Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 1

KUSURSUZ KALINTILAR

Yazarı: Helen Fields

Yayınevi: Salon Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 464

Polisiye edebiyatın önemli isimlerinden İngiliz yazar Helen Fields’ın Detective Inspector (DI) Luc Callanach serisinin son kitabı “Kusursuz Kalıntılar” geçtiğimiz günlerde Salon Yayınları etiketiyle raflarda yerini aldı.

Polis müfettişi dedektif Luc Callanach yeni çalışma ortamına tam adımını atmıştır ki kayıp Elaine vakası ile yüz yüze gelir ve işler sarpasarıp cinayet soruşturmasına dönerek ortalık kızışır.İnterpol’deki kariyer vadeden görevinden ayrıldıktan sonra yeni ekibine kendini ispatlama derdindedir. Anlar ki Edinburgh, Lyon’a çok uzaktır ve Elaine’nin katili ayak izlerini titizlikle yok etmektedir.

Çok geçmeden başka bir kadın kapısının önünden ustaca kaçırılır ve Callanach kendini zamanla yarışırken bulur. Ya da o öyle sanıyor…Kaçırılan kadınların gerçek yazgısı onun tahmin edemeyeceği kadar karmakarışık.

Akıcı olay örgüsü ve ivmesini asla kaybetmeyen anlatısıyla Helen Fields bizi güçlü bir kitabıyla daha tanıştırıyor. Serinin bu muhteşem kitabını mutlaka okuma listenize ekleyin.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 2

ŞİFRE

Yazarı: Camilla Lackberg

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 640

İsveç polisiyesinin kraliçesi Camilla Lackberg ve Mentalist Henrik Fexeus tarafından ortaklaşa kaleme alınmış Mina ve Vincent serisinin ilk kitabı “Şifre” sürükleyici hikâyesiyle okurlarıyla buluştu.

Sihirbaz kutusunda, kılıçlarla delik deşik edilerek öldürülmüş bir kadın cesedi bulunur. Müfettiş Mina, bir mentalist ve beden dili ustası olan Vincent’ın yardımıyla yaptığı araştırmalar sonucunda intihar ettiği düşünülen başka bir kadının da aynı katilin kurbanı olduğunu anlar. Çok geçmeden katilin tarzının her biri başarısız illüzyon numarasıymış gibi görünen cinayet sahneleri yaratmak olduğu anlaşılır. Vincent ve Mina, katilin cesetlerde bıraktığı şifreyi çözerek sonuca ulaşmaya çalışır. Peki, başarılı olabilecekler mi?

Gerilim dozu yüksek olan roman yer yer uzun karakter betimlemeleriyle bölünse de başarılı olay örgüsüyle türünün hakkını vermiş. Serinin devam kitabını heyecanla bekleyeceğinize eminim.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 3

ÖLÜ LAGÜN

Yazar: Michael Dibdin

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023         

Sayfa Sayısı: 456

Konusu İtalya’da geçen suç serisinin ana karakteri Aurelio Zen’i kurgulayanİngiliz polisiye yazarı Michael Dibdin’den “Bir Komiser Zen Macerası”, serinin 4. kitabı “Ölü Lagün” ile devam ediyor.

Amerikalı milyoner Ivan Durridge ortadan kaybolunca Aurelio Zen soruşturmayı yürütmek üzere Venedik’e döner ve bir kez daha elini taşın altına sokar. Ancak olaylar hiç de göründüğü gibi değildir; nitekim burası yürüyen ya da içi doldurulan cesetlerle takım elbiseli iskeletlerin dünyası. Zen bu yeni karanlıkta kendini gizemli ağlarla sarmalanmış halde bulduğunda ne hissedecek ve hangi yollara başvuracaktır? 

Yazarın dili, anlatımı her zamanki gibi oldukça akıcı. Romanın heyecan dozu yüksek. Zen okuyucusuna adil davranıyor ve her bir ipucu sizi yavaş yavaş gizemi aydınlatmaya götürüyor. Polisiyeseverlerin bir çırpıda okuyacağı sürükleyici bir roman.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 4

Solgun Mavi Gözler

Yazarı: Louis Bayard

Yayın evi: Koridor Yayıncılık

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 512

Özellikle son dönemde tarihi gizem kitaplarıyla adından sıkça bahsettiren Amerikalı yazar Louis Bayard’ın son romanı “Solgun Mavi Gözler” oldukça dikkat çekti. Roman, Ocak 2023’te aynı isimle filme uyarlanmıştı. Filmin başrolünde ünlü oyuncu Christian Bale yer alıyor.

1830’da dünyanın en eski ve en ünlü askeri akademisi West Point’te bir ekim akşamının sakinliği, genç bir öğrencinin ağaca asılmış bir ipten sallanan bedeninin bulunmasıyla paramparça olur. Ertesi sabah, çok daha korkunç bir gerçek gün yüzüne çıkar. Birisi ölü adamın kalbini yerinden çıkarmıştır. New York’un kıdemli dedektifi Augustus Landor, inceleme yapması için akademiye çağrılır. Bu tür bir skandal okula telafisi imkânsız bir zarar verebileceği için Landor’dan soruşturmayı büyük bir gizlilik içinde yürütmesi istenir. Ancak dedektif hiç ummadığı biriyle işbirliği yapar: aynı akademide öğrenciliğini sürdüren, puslu geçmişi her konuştuğunda değişen, dünyaya adını Edgar Allan Poe olarak duyuracak biri.

Detaycı bir dedektifle kıvrak zekâya sahip bir şairden gizemini son sayfaya kadar koruyan melankolik bir polisiye. Gizem dolu, film tadındaki bu melankolik polisiyeyi elinizden bırakamayacaksınız.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 5

İblis’i Öldür

Yazarı: Timur Soykan

Yayın evi: Kırmızı Kedi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 272

“İblis neden hep kazanır biliyor musun? Çünkü o hepinizin içinde. Kötü olman bile gerekmiyor. Sadece boyun eğmen yeter. Sen teslim olurken yüreği elinde direnen kahramandan nefret ettin. Sana aşağılık bir korkak olduğunu gösterdiği için… Hayatın kendine söylediğin yalanlarla tatlı tatlı akıp geçeceğini zannediyorsun ya… Çok yanılıyorsun. Gerçeklerden kurtulman hiç kolay olmayacak. Sözde huzurlu yuvanda inşa ettiğin sahtekârlık yakanı bırakmayacak. Pişman öleceksin. Bir izbede çürümeyi tercih edeceksin. Sıcak evin mideni bulandıracak çünkü temelinde gerçeğe tecavüzler var. İsyansız ömür tüketmiş ruhun zavallı bir halde tükenecek. Çünkü bunu hak ettin…”

Gazeteci-yazar Timur Soykan’dan temposu hiç düşmeyen, soluk soluğa bir politik polisiye İblis’i Öldür. Tarikat-ticaret-siyaset ağının neredeyse tüm birimlerine yayıldığı emniyet teşkilatında, biri emekliliğine gün sayan, diğeri sistemle sorunlu ve delifişek iki komiserin, gerilim dolu hayatta kalma ve gerçeklerle yüzleşme hikâyesi… Film tadında ve son sayfasına kadar elinizden bırakamayacağınız bu romanı mutlaka okuma listenize ekleyin.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 6

Yusuf ile Elif

Yazarı: Osman Aysu

Yayın evi: Dark İstanbul

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 465

Osman Aysu’nun maharetli kalemi bu kez okurlarına  1830’lu yılların çalkantılı İstanbul’unda başlayan masalsı bir aşk öyküsü sunuyor. 31. Osmanlı Padişahı Abdülmecit, babası II. Mahmud’un Osmanlı’da başlattığı aydınlanma hareketlerini devam ettirerek Tanzimat Fermanı’nı yürürlüğe sokmuş; bu adım ilerleme yanlılarınca coşkuyla karşılanırken, muhafazakâr kesim için büyük bir günah olarak addedilmiştir. Bu karmaşa döneminde kimin kiminle yol tuttuğu, kimin kime kumpas kurduğu alenen bilinememektedir. Elif ’in ilk görüşte aşkla başlayan ve içereceği çilelerle Kerem ile Aslı’nın, Ferhat ile Şirin’in destansı sevdalarına evrilecek serüveni böyle bir ortamda filizlenir.

Osman Aysu, tarihteki gerçek kişilerle kurgu karakterleri ustaca bir araya getirdiği bu romanında, Osmanlı’nın en çalkantılı dönemlerinden birinde yaşananları da yarı belgesel tarzda okuruna aktarıyor. Abdülmecit’in yanında ve karşısında duranların bağlılık ve darbe çatışmaları, Osmanlı’nın büyük yaralar almasına sebep olan savaşlar, dönemin İstanbul’uyla Selanik’indeki günlük yaşantıya dair kesitler ve bütün güçlüklere karşın yok edilemeyen büyük bir aşk bu kitabın sayfalarından okurunun zihnine ulaşıyor.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 7

THE ADSIZ

Yazarı: Selin Şafak

Yayınevi: Mythos Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa Sayısı: 485

Kimliksiz, ailesiz, köksüz, dahilikle delilik sınırlarında gezen proje çocuk; küfürbaz, asosyal, tütünkeş, hiperaktif, narsist ve kadın düşkünü; tuhaf istihbarat subayı;  ADSIZ…Arayışın yolu, sözün dimağı, aklın fikri, ayağın tongası, kaderin sillesi, mananın hiçliği gibi pus gibi dumanlı adam; dört tarafı puşt zulasıyla çevrili kırık oğlan;

Kirpi gibi dikenli, dokunduğunu kanatan kıldan köprünün ayyaş cambazı…

Seferin hayırlı, yeni adın kutlu olsun Adsız kahraman!

Türk polisiye edebiyatına ilk romanıyla güzel bir giriş yapan Selin Şafak’ın yalın dili, muhteşem olay örgüleri ve gerilim dozu yüksek anlatımıyla daha çok konuşulacağa benziyor.


RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 8

ÇATI KATI-TÜNELDEN ÖNCEKİ BEYAZ EV

Yazarı: Işıl Işık

Yayınevi: Yediveren Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 320

“Tünelden Önceki Beyaz Ev” serisinin başarılı yazarı Işıl Işık’ın Beyaz Ev üçlemesinin final kitabı “Çatı Katı” ile hikâye sona yaklaşırken kendinizi  soluk soluğa bir uluslararası bir soruşturmanın içinde bulacak, öte yandan Beyaz Ev’deki gizemli olaylarla korku ve gerilime şahit olmaya devam edeceksiniz.

Tüm ülkenin gündemine oturan ve büyük sırlarla dolu Beyaz Ev soruşturmasını yürüten Başkomiser Emris, kendisine ulaşan yeni delillerin ardından araştırmayı derinleştirmeye başlar ve İnterpol’ün desteğiyle yurt dışına taşır. Beyaz Ev’in yeni sahibi Eren ve daha önce Beyaz Ev ile bağlantılı cinayetleri çözen Atlas, Demir, Ala üçlüsünün de dâhil olduğu özel bir ekip kurar.

Daha önce ortadan kaybolan Arden’i bulmak, soruşturmanın devamı ve uluslararası suç örgütünün deşifre edilmesi için kilit rol oynamaktadır. Ancak Arden’den hiçbir iz yoktur. Başkomiser Emris, Arden’i bulmak için uğraşırken; Eren içinse eski sevgilisi Arden’e yaklaşmak, kendi içinde büyük iç çatışmalara neden olacaktır.

Tünelden Önceki Beyaz Ev serisinin başarılı yazarı Işıl Işık’tan her bölümünde ayrı bir heyecan ve merak duyacağınız yeni bir polisiye roman.

Okuma listenize almanız gereken keyifli bir polisiye roman.

İyi okumalar dilerim.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ