Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ

Diğer Yazılar

Gamze Yayık
Gamze Yayık
Gamze Yayık. 1972 yılında doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Türkiye’nin farklı şehir ve okullarında süren eğitimi, Dokuz Eylül Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden 1994 yılında mezuniyetiyle son buldu. İşsiz bir mühendis olarak başladığı yetişkinliğini Ying Yang mahlasıyla DivxPlanet sitesinde polisiye dizi ve filmlere gönüllü altyazı çevirmenliği, altyazı editörlüğü yaparak geçirdi. En büyük tutkusu olan kitaplardan ve okuyup öğrenmekten asla vazgeçmedi. İzmir’de yaşıyor. Halen Handan Gökçek’in “Yaratıcı Yazarlık” Atölyesi’nde polisiye okuma tutkusunu yazma uğraşına çevirmeye çabalayan bir öğrenci.

BAD TIMES AT THE EL ROYALE (2018)

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 1

IMDB: 7.1

The Martian filmiyle En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar adaylığı bulunan Drew Goddard’ın 2012 tarihli Cabin in the Woods’un ardından ikinci kez yönetmen koltuğunda oturduğu Bad Times at the El Royale, eski şaşaalı günleri geride kalmış, artık nadiren misafir ağırlayan El Royale isimli otelde tesadüf eseri bir araya gelen ve kendi sırları olan yedi yabancının her geçen dakika daha dallanıp budaklanan hikâyesini konu alıyor. Yönetmenlikteki maharetini ilk filminde kanıtlayan Goddard, başarılı senaryosuyla çok karakterli anlatıyı ustalıkla ekrana aktarıp ortaya son derece keyifli, her sahnesi detaylarla bezeli bir film çıkarmış.

ABD yapımı filmin başrollerinde Jeff Bridges, Jon Hamm, Dakota Johnson, Chris Hemsworth, Lewis Pullman, Cailee Spaeny, Manny Jacinto, Jim O’Heir var.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 2

Kanada’da çekilen, otuz iki milyon dolar bütçeli film farklı bir gizem-suç denemesi. Olaylar 1960’ların Amerika’sında iki eyalet sınırının üzerine yerleşmiş, içki ruhsatını kaybedip bir anda gözden düşen büyük El Royale Oteli’nde geçiyor. Otelin tam ortasından geçen sınırın bir tarafı ‘sıcak ve gün ışığı’nın toprağı Kaliforniya, diğer tarafı ‘umutlar ve fırsatlar’ dünyası Nevada. İşte filme konu olan mekân bu iki dünyanın ortasında.


THE THING ABOUT PAM (2022)

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 3

IMDB: 7.1

8 Mart 2022’de yayınlanmaya başlayan altı bölümlük suç dizisi, gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Başrollerde Renée Zellweger, Judy Greer, Josh Duhamel, Katy Mixon ve Glenn Fleshler var. Nurse Betty, Bridget Jones’s Diary, Chicago ve Cold Mountain filmlerindeki performansıyla tanınan, geçtiğimiz sene Judy filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanan Renée Zellweger, altı yıllık aradan sonra NBC’nin yeni dizisiyle ekranlara döndü. Zellweger, Pam Hupp’a dönüşmek için epey çaba göstermiş. 2011’de yaşanan gerçek olayı araştırmaya başladıktan sonra televizyona uyarlamak için yapımcılığa soyunan sanatçı hala devam eden bir dava olduğu için çok dikkatli olduklarını söylüyor. Zellweger ayrıca hikâyenin Amerikan hukuk sistemindeki ön yargıya ışık tuttuğundan, orta yaşlı kadınların görünmezliğinden ve bunun Pam Hupp olayındaki gibi o kişi için avantaja dönüşebileceğinden söz ediyor.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 4

Dizinin senaryosu NBC haber dergisi “Dateline” ve 201 Podcast’te araştırılan, 2011 yılında gerçekleşen Betsy Faria cinayetine dayanıyor. Oldukça sessiz, sakin gözüken Troy kasabası, Betsy Faria isimli bir kadının ölümü ile hareketlenir. Kocası Betsy Faria’yı öldürmediğini, masum olduğunu söylese de cinayet suçuyla mahkûm edilir. Ancak yapılan soruşturma Pam Hupp’ın korkunç planını ortaya çıkarır.

Dizinin ülkemizdeki yayın hakkını Digitürk’ün dijital platformu beIN CONNECT aldı.


WE OWN THIS CITY (2022)

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 5

IMDB: 7.7

We Own This City, Baltimore Sun muhabiri Justin Fenton’ın We Own This City: A True Story of Crime, Cops, and Corruption adlı gerçek olayları anlatan kitabına dayanan altı bölümlük bir Amerikan mini dizisi. Yapım David Simon ve George Pelecanos tarafından geliştirilip yazıldı ve Reinaldo Marcus Green tarafından yönetildi. Başrollerde Jon Bernthal (The Walking Dead), Josh Charles (The Good Wife), Wunmi Mosaku ve Jamie Hector (BoschThe Wire) var. Kitabı gibi, dizi de Baltimore Polis Teşkilatı içinde Silah İzleme Görev Gücü’nün yükselişini, düşüşünü ve onu çevreleyen yolsuzluğu ayrıntılarıyla anlatıyor. Uyuşturucu yasağı ve toplu tutuklama politikalarının gerçek polis işini kaybetmek pahasına savunulduğu bir Amerikan şehrinin başına gelen yolsuzluk ve ahlaki çöküşü çarpıcı sahnelerle anlatılıyor.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 6

25 Nisan’da HBO Max kanalında yayınlanmaya başlayan dizinin konusu kısaca şöyle; 2015 yılı Baltimore’unda vatandaşlar polis nezaretinde şüpheli koşullar altında ölen siyah bir genç adam olan Freddie Gray için adalet talep ederken şehir genelinde ayaklanmalar patlak verir. Şehirde uyuşturucu ve şiddet suçları artmış ve Baltimore, yirmi yılı aşkın bir süredir en yüksek cinayet sayısına ulaşmıştır. Gray’in ölümüyle ilgili federal bir soruşturmanın yanı sıra belediye başkanının baskısıyla karşı karşıya kalan polis amirleri, silah ve uyuşturucuyu sokaktan uzaklaştırmak için sıradan bir memur olan Çavuş Wayne Jenkins ve seçkin Silah İzleme Görev Gücü’ne başvurur.


THE DRY (2020)

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 7

IMDB: 6.7

Jane Harper’ın 2016’da yayımlanan ve çok sevilen aynı isimli romanından uyarlanan IFC Films imzalı yapımın yönetmenliğini Robert Connolly üstlenmiş. Senaryoda Connolly ve Harry Cripps’in imzasını görüyoruz. Filmin başrolünde Truva ve Chopper gibi filmlerden tanıdığımız Eric Bana var. Avustralya’da vizyona girdikten sonra olumlu yorumlarla karşılanan yapımda Rogue One: A Star Wars Story filminden aşina olduğumuz Genevieve O’Reilly, Ray Donovan’dan Keir O’Donnell ve Mission: Impossible II filminde de rol alan John Polson gibi oyuncular yer alıyor.

FİLM VE DİZİ ÖNERİLERİ 8

İç içe geçmiş iki hikâyeyi aynı anda işleyip izleyicinin merakını sonuna dek diri tutan ve sonunda çifte sürpriz yapan bir “Katil kim?” filmi The Dry. Konusu şöyle; Federal Ajan Aaron Falk, çocukluk arkadaşının cenazesine katılmak için yirmi yıl önce ayrıldığı memleketine gider. Arkadaşı intihar etmiş, öncesinde karısı ve çocuğunu öldürmüştür. Yaşananlara anlam veremeyen Aaron olayı araştırmaya karar verir. Eski bir kurban olan on yedi yaşındaki Ellie Deacon’un ölümünü de yeniden gün yüzüne çıkarır. Bu iki olayın birbiriyle bağlantılı olabileceğinden şüphelenmeye başlayan Falk, sadece arkadaşının masumiyetini değil, aynı zamanda kendi masumiyetini de kanıtlamak için çabalar.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ