Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 1

ÖLÜM ELBİSESİ

Yazarı: Donna Lean

Çevirmen: Bige Turan Zourbakis

Yayınevi: Ayrıksı Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 352

Baş kahramanı Komiser Guido Brunetti olan polisiye roman serisiyle tanınan ünlü yazar Donna Lean’in yeni kitabı “Ölüm Elbisesi” bizi yazarla ilk defa tanıştıran Ayrıksı Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı. Yazar, Operada Cinayet ile en iyi polisiye dalında Japon Suntory Ödülünü kazanırken, “Yüksek Mevkilerdeki Dostlar” ile de “Crime Writers’ Association Silver Dagger Ödülünü” almıştı.

“Marghera’daki bir arazide, travesti kılığında ve acımazsızca dövülerek yüzü tanınmaz hâle getirilen bir ceset bulunur. Bölgedeki polis merkezinde müsait komiser bulunmadığından cinayeti soruşturma görevi Commissario Brunetti’ye verilir. Bu görevle birlikte Brunetti’nin Venedik’in bunaltıcı sıcağından kaçıp dağlarda huzurlu bir aile tatili geçirme hayalleri suya düşer.Önce kurbanın kimliğinin tespit edilmesi gerekir ve soruşturma ilerledikçe Brunetti, Venedik’in kirli yüzüyle tanışır. Ön yargılarla başlayan soruşturmanın altından sarsıcı gerçekler bir bir çıkar.” (Tanıtım Bülteninden)

Farklı bir polisiye okumak, psikoloji ve siyaseti bir arada bulmaktan etkilenecekler için güzel bir seçim.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 2

ÇATI KAT / Tünelden Önceki Beyaz Ev

Yazarı: Işıl Işık

Yayınevi: Yediveren Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 320

Türk polisiye edebiyatının taze kalemlerinden Işıl Işık’ın “Beyaz Ev” üçlemesinin final kitabı “Çatı Katı” romanı bu kez bizi uluslararası bir soruşturmaya götürüyor.

Büyük sırlarla dolu ve birçok odası bulunan Beyaz Ev soruşturmasında Komiser Emris bu sefer İnterpolü’de yanına alarak daha önce kendini mimar olarak tanıtan Arden’in peşine düşer. Ekibini genişleten Emris, bu soruşturmaya Eren, Atlas, Demir ve Ala’yıda ekleyerek derin bir araştırma içine girer. Arden’ den hiçbir haber alınamadığı gibi tam bulduk derken tekrar ortalıktan kaybolur. Özel olarak kurulan ekip Beyaz Ev’in sırlarını deşifre ederken kilit noktası olarak gördükleri Arden’i yakalayıp çeteyi alt etmek ister. Bu yüzden ellerinden geleni ardına koymazlar.

Beyaz Ev üçlemesinin bu final kitabı ile ne yazık ki hikayenin sona yaklaştığını anlıyoruz. Beyaz Ev’deki yeni gizemli olaylarla gerilim dozu hiç düşmeyen bu romanı okuma listenize mutlaka ekleyin.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 3

CİNAYET KOKUSU

Yazarı: Sevil Atasoy

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 176

Seyircisini ekranlara kilitleyen meşhur dizi “Kanıt’ın” yazarı olarak tanıdığımız Sevil Atasoy, yeni kitabında bizi bu defa acımasız katiller ve yıllarca çözülemeyen cinayetlerle tanıştırıyor.

“Merdivenlerden çıkarken, “Ne kokusu bu?” diye sordu polislerden biri. Burunları her kokuya alışıktı; benzin kokusu, yanık kokusu, esrar kokusu, küf kokusu, devriye aracının arka koltuğuna oturttukları tutuklunun ter kokusu ve elbette ölü kokusu… “Her kokuyu unutabilirsin ama ölü kokusunu asla.” Emekli memurların teşkilata yeni girenlere tekrarladıkları bir cümleydi bu. Dairenin kapısını, “Aç, polis!” diye birkaç kez yumruklarken hâlâ burunlarına gelen keskin kokunun ne olduğunu anlamaya çalışıyorlardı. Kadınlar neden polisiye izlemeyi sever? Para karşılığı bir insana işkence edilmesini seyredebileceğiniz “kırmızı odalar”gerçekten var mı? DNA analizleri suçluları saptamada ne kadar etkili? Bir tutam toprakla cinayet çözmek mümkün mü?” (Tanıtım bülteninden)

Birbirinden ilginç, gizemli cinayetleri ve katilleri Sevil Atasoy’un kaleminden okumak oldukça keyifli. Yine bir çırpıda okunacak, son derece sürükleyici ve keyifli bir kitap.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 4

KELLE KOLTUKTA

Yazarı: Nuray Karadağ

Yayınevi: Sarmal Kitabevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 513

Türk polisiye edebiyatının taze kalemlerinden Nuray Karadağ’ın ilk iki romanı aynı anda Sarmal Kitabevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

“Bu Allah’ın belası ıssızlıkta ne arıyordum ben? Tam kendimi bulmuşken tarihin derinliklerinde kaybolmak üzereydim.Yeni yeni bulduğum kendimi nereye koyacaktım şimdi? Buraya sürgüne gönderilmemin ne kadar adil olduğu su götürürdü. Başka bir ceza alabilirdim, başka bir yere sürülebilirdim. Bir sahil kenarına mesela… Sırf yerime torpilli birini koyacaklar diye bir seri cinayeti çözüp faillerinin, biri hariç, hepsini yakalamış olan bana reva mıydı bu? Tam da hayatımın erkeğini buldum derken hem de…” (Tanıtım bülteninden)

Türk polisiye edebiyatına farklı bir renk ve zenginlik katan Nuray Karadağ ile tanışmadıysanız bu kitabıyla bir an önce başlayın derim.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 5

ÖLÜMCÜL GERÇEK

Yazarı: Jessica Barry

Yayın evi: Epsilon Yayınevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 392

Dünya çapında bir polisiye yazarı olan Jessica Barry’nin son romanı “Ölümcül Gerçek”, Türkiye’deki polisiye hayranlarıyla yakın bir zamanda buluştu.

“Allison ile nişanlısının içinde bulunduğu özel uçak Colorado dağlarında düştüğünde, herkes Allison’ın öldüğünü varsayar. Oysa gerçek bambaşkadır. Allison’ın, mükemmel nişanlısıyla lüks bir dünyada kurduğu hayat göz açıp kapayıncaya kadar yok olmuştur. Şimdi sadece geçmişindeki karanlık sırlardan değil, aynı zamanda her hareketini takip eden adamı alt etmek için de kaçması gerekmektedir. Ülkenin diğer ucunda, Allison’ın annesi, kayıp olduğu tahmin edilen kızının durumuna dair bir haber alabilmek için çaresizce çırpınmaktadır. Maggie, tek çocuğunu kaybetmiş olabileceğini kabul etmeyi reddeder ve yavaş yavaş gerçeği keşfetmeye başlar.” (Tanıtım bülteninden)

Hollywood’da bir film anlaşması da bulunan “Ölümcül Gerçek”, sevdikleri uğrua birbirinde tehlikeli engelleri hiç düşümeden aşan bir anne ve kızı hakkında enfes bir gerilim.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 6

SOKRATİS VE KİLİSE SOKAĞININ SIRLARI

Yazarı: Suphi Varım

Yayınevi: Oğlak Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 176

Türk polisiye edebiyatının güçlü kalemlerinden Suphi Varım’ın İzmir’de, Rum dedektif Sokratis Eliseos’un maceralarından oluşan serinin son kitabı geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini aldı.

“Duvara bir idam ilmeğinin gölgeleri aksetmişti. Kocası, kollarını kavuşturmuş, ona bakıyordu. Genç kadının içini dehşet sardı, kocasının çıldırdığını düşündü. Geriye birkaç adım attı. Gözleri deli deli bakıyordu. Yüzü gölgelenmişti. Korku her yanını sarmıştı. Gözleri ilmek ile kocası arasında gidip geliyordu. Zaharias, elini uzatınca biraz daha geri çekildi. Simasında bazen tebessüm, bazen de ürkütücü ifadeler oluşuyordu. Afroditi, arkasına dönüp panik içinde bodrumdan çıktı, can havliyle merdivene atıldı. Kocasının durmasını buyuran sert sesi kulaklarında uğuldayarak yankılanıyor, yaşadığı karabasanı daha da şiddetlendiriyordu. Ayak sesleri yaklaştı, Zaharias’ın eli onu eteğinden kavrayıp çekti. Bir anda dengesini yitirdi ve düştü…” (Tanıtım bülteninden)

Polisiye yanında tarih, sosyoloji, mitoloji gibi farklı pencereleri sevenler için yine bir çırpıda okunacak, son derece sürükleyici ve keyifli bir roman…

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 7

KARINCA KARAMBOLÜ

Yazarı: Alper Kaya

Yayınevi: Mylos Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 112

Komiser Tahsin serisinin yazarı Alper Kaya’dan yepyeni ve heyecan dolu bir polisiye seri :‘K Polisiyeleri’. Bu seride kahramanımız eski bir boksör,Korhan Karay.

“Şike soruşturması nedeniyle yedi yılını cezaevinde geçiren Korhan Karay. Eski boksör, cezaevinde geçen yılların ardından yeni bir hayat kurmak zorunda. Bu sırada karşısına çıkan tek fırsatı değerlendiriyor ve kendini birbirine bağlı suçların içinde buluyor. “Dört yıl önce Beşiktaş’taki bir barda önce kurşunlanan, ardından terastan atılan Özkan Suiçmez’in mezarının önündeydim. Aradığım son şeyi burada bulacağıma emindim. Öyle de oldu. İstanbul dev bir boks ringine benziyordu ve ben, şike soruşturmasından dolayı hapis yatmaya başladığı günden beri ‘eski boksör’ sıfatını yüklenmiş Korhan Karay, yedi yıllık hapis serüvenimin ardından şehri uzaktan seyrediyordum.Size anlatacağım şeyler var. Fakat onları önce yaşamalıyım.” (Tanıtım bülteninden)

Türk polisiye edebiyatına farklı bir renk ve zenginlik katacak Korhan Karay karakteri ile tanışmadıysanız bu seriye bir an önce başlayın derim.

YENİ ÇIKAN KİTAPLAR 8

KAN MESELESİ / Bir Dedektif John Rebus Polisiyesi 14

Yazarı: Ian Rankin

Çevirmen: Cem Demirkan

Yayınevi: Alfa Yayınları

İlk Yayınlanma Tarihi: 2022

Sayfa Sayısı: 504

Ian Rankin’in “Bir Dedektif John Rebus Polisiyesi” serisinin 14. kitabı Kan Meselesi, Alfa Yayınları tarafından yayımlandı.

“Raydan çıkmış eski bir ordu mensubu Edinburgh’daki bir okula girip iki genci öldürür. Dedektif Müfettiş Rebus bu davada esrarengiz bir taraf olduğundan şüphelenir. Katil hakkında şaşırtıcı bilgiler edinirken, yalnız olmadığını görür. Ordu müfettişleri de davanın peşindedir. Katil arkasında sırlar ve yalanlarla dolu bir geçmiş bırakmıştır.Rebus bir yandan da kendi sorunlarıyla uğraşmak zorundadır. Hastaneden yeni çıkmıştır ve ellerinin nasıl yandığını kimseye söylemez. Siobhan Clarke’ı taciz eden suçlunun ölümüyle sonuçlanan ev yangınıyla bir alakası var mıdır? Rebus kendini tuhaf olasılıkların içinde bulur ve bir insanı cinayet işlemeye iten nedenleri düşünür; intikam meselesi mi yoksa kan meselesi mi?” (Tanıtım bülteninden)

Keyifli okumalar dilerim.

En Son Yazılar