın’ın katkıda bulunduğu bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 11

11-Velinimet Kırtasiyesi, Editör: Gencoy Sümer, Herdem Yayınları, 2019.

Dedektif Dergi’nin 2. Yıl Öykü Seçkisi gizem, entrika, psikolojik gerilim, polis prosedürü gibi farklı alt türlerde, okuru kimi zaman bir polisin, bir amatör ya da özel dedektifin kimi zaman bir suçlunun ya da katilin dünyasına misafir eden, birbirinden ilginç hikâyelerden oluşuyor.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 12

12- Dokuz Polisiye Öykü, Hazırlayan: Can Erol, Vapur Yayınları, 2019.

İstanbul Kara Hafta etkinliklerinin beşincisinde 30 yaş altı yazarlar için düzenlenen polisiye öykü yarışmasına katılan 150’ye yakın öykü arasından Ahmet Ümit, Algan Sezgintüredi, Ayşe Erbulak ve Elçin Poyrazlar’dan oluşan jürinin seçtiği ilk dokuz öykünün bir araya getirildiği bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 13

13-Bugün kendini Nasıl Hissediyorsun?, Editör: Yunus Emre Eroğlu, Paradigma Akademi Yayınları, 2019.

Usta kalemlerin yanında Paradigma Polisiye Yayınları’nın 2018 yılında düzenlediği yarışmada dereceye giren yazarların (Yeşim Yörük, Ebuzer Kalender, Elif Zülfikaroğlu, Gökcan Şahin) hikâyelerinin de bulunduğu bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 14

14-Kanlakarışık, Editör: Algan Sezgintüredi, Çınar Yayınları, 2018.

Polisiye yazarı ve çevirmen Algan Sezgintüredi’nin titiz editörlüğüyle hazırlanan, Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) üyesi 20 yazarın 20 farklı hikâyesinden oluşan bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 15

15-Dedektif Dergi Birinci Yıl Öykü Seçkisi, Editör: Gencoy Sümer, Paradigma Akademi Yayınları, 2018.

Yayınlanmaya başladığından beri polisiye öykünün gelişmesinde çok önemli bir vazife gören Dedektif Dergi’de yayınlanan 15 polisiye öyküden oluşan bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 16

16-Kırmızı Battaniye, Editör: Yunus Emre Eroğlu, Paradigma Akademi Yayınları, 2018.

Polisiye romanlarıyla tanınan yazarların yanı sıra bu türde yakın zamanda yazmaya başlamış farklı yazarların da bulunduğu, keyifle okunacak gizem dolu hikâyelerden oluşan bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 17

17- Polisiye Öyküler, Hazırlayan: İshak Reyna, Kelime yayınları, 2018.

Ülkemiz yazarlarından Celil Oker, Cenk Çalışır, Algan Sezgintüredi, Çağatay Yaşmut gibi geniş bir yelpazedeki yazarların öykülerinin bulunduğu kitap, polisiyenin yerli ve yabancı örneklerini başlangıçtan günümüze kadar genel hatlarıyla tanımak için iyi bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 18

18- Kar İzleri Örttü, Hazırlayan: İlknur Özdemir, Kırmızı Kedi Yayınları, 2012.

Aslı Perker, Hakan Günday, Tuna Kiremitçi, Yekta Kopan gibi yazarların aralarında bulunduğu 20 yazarın kar, yılbaşı ve cinayet temalı hikâyelerinden oluşan bir seçki.

YERLİ POLİSİYE ÖYKÜ DERLEMELERİ 19

19-Kara İstanbul, Editör: Mustafa Ziyalan – Amy Spangler, Everest Yayınları, 2008.

ABD’deki başarılı bağımsız yayıncılardan Akashic Books’un şehir ve polisiye temalı olarak Kara Manhattan, Kara Brooklyn ve Kara Londra isimleriyle yayınladığı serinin devamı olan ve İsmail Güzelsoy, Algan Sezgintüredi, Rıza Kıraç, Sadık Yemni ve Müge İplikçi gibi yazarların İstanbul’da geçen 16 korku-gerilim öyküsünün bulunduğu bir seçki.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ