Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 1

YARGICIN LİSTESİ

Yazarı: John Grisham

Çevirmen: Füsun Doruker

Yayınevi: Remzi Kitabevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 352

Adli gerilim türünün en üretken yazarlarından John Grisham’ın son romanı “Yargıcın Listesi” Remzi Kitabevi etiketiyle 2023 yılına şimdiden damgasını vurdu bile.

Grisham’ın Muhbir adlı romanında, Florida Adli Denetim Kurulu’nda görevli Lacy Stoltz, rüşvetçi bir yargıcı soruşturmuştu. Sonuçta suçlular mahkûm olmuş ama kendisi de saldırıya uğramış ve ölümden dönmüştü. Üç yıl sonra, kırkına yaklaşırken, Lacy Stoltz artık yorulmuştu ve hayatında bir değişiklik yapmak için hazırdı. Ama bu sırada, Jeri adında gizemli bir kadınla tanıştı. Kadının babası yirmi yıl önce faili meçhul bir cinayete kurban gitmişti. Jeri birinden kuşkulanıyor ve onu takıntılı biçimde yirmi yıldır gizlice izliyordu. Bu süreçte adamın başka kurbanlarının da olduğunu keşfetmişti. Katil çok zekiydi, sabırlıydı ve emniyet teşkilatından hep bir adım öndeydi. Adli tıbbı, polis yöntemlerini, daha da önemlisi yasaları çok iyi biliyordu. Katil bir yargıçtı — Lacy’nin sorumluluğu altındaki bölgede görev yapan bir yargıç… Adam, karşısına çıkmış ve bir şekilde onu kızdırmış şanssız kurbanların ve hedeflerin isimlerini listesine ekleyip duruyordu. Lacy kendi ismini de bu listeye yazdırmadan onu adalete teslim edebilecek miydi?

“Yargıç’ın Listesi” her açıdan, John Grisham’ın şimdiye kadar en şaşırtıcı, en gerilimli romanı.
(Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 2

AYLE

Yazarı: Yahya Ağseren

Yayınevi: Amorf Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 176

Ülkenin en büyük ailelerinden Krizantemler’in yaşadığı yalıda, marjinal bir parti sırasında gizemli bir cinayet işlenir ve genç bir kız ölü bulunur.
Bütün ülke bu olaya kilitlenmişken, annesiyle yaşadığı travmatik çatışmaların ortasındaki Aslı, çalıştığı gazetede annesinin ona çizdiği yolla kendi yolu arasında bir seçim yapmak durumundadır.
Tüm ülke yaşanan cinayete kilitlenmişken, Aslı sunduğu olaylı canlı yayın sonrasında gizemli bir telefon alır ve Aile ile Ayle arasındaki farkı anlayacağı bir yolculuğa çıkar.

Gizemli bir aile, karanlık ilişkiler, ritüellerle kimligini arayanlar, seçilmiş aileler ile bir kendine doğru yolculuk romanı…
(Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 3

TUZAK

Yazar: Aras Gençtürk

Yayınevi: Mahzen

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 320

Polisiye edebiyatının en genç yazarlarından Aras Gençtürk’ün ikinci romanı “Tuzak” raflarda yerini aldı. 2022’de Kristal Kelepçe ile ödüllendirilen Gençtürk’ün bu romanı da oldukça ses getirecek gibi görünüyor.

İzmir’den İstanbul’a atanan bir komiser ve basit bir iş teklifini kabul eden bir tercüman… Yolları şehrin ortasındaki bir otelde, açıklaması zor olayların ortasında kesişir. İkisinin de kontrolünde olmayan gelişmeler, onları şehirden uzakta bir ormana, ıssıza… hiçliğe taşır!

Okurken kendinizi kaybedeceğiniz Tuzak, açıklaması basit gibi gözüken gizemli olayları birbirine bağlayarak harika bir kurgu vadediyor. Sayfaları nasıl çevirdiğinizi bilemeyecek, her yeni bölümde sonu daha da çok merak edeceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)

Yazarın yalın dili ve zengin olay örgüsüyle bir çırpıda bitireceğinize inandığım bu enfes romanı okuma listenize almanızı öneririm.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 4

GERİLLA KULÜBÜ

Yazarı: Marc Fernandez

Çevirmen: Metin Yetkin

Yayınevi: Dipnot

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 200


Dijon Festivali’nde En İyi Suç Romanı Plaidoiries Ödülü Sahibi Marc Fernandez’in yeni romanı geçtiğimiz haftalarda raflarda yerini aldı.

Madrid’de iki adam kaybolur. Paris’te bir başkası ve Buenos Aires’te bir kadın. Her seferinde aynı senaryo: Kurbanlar kaçırılır ve cesetleri parçalanmış halde bulunur. Hepsinin de ortak bir geçmişi var: 1970’ler ve 1980’lerde Latin Amerika’daki diktatörlüklere karşı verdikleri mücadele… Kaybolanlardan biri de Madridli gazeteci Diego Martin’in bir dostu. Ezelden beri suç ortağı olan dedektif Ana Durán ve avukat Isabel Ferrer’in yardımlarıyla radyodaki programı için bu davayı araştırmaya karar verir. Her türlü tehlikeyle dolu araştırma, onları Şili’yi katederek İspanya’dan Arjantin’e sürükler ve tarihin “sonra yırtıcı kuş uçmaya devam ediyor.
Genç adam bir ağacın dibinde oturuyor. Sigara içme isteğini bastırmak için meyan kökü çiğniyor. İki saattir burada. Kısa kesilmiş siyah saçları, ışık vurduğunda yeşile çalan ela gözleri var. Düz siyah tişörtünün altında kaslı kolları ve atletik yapısı fark ediliyor. Orta boylu, üzerinde siyah asker pantolonu, ayağında postal… Kızıl boyun bağı güneşten yanmış çocuksu yüzünün bir kısmını örtüyor. Yirmisinde var yok. Hemen yanı başında ağaca yasladığı bir roketatar duruyor. M16 taarruz tüfeğini sırtına çaprazlama asmış. Mühimmatının geri kalanıysa kemerindeki tabanca ve iki el bombası.+(Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 5

İYİ KIZ ÖLÜME ÇOK YAKIN

Yazarı: Holly Jackson

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 448

Polisiye edebiyatının ünlü genç İngiliz yazarı Holly Jackson “İyi Bir Kızın Cinayet Rehberi”, “İyi Kız Kötü Son” romanlarından sonra serinin son kitabı “İyi Kız Ölüme Çok Yakın” ile okurlarının heyecanlı bekleyişine son verdi.

“İyi kızlar her zaman düşündüğünüz gibi değildir…”

Pip Fitz-Amobi son soruşturmasının etkisinden hâlâ kurtulamamışken yeniden bir vakayla karşı karşıya kalır. Bu sefer birisi onun peşindedir. Birisi sürekli ona üstü kapalı tehdit içeren mesajlar göndermektedir: Kaybolan sen olduğunda seni kim arayacak?

Tehditler artar ve Pip gerçekten de kendisini takip eden biri olduğunu fark eder. Sonra da peşindeki kişi ile altı yıl önce aynı bölgede yakalanan bir seri katil arasında benzerlikler bulmaya başlar. Pip kendini kurtarmak için daha önce hiç olmadığı kadar mücadele etmek zorunda kalacak, hiç düşünmediği bir yola girmeyi seçecektir. Bu, hayatının en önemli ve aynı zamanda son soruşturmasıdır. Her ne olursa olsun, Pip’in iyi kız günleri sona ermek üzeredir.

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın ilk kısmında Pip tehdit mesajlarının arkasındaki sır perdesini aralamaya çalışır. Soluksuz okuyacağınıza emin olduğum ikinci kısımda ise ilk iki kitaptaki olayların temel nedenleri tam anlamıyla açığa çıkıyor diyebilirim.

Oldukça sürükleyici ve gerilim dozu yüksek bu harika kitabı serinin ilk kitapları ile beraber okuma listenize almanızı öneririm.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 6

AYNADAKİ DÜŞMAN – BİR SIHHİYE İHSAN MACERASI

Yazarı: Hasan Bulut

Yayınevi: Herdem Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 160

İhsan, sıkışmışlık hissi yaşayan orta yaşlı bir adamdır. II. Dünya Savaşı sırasında askerdeyken öğrendiği sağlık bilgisiyle yetmişli yılların Karadeniz’indeki çaresiz insanlara yardım etme bahanesiyle evinden uzaklaşıp bir yandan da gizli soruşturmalar yürütmek gibi bir hobiye de sahiptir. Yöre halkı tarafından Sıhhiye diye anılır.
Bir yaz günü sabaha karşı ziyaretine gelen yabancı bir kadın, oğlunun birini öldürdüğü gerekçesiyle
tutuklandığını söyler, ama katil olduğuna inanmıyordur. Sıhhiye İhsan bu olayı araştırmaya karar verir. Ne var ki Karadeniz’in bu yüksekçe orman köyünde hiçbir şey olağan değildir.
“Aynadaki Düşman” yetmişli yılların kırsaldaki tuhaf ilkelliği ile insanların kaderlerine boyun eğişleri
arasında geçen bir katil kim romanı. (Tanıtım Bülteninden)

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 7

BAYAN BEGONVİL

Yazarı: Yaprak Öz

Yayınevi: Maceraperest Kitaplar

İlk Baskı Yılı: 2021

Sayfa sayısı: 176

Polisiye romanlara düşkün Yıldız Alatan, usta bir terzi, dört dörtlük bir ev kadını, tatlı bir komşu, iyi bir dost ve eğlenceli bir anneannedir. En büyük hayali, çözüme kavuşturduğu gizemli olaylarla ilgili yazdıklarının bir gün yayımlanmasıdır.
 
Fahri detektif Yıldız Alatan şimdi de 1987 yazında, Yunanistan’da, sırra kadem basmış genç bir kadının peşinde. Tabii ki kocası, kızı, torunu ve arkadaşlarıyla birlikte.
 
Gizemli bir kayboluşun soluk kesen macerası… (Tanıtım Bülteninden)

Kitap yine başkahraman Yıldız Hanım’ın-bir ev hanımının ağzından oldukça gerçekçi ve tatlı bir şekilde anlatılıyor. Türk polisiyesinin usta kalemi Yaprak Öz’ün, çok sevilen fahri detektifiyle birlikte ipuçlarını birleştirmeye hazır mısınız? Bir çırpıda okunabilen, oldukça keyifli ve asla sıkmayan iyi bir polisiye.

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 8

ALACA GÖLGE

Yazarı: Yağız Karahan

Yayınevi: DLS Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 226

7 yaşındayken cinayete kurban giden annesinin ölümünü aydınlatmak isteyen Erzad, bu ölüm yüzünden babasıyla hiç konuşmaz. Çocukluğunda kendisini tersleyip görmezden gelen kim varsa onları bulup teker teker hepsini öldürür.

Alaca Gölge, kimsenin cinayetlerini bilmediği bir seri katile, ilk kurşunu polis sevgilisinin sıktığı polisiye-psikolojik-aksiyon- türünde yazılmış bir eserdir. (Tanıtım Bülteninden)

İyi okumalar dilerim.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ