Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Sıra dışı Bir Polisiye: Afrikalı Miss Marple

Diğer Yazılar

Bu kez Afrikalı bir polisiye, yeni ve kendine özgü bir Afrikalı Miss Marple’ın yani Mma  Ramotswe’nin kahramanı olduğu  The No. 1 Ladies Detective Agency / Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu  kitabını tanıtalım. Yazarı İskoçya asıllı Alexander McCall Smith.

1948 yılında Zimbabve’de doğan Alexander McCall Smith, Edinburgh Üniversitesi’nde tıp hukuku profesörü ve kendisinin çocuk kitapları dahil olmak üzere çeşitli konularda altmıştan fazla kitabı, çok sayıda akademik yayını var. Edebiyata sağladığı katkılardan dolayı 2006 yılında İngiliz Şovalyelik Nişanı’na layık görülmüş ve Edinburgh Kraliyet Cemiyeti üyesi.

Alexander McCall Smith, Afrika’yı kalben anlamış ve sade bir dille anlatmış. Afrika’ya özgü bütün o insani ilişkileri, davranış biçimlerini ve mizah duygusunu  kolayca okura geçiriyor. Akademili bir yazar için bu denli sade yazım çok zor iş. Alışageldiğimiz polisiyelerden farkı  zekice kurgular, karmaşık olayları çözen sıra dışı dedektifler, korkunç cinayetlerin olmaması. Yazarımızın roman kahramanları da kendi kişiliği gibi renkli.

Botswana’da  Kagale Tepesi’nin eteklerinde yaşayan Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu’nun sahibesi Precious  Ramotswe’nin  en sevdiği şey, bürosunun önündeki akasya ağacının altında oturarak  kırmızı çalı çayını yudumlarken dedektifliğin kurallarını anlatan kitabına göz atmaktır. Düşünmek için akasya ağacının altına gider oturur ve  tavuklar gelip ayağının altını gagalar.

Precious’un babası Güney Afrika elmas madenlerinin tozlarını yutarak parasını biriktirmiş ve her sene büyüyen bereketli bir sürü edinmiştir.

Bizim meraklı Precious’umuz ne yapar? Babasından kalan sürüyü satar, eline geçen parayla bir dedektiflik bürosu açar ve  Bostwana‘nın ilk kadın dedektifi olur.

Müşterilerinin dertlerine derman olmak için beyaz kamyoneti ile Bostwana‘nın tozlu yollarını arşınlayan  dedektif, bazen bir timsahın karnını keserek kayıp bir adamın yüzüğünü bulur, bazen sahte bir babanın foyasını kutsal kitaplardaki yöntemlerle ortaya çıkarır.

Dedektiflik Bürosu’nun çalışanları, saçları kınalı ve örgülü, daktilodan 87 puanlı, oval plastik çerçeveden gözlükleri olan dul bayan Mma Makutsi, dedektifimizin sekreteri ve sağ kolu.  Hızlı Motorları’nın sahibi, dürüst insan, usta tamirci, J.L.B. Matekoni ve Precious’a umarsızca aşık Tlokweng diğer yardımcılar. Ancak Mma Ramotswe, kendisini terk eden trompetçi kocasının ardından evlenmeyi aklından bile geçirmemektedir.

Kitap BBC tarafından dizi olarak “The No. 1 Ladies’ Dedective Agency” ismiyle uyarlanmış.  Precious  Ramotswe‘yi Amerikalı soul şarkıcısı, şair ve aktris Jill Scott oynamış.

Doğrusu müdanasız, dobra ve feleğin çemberinden geçmiş bu neşeli karakter eksik bir yorumla sadece komik olacakken seksi bir nüans katması  kendisine artı bir puan getiriyor. Dedektif  Precious  Ramotswe karakteri  için Jill Scott gayet ilhamlı bir seçim.

 

Kitabın Künyesi

“The No. 1 Ladies’ Detective Agency”

“Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu”

Yazar Alexander McCall Smith

Çitlembik Yayınevi tarafından  2004 yılında yayınlandı

Çevirmen Pınar Güncan

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ