Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

BU SAYININ YAZARLARI

Diğer Yazılar

Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın, 1983'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezuniyetinin ardından Sabancı Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Profesyonel kariyerini Hızlı Tüketim Sektörü'nde satış yöneticiliği yaparak sürdüren Yamaç Yalçın, diğer yandan polisiye öyküler yazıyor.

Tony Hillerman

BU SAYININ YAZARLARI 1

Amerikalı yazar ve gazeteci Tony Hillerman, 27 Mayıs 1925’te Oklahoma’da doğdu.

Hillerman, romanlarının çoğunu Navajo Yerli Amerikanlarının yaşadığı güneybatı Amerika’da geçen polisiye türünde yazdı. İlk romanı “The Blessing Way”, 1970 yılında yayınlandı ve bu eseriyle Edgar Ödülü’ne aday gösterildi. Ancak Hillerman’ın en ünlü karakterleri, Navajo polisi Joe Leaphorn ve Jim Chee, “People of Darkness” (1980) adlı romanında ortaya çıktı.

Hillerman, Leaphorn ve Chee karakterlerini birçok kitabında kullanarak onları okuyuculara tanıttı. Yazar, Navajo kültürüne ve geleneklerine büyük saygı duyduğu için romanlarında yerli Amerikan kültürünü ayrıntılı bir şekilde işledi. Hillerman’ın romanları, polisiye türünde farklı bir yaklaşım sunarak, okuyuculara güneybatı Amerika’nın kültür ve coğrafyasını keşfetme fırsatı sundu.

Hillerman’ın çalışmaları birçok ödül kazandı ve New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer aldı. Yazar, aynı zamanda Navajo Dil ve Kültür Merkezi’nde profesörlük yaptı ve Navajo kültürünün korunmasına katkıda bulundu.

Tony Hillerman, 26 Ekim 2008’de Albuquerque, New Mexico’da hayatını kaybettiğinde, Amerikan polisiye edebiyatının önemli bir parçası haline gelmiş ve okuyucusu tarafından büyük takdir toplamıştı.


Tana French

BU SAYININ YAZARLARI 2

Tana French, Amerikalı-İrlandalı bir yazar ve tiyatro oyuncusudur. 10 Mayıs 1973’te Vermont, Burlington’da Elena Hvostoff-Lombardi ve David French çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, kaynak yönetimi konusunda çalışan bir ekonomistti ve çocukluğunda İrlanda, İtalya, ABD ve Malavi gibi birçok ülkede yaşadı. French yüksek öğrenimini Trinity College Dublin’de aldıktan sonra, oyunculuk eğitimini tamamladı.

French, çocukluğundan beri hem yazmaya hem de oyunculuğa büyük ilgi duydu. Ancak daha çok oyunculuk üzerine odaklandı. Çocukluğunda gizem ve polisiye romanlar okuyarak büyüdü. Trinity’de profesyonel bir oyuncu olarak eğitim aldı ve tiyatro, film ve seslendirme alanlarında çalıştı.

Otuzlu yaşlarının sonunda, yazma tutkusu yeniden alevlenen French, oyunculukla meşgulken vakit bulduğu aralarda ilk romanını yazmaya başladı. 2007 yılında yayınlanan psikolojik gizem romanı In the Woods ile uluslararası övgü topladı. Publishers Weekly, romanı ve baş kahramanları hakkında “Ryan ve Maddox empatik ve kusurlu kahramanlar. Ortaklıkları ve dostlukları kuvvetli. Cinayete kurban gitmiş çocukların ve baskı altında travmaya maruz kalmış çocukların izini sürerlerken, polis prosedürü ile psikolojik gerilim arasındaki çizgide ustalıkla yürüyorlar,” diye yazdı. İkinci romanı The Likeness, The New York Times Best Seller listesinde aylarca kaldı.

Yazarın ilk altı romanı, Dublin Murder Squad serisine aittir. The Trespasser’dan sonra İrlanda’da geçen iki tekil roman daha yayınlasa da, yazarın akıllarda en çok kalan In the Woods ve The Likeness romanlarıdır. Bu eserlerden uyarlanan Dublin Murders, sekiz bölümlük dizi olarak 2019’da BBC One’da yayınlandı.

2008’de En İyi İlk Roman Edgar Ödülü’nü kazanan French, son otuz üç yılını geçirdiği Dublin’de yaşamaya ve yazmaya devam ediyor.


Jeffery Deaver

BU SAYININ YAZARLARI 3

Amerikalı polisiye yazarı Jeffery Deaver, 6 Mayıs 1950’de Glen Ellyn, Illinois’de doğdu. Gazetecilik bölümünden lisans derecesi ile mezun olduktan sonra, Fordham Üniversitesi’nde hukuk okudu. Gazetecilik ve hukuk alanlarında çalıştıktan sonra yazarlık kariyerine başladı.

Deaver, British Crime Writers’ Association’dan Steel Dagger ve Short Story Dagger ödüllerinin yanı sıra Nero Wolfe Ödülü’nü kazandı. Ayrıca üç kez Ellery Queen Okuyucu Ödülü’nü almayı başardı. Thumping Good Read Ödülü’nün de sahibi olan yazarın kitapları The New York Times, The Times, Corriere della Sera, The Sydney Morning Herald ve Los Angeles Times gibi dünya çapındaki en çok satanlar listesinde yer aldı.

En popüler serisi, kurgusal dedektifleri Lincoln Rhyme ve Amelia Sachs’ın yer aldığı seridir. Deaver’ın 2001 kitabı The Blue Nowhere, sosyal mühendislik kullanarak cinayet işleyen suçlu hackerları ve siber suç birimini konu almaktadır. Kitapta, triode tüpü olarak da bilinen Audion’un mucidi Lee de Forest’a kredi verilir.

Deaver, The Best American Mystery Stories 2009’u düzenledi ve üç romanı film olarak uyarlandı. A Maiden’s Grave, Dead Silence olarak televizyonda 1997’de yayınlandı. Onu takiben 1999’da The Bone Collector ve ardından 2010’da The Devil’s Teardrop televizyon filmi olarak yayınlandı. Lincoln Rhyme: Hunt for the Bone Collector isimli televizyon dizisine de uyarlanan The Bone Collector romanından kimi eleştirmenler Deaver’ın en başarılı eseri olarak bahsederler.

Deaver, on beş farklı yazarın birlikte kaleme aldığı ve Alfred Molina tarafından derlenen on yedi bölümlük seri gerilim romanı The Chopin Manuscript’in karakterlerini yarattı. Bu eser, 25 Eylül-13 Kasım 2007 tarihleri arasında Audible.com’da yayınlanmasının ardından ve baskı halinde de okuyucunun beğenisine sunuldu.

Deaver, bir James Bond romanı yazmak için seçildi ve 2011’de Carte Blanche’yi yazdı. Raymond Benson’dan sonra Bond romanı yazan ikinci Amerikalı yazar olma onurunu elde eden Deaver, son dönemde “The Never Game” adlı romanından uyarlanan bir televizyon dizisi üzerinde çalışıyor. 2023 yılı içerisinde yayınlanacak olan dizi hayranları tarafından merakla bekleniyor.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ