Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Diğer Yazılar

BU AYIN KİTAPLARI

YÜZDE 99 ÇIPLAK

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 1

KAN RÜYAYI BOZAR

Yazarı: Süleyman Baş

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 682

İlk polisiye romanı “Ölülere Güvenme” ile beğeni toplayan Süleyman Baş’ın ikinci polisiye romanı “Kan Rüyayı Bozar” Herdem Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

Cinayet büro memuru Doğa psikolojik sorunları ve bağımlılıkları olan biridir. Aynı yerde çalıştığı yakın arkadaşı başkomiser yardımcısı Arzu oldukça azimli ve çalışkan bir memurdur. Doğa’nın problemini öğrenecek ve ona yardım için elinden geleni yapacaktır. Doğa, uyuşturucu madde etkisinde olduğu bir akşam hayal meyal psikiyatra gittiğini ve çıkışta uğradığı bir falcının ısrarı ile fal baktırdığını anımsar. İşin ilginç yanı ise kadın, Doğa dışında kimsenin bilmediği sırları ortaya dökmüş ve gelecek hakkında da onu uyarmıştır. Bu esnada telsizden duyduğu anonsla bir cinayet mahalline gider ve bir şok da orada yaşar. Doğa’nın cinayetten sonraki garip hareketlerine anlam veremeyen Arzu, bir yandan arkadaşına yardım eder öte yandan cinayetin izini sürer. Öğrendikleri Arzu’yu sır gibi korunan bir gerçeğe sürüklerken Doğa, geçmişi hakkındakileri öğrenmek için hem Arzu ile birlikte hareket etmek hem de bu gerçeği ondan gizlemek zorundadır.


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 2

POLİSİYE YAZARININ ÖLÜMÜ

Yazarı: Armağan Tunaboylu

Yayınevi: Maceraperest Kitaplar

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 280

Türk polisiyesinin sevilen kahramanı Metin Çakır’ın yer aldığı “Karakol Cinayetleri” ile 2016 yılında “Dünya Kitap Yılın Polisiye Romanı” ödülünü alan Armağan Tunaboylu yine aynı yıl “Yıldız Cinayetleri” kitabının ‘Şeytan Tüyü’ adıyla sinemaya uyarlanmasının mutluluğunu yaşamıştı. Yazarın bizi yepyeni roman kahramanı Komiser Berkun İstanbullu ile tanıştırdığı son kitabı “Polisiye Yazarının Ölümü” ise Oğlak Yayınları etiketiyle yakın bir zamanda raflarda yerini aldı.

Titiz tavırları ve kitsch zevkleri ile tanınan Komiser Berkun terasında klasik müzik dinleyip orkidelerini severken Fatih’de işlenen bir cinayete çağrılır. Berkun üç Suriyeli cesedin bulunduğu eski evin duvarlarına yazılmış Arapça yazılar görür. Bu yazıların bazılarının isim, bazılarının da isimleriyle beraber meslekler olduğu anlaşılır. Yazılmış ama sonra kazınarak silinmeye çalışılmış olan bir yazı olay yeri ekibinin dikkatlerini çeker. Anlamı ‘Kitapçı’ olan bu yazının yanına da Arap alfabesiyle ‘Killer’ yazıldığından Komiser Berkun bunun bir ipucu olduğundan emin, ‘Katil Kitapçı,’ diye düşünür. Enselerinden tek kurşunla infaz edilen kurbanlar dört yıl önceki olaylarla ‘Üçüncü Çete” isimli bir illegal grubu akıllara getirir. Grubun lideri henüz yakalanamamıştır. Bu olaydan sonra ünlü bir polisiye yazarı olan İskender Emre cinayete kurban gider. Tüm kitaplarını Nihat Akik isimli ortağıyla yazdığından hemen bu ortak aranır. Fakat Nihat Akik adına aithiçbir resmi kayıt bulunamaz. Peki, yüzünü kimsenin görmediği bu esrarengiz adamın cinayetle bir alakası var mıdır?


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 3

DARK POLİSİYE 3. KİTAP

Yazarlar: Kolektif

Yayınevi: Dark İstanbul

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 296

On dört usta polisiye yazar ve öyküyü kapsayan Dark Polisiye üçüncü kitap kaldığı yerden “Bu günahkâr şehrin masum kalanlarıydık hepimiz” diyerek  Türk polisiyeseverleriyle yolculuğuna devam ediyor.

Kesik parmaklı tutsağın, kurtarıcısı gibi görünen güzel hemşireyle olan ürkütücü devriâlemi. Balkondan düşerek ölen genç kadının şüpheli ölümünü empati kurarak çözen savcının ikilemi. Kanserden ölmüş kız kardeşin ruh çağırma seansının kurbanıyla olan uhrevî hesaplaşması. Babasının çözümsüz cinayetinin gölgeler ülkesine sürüklediği deri işçisi kızın kaçınılmaz cinneti. Basketbol maçı esnasında sırra kadem basan teknik direktörün sonunu getiren açgözlülük kumpası. Basit bir yankesicilik hâdisesinden tarihin derinliklerine gömülmüş katliama zaman yolculuğu. Arkadaşının kuşkulu ölümünü araştırırken karanlık bir katile ulaşan genç polisin intikamı. Haldeki kabzımal kardeşlerden birinin soğuk hava deposunda öldürülmesinin incelikli esrarı. Fibonacci Dizisi’ni cinayet yöntemi bellemiş seri katile meydan okuyan matematik öğretmeni. Sıradan ve saf memurun karanlık berduşların fuhuş dünyasına adım atmasının vahim sonucu. Kürek kulübünde işlenen sinsi cinayetin örtbas edilmesine mâni olan kurt dedektifin parlak zekâsı. Psikopat caninin davranışsal yaklaşımla sorgulanmasına üçüncü taraftan sıra dışı müdahale. Komşu köşkte arkadaşıyla birlikte yaşayan eskilerin meşhur şarkıcısının uğradığı kazanın faili. Üzerine bir cinayet yüklenmiş genç dergi editörünü kurtarmak için çırpınan avukatın tek seçeneği. (Tanıtım bülteninden)


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 4

PERİNİN ÖLÜMÜ – Bir Başkomiser Perihan Uygur Polisiyesi

Yazarı: Tuna Kiremitçi

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 232

Geçtiğimiz bahar ilk polisiye romanı “Mezun Cinayetleri” ile sürpriz yapan Tuna Kiremitçi, polisiyeseveleri bambaşka bir kadın baş kahramanla tanıştırmıştı: Başkomiser Perihan Uygur. Kiremitçi, üstlendiği cinayet vakalarını büyük bir titizlik, zeka ve sakinlikle çözen Başkomiser Perihan’ın yeni macarası “Perinin Ölümü” ile okurlarını yine heyecanlandırmayı başardı. Serinin bu ikinci kitabı Doğan Kitap etiketiyle yakın bir zamanda raflarda yerini aldı.

Ünlü romancı Nadir Surkultay’ın eski eşi ve çevirmeni Alman vatandaşı Eva Surkultay Balat’taki evinde ölü bulunur. Kadının romancının silahıyla intihar ettiği zannedilir. Ancak soruşturma başlayınca Eva’nın öldürüldüğü anlaşılır. Başkomiser Perihan ve yardımcısı Ayla bu gizemli cinayeti araştırmakla görevlendirilir. Magazin basınının da ilgi gösterdiği soruşturmanın ucu karanlık suç örgütlerine kadar uzanacaktır.


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 5

ÖLÜMÜN KIYISINDA – Zehirli Kalem Öyküleri 2

Yazarlar: Zehirli Kalem 2 – Kolektif

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 406

Dedektif Dergi’nin polisiye yazılmasını teşvik etmek ve edebiyatımıza nitelikli polisiye öyküler kazandırmak amacıyla her yıl tekrarladığı “Zehirli Kalem Polisiye Öykü Ödülü” yarışmasında ödül alan ve dereceye giren öyküleri içeren “Ölümün Kıyısında” kitabı Herdem Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Zehirli Kalem Öyküleri-Ölümün Kıyısında,  Dedektif dergi yazarlarının da kaleminden çıkan gizem, heyecan ve merak dolu yirmi öyküyüokuyucunun beğenisine sunuyor.


 

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 6

PERDELERİN ARDINDA

Yazarlar: Kolektif

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 262

Dedektif Dergi, Herdem Kitap ve Büyüteç Atölye iş birliğiyle hazırlanan ve atölye çalışması süresince yazılan öyküleri içeren kolektif eser Herdem Polisiye etiketiyle yakın zamanda raflarda yerini aldı. Zafer Köse’nin rehberliğini, Güray Işık’ın moderatörlüğünü üstlendiği Büyüteç Atölye çalışmasının altı haftalık ürünü olan kitap ‘Perdelerin Ardında’ ismini taşıyor ve “Ev” temalı birbirinden anlamlı tam on dört öyküden oluşuyor.

Dedektif Dergi yazarlarından Yamaç Yalçın ve Murat Yüksel’in de aralarında yer aldığı on dört yazarın ortak temalı öykülerini içeren kitabın editörlüğünü Zafer Köse, son okuma ve derlemesini Dedektif Dergi Genel Yayın Yönetmeni Gencoy Sümer yaptı.


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 7

GÜVENLİK DUVARI – Kurt Wallander Serisi 8

Yazarı: Henning Mankell

Yayınevi: Ayrıksı Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 528

Polisiye türünün kült isimlerinden Henning Mankell tarafından kaleme alınan ve sıra dışı kurgusuyla günümüzün en iyi polisiye serilerinden biri kabul edilen “Kurt Wallander” serisinin merakla beklenen sekizinci kitabı “Güvenlik Duvarı” Ayrıksı Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Bir İskandinav polisiyesi olan “Güvenlik Duvarı”, İsveç’in soğuk sokaklarından birinde işlenen cinayeti çözmeye çalışan Dedektif Wallander ve ekibinin maceralarını konu alıyor. Romanda iki genç kızın, bir taksi şoförünü darp etmesinin ardından gelişen olaylar anlatılırken cinayetlerin ardı arkası kesilmiyor.

Beyazperdeye aktarılan serinin  son kitabı bir solukta okunacak türde.


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 8

BILLY SUMMERS

Yazarı: Stephen King

Yayınevi: Altın Kitaplar

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 528

Efsanevi yazar Stephen King’in yeni kitabı Billy Summers, Gökçe Yavaş’ın çevirisiyle Altın Kitaplar etiketiyle yakın zamanda raflarda yerini aldı.

Kitap, profesyonel bir katilin emekliye ayrılmadan önce tamamlaması gereken zorlu görevini anlatıyor. Billy Summers dünyanın en iyi kiralık katillerinden biri olmakla beraber, madalyalı bir Irak Savaşı gazisi ve oldukça hünerli bir keskin nişancı. İnançları gereği gerçekten “kötü” adamları hedef alan Billy günün birinde emekliye ayrılmak ister. Son görevi yine kötü diye nitelendirdiği bir adamı ortadan kaldırmaktır. Sonra sıra emekliliğe gelecektir. Fakat işler hiç de planladığı gibi gitmez.


YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 9

BABYLON BERLIN – ISLAK BALIK

Yazarı: Wolker Kutscher

Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 224

Polisiye romanları ülkemizde de ilgiyle okunan Volker Kutscher’in “Islak Balık” adlı romanından uyarlanan “Babylon Berlin”, İletişim Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı. Grafik sanatçısı Arne Jysch’in çizdiği bu eser 1920’lerin Almanyasını ustaca resmediyor.

Siyasetin, eğlence hayatının, ekonomik koşulların, kısacası her şeyin hızla değişmeye başladığı 1929 Almanya’sında, Komiser Gereon Rath, Köln’den Berlin’e tayin edilir. Savaş tecrübesi ve onlarca cinayeti barındıran karanlık geçmişiyle Rath adeta yerleştiği bu yeni kentte de belayı çağırır. Başına buyruk, özgür mizacıyla ün salan Rath, kendi başına soruşturmalara girişir ve beladan bir türlü uzak kalamaz.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ