Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

EDİTÖRDEN

Diğer Yazılar

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ

Gencoy Sümer
Gencoy Sümerhttps://gencoysumer.com/
Gencoy Sümer İTÜ İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Master ve Doktora yaptı. www.polisiyedurumlar.com sitesini kurdu ve internette pekçok öykü ve makaleleri yayınlandı. İlerleyen yıllarda Dedektif'in kurucuları arasında yer aldı. İlk polisiye romanı Feneryolu Cinayetleri 2017 yılında, Göl Kıyısındaki Ev & Gizemli Öyküler ve Aile Sırrı & Bir Percule Hoirot macerası 2018 yılında yayınlandı. Gencoy Sümer'in polisiye dergimizde yayınlanan eserlerini bu sayfada bulabilirsiniz.

Merhaba.

Türkiye’nin en köklü polisiye edebiyat dergisi Dedektif 50. sayısına ulaştı. Her zaman olduğu gibi yine  dopdolu bir içerikle karşınızdayız.

Polisiyenin tanımı, sınırları ve suçla ilişkisi/ilişkisizliği eskiden beri tartışılan bir konudur. Polisiye bir eser illa suç içermeli midir, suç içeren bütün kurmacalar polisiye midir? Peki ya suç romanı ya da öyküsü nedir? Polisiyeyle aynı şey midir, değilse aralarındaki farklar nelerdir? 50. sayımızdaki dosyamızda bu sorulara cevaplar ararken, ‘Bârika-i hakîkat müsâdeme-i efkârdan doğar’ sözü gereği polisiye edebiyatımızı zenginleştirecek yeni tartışmalara zemin hazırlamaya çalıştık. Dosya Suphi Varım, Ramazan Atlen, İhsan Cihangir, Tuğba Turan, Derin Gezmiş, Turgut Şişman, Aytaç Kara’nın katkılarıyla hazırlandı. Severek ve ilgiyle okuyacağınızı düşünüyorum. 

Bu sayıda dört harika yazarla söyleşimiz var. Birliğimizin başkanı Algan Sezgintüredi’yle Gamze Yayık, Suç ve Bela Öyküleri’nin yazarı editör ve çevirmen Emel Aslan’la Ramazan Atlen, polisiyemizin duygusal yazarı Derin Gezmiş ve edebiyatımızın üretken kalemi Murat Yüksel’le de Emel Aslan görüştü.

Reha Avkıran’ın Sponsor, Emel Aslan’ın Hoşça Kal Sevgilim, Esra Gürel Şen’in Çapraz, Murat Yüksel’in Mezarlıktaki Ceset, Selin Bak’ın Günaydın Sevgilim adlı öykülerini bu sayımızda okuyabilirsiniz. Amerikan polisiyesinin kült yazarlarından Craig Rice’in Dünyadaki Son Adam öyküsü de Gamze Yayık’ın çevirisiyle yine bu sayımızda yer alıyor. Ayrıca, Yeşim Yörük’ün uzun öyküsü İpuçlarını Takip Edin dördüncü, Tuğba Turan’ın dizi öyküsü Ozan Ilgın da 20. bölümleriyle devam ediyorlar.

Polisiye Ekranı’nda Aytaç Kara, suç/polisiye filmlerini/dizilerini tanıtıyor. Arkın Gelişin’in Erkek Seri Katiller araştırma serisi yeni bölümüyle devam ediyor. Tuğba Turan, Emel Aslan’ın Suç ve Bela Öyküleri kitabını incelerken, Bülent Tunga Yılmaz, Casus Edebiyatında Karakterler Geçidi dizisinde bu kez Jack Ryan’ı konuk ediyor.

Dedektif Dergi Kitap Kulübü bu ay, edebiyatımıza yeni kazandırılmış bir Osmanlı polisiyesi okudu: Kesik Baş Cinayeti. Kitap hakkında yapılan tartışmayı Gamze Yayık kaleminden sizler de okuyabilirsiniz.

Dedektif Dergi’nin düzenlediği Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması başlıyor. Yarışma hakkında bilgiyi bu sayımızda bulabilirsiniz. Ancak daha detaylı bilgiye ulaşmak isteyenlerin yarışmanın web sitesi zehirlikalem.com’u ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Kurallarda bazı değişiklikler oldu. Birinciye verilecek para ödülü 5.000 TL olarak belirlendi. İlk ona giren öyküler her yıl olduğu gibi bir kitapta toplanarak yayınlanacak. 5. Zehirli Kalem Polisiye Öykü Yarışması’na katılacak tüm yazarlara şimdiden başarılar dilerim. Bu arada 4. Zehirli Kalem Yarışması’nda dereceye giren öykülerden oluşan kitabımız Kanlı Parmak adıyla ve Herdem Polisiye etiketiyle yayınlanmak üzere. Siz bu satırları okuduğunuz sırada o da kitabevlerinde satışa çıkmış olacak muhtemelen.

Hepinize polisiye keyfiyle dolu günler dilerim.

İpuçlarını takip edin…

GENCOY SÜMER

Önceki İçerik

En Son Yazılar

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ

GÜNAYDIN SEVGİLİM