Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

AYLİN TÜRKOĞLU

Diğer Yazılar

Tuğba Turan
Tuğba Turan
1972, Ankara doğumlu olan Turan, 1990 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ni bitirip devlette çalıştıktan sonra 2008'de Karabük-Eflani ilçesine serbest eczane açtı. Kendisini 2003 doğumlu bir erkek evlat, üç köpek, on (zaman zaman daha fazla) kedi annesi olarak tanımlamaktadır. Safranbolu’da yaşıyor. Zalifre Yazıları isimli basılı dergide makaleleri yayınlanan yazarın Gölge e-Dergi'nin son yirmi sayısında fantastik hikâyeleri yer almıştır. Dedektif Dergi’nin kuruluşundan beri yazdığı 30 bölümlük Tilda ve Diğerleri isimli polisiye hikayeleri kitap haline gelmiştir. Kişisel sayfası olan tugbaturan.com'da tüm yazılarını yayımlayan yazar aynı zamanda Türkiye Polisiye Yazarları Birliği üyesidir. Eserleri: Adı Cemre Olacak (Roman) 2020, Herdem Yayınevi Dedektif Tilda ve Diğerlerinin Olağanüstü Maceraları (Polisiye Hikâye) 2021, Herdem Yayınevi Dedektif Dergi (Polisiye Hikâye Seçkisi, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Kırmızı Battaniye (Polisiye Hikâye, Kolektif) 2018, Paradigma Akademi Dark Polisiye – İkinci Kitap 2021, Dark İstanbul Yayınları

Nurhan Işkın’ın Cevval Başkomiseri

Aylin Türkoğlu. Almanya doğumlu yazar Nurhan Işkın’ın kahramanı. Atılgan, deli fişek bir o kadar da duygusal bir kadın. Meslektaşlarını bir anne şefkatiyle koruma altına alan ama suçlulara asla müsamaha göstermeyen bir polis. Polislik mesleğinin erkeklikle özdeşleştirildiği bir ülkede hatta bir dünyada, bir kadın olarak hanımefendiliğini bozmadan var olabilmenin ve ayakta kalabilmenin çok zor olduğunu bilen bir polis. Bıçağın kemiğe dayandığı kimi zamanlarda ise hak edene hak ettiği şekilde hitap etmekten imtina etmeyen bir kadın. ‘Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır’ demişler ama eğer o yılan deliğinden çıkmayacak kadar akıllıysa ve onun başını ezmeniz gerekiyorsa biraz küfretmek kimsenin canını acıtmaz diye düşünen bir insan.

İşte Başkomiser Aylin’in deli dolu karakteri böyle başı ezilecek yılanlarla karşılaştığı zaman ortaya çıkıyor. Fakat suçlulara karşı duyduğu acımasız öfkesini onlara cezalandırmak için kullanamayacağını bilecek kadar da sorumluluk sahibi bir polis. Öfkesini onları adalete teslim etmek için kullanıyor. Çünkü biliyor ki eğer suçluların cezalarını herkes kendisi vermeye kalkarsa, bu dünyada insanların adalet denen kuruma olan inançları yok olabilir.

AYLİN TÜRKOĞLU 1

“Seni onun bunun çocuğu! Çocuklara mı gücün yetiyor? Yaşıtlarına yapamadığını çocuklara mı yapıyorsun? Nasıl hastalıklı bir ruha sahipsin? Seni şuracıkta öldürsem kılım kıpırdamaz ama dua et yargıç değilim. Yoksa nefes dahi almana izin vermezdim. Beş yaşındaki çocuğa bunu nasıl yaparsın? (…) Erkeğim diye ortalıkta dolaşırsın öyle değil mi?” (Suskun Çığlık)

Bunlar benim değil, Aylin Türkoğlu’nun söylediği sözler. Annesini ve polis olan babasını küçük yaşta kaybetmiş olan Aylin, çok sevdiği polislik mesleğine akademiyi bitirdikten sonra adım atmış. Kaybettiği babasının izinden giderken mesleği olan polisliği, tüm kötülüklere rağmen dünyayı daha güzel bir hale getirmek için yapıyor. Bu taviz vermezliği ve azmi sayesinde amirleri ve emrindekiler tarafından takdir ediliyor Aylin Türkoğlu.

Yardımcısı Sinan Yılmaz ve diğer mesai arkadaşlarına kâh bağırarak kâh onları bir abla gibi koruyup kollayarak çetrefilli cinayet vakalarını çözüyor. Nurhan Işkın’ın kelimeleriyle “Sahaya giderken saatli bir bombaya dönüşebilen bir kadın.”

Yardımcısı Sinan Yılmaz’ın bir sorusu üzerine cevabı yapıştıracak kadar da hazırcevap:

“Yanlış anlamayın ama çiçek ve çikolata sizi neden bu kadar rahatsız etti?”

Şu an (araştırılacak) iki cinayetim ve (maktullerin üzerinde bulunmuş) bol miktarda güllerim var da ondan!” (Katilin Özrü)

***

Uzatmalı nişanlısı olacak Hakan Mert’e de meslektaşlarına davrandığı şekilde kimi zaman nüktedan kimi zaman sevgi dolu yaklaşıyor Komiser Aylin.

“İçeri gel Hakan, yoksa orada kök salacaksın, bu kadar işimin arasında bir de senin köklerini temizlemekle uğraşmayayım.” (Katilin Özrü)

Nurhan Işkın’ın kahramanı Başkomiser Aylin Türkoğlu olan roman ve hikâyeleri:

Katilin Özrü (roman, 2014, Kozalak Yayınevi)

Geçmişten Gelen Cellat (roman, 2017, Karina Yayınevi)

Şeytanın Kızı (öykü, 2018, Kırmızı Battaniye- kolektif hikayeler, Paradigma Akademi)

Suskun Çığlık (roman, 2019, Arsine Yayınevi)

Kayıp (öykü, 2021, Pazartesi Çıkmazı- kolektif hikayeler, Herdem Yayınevi)

Dilsizler (çizgi roman, 2021, Yabani Dergi Polisiye Özel Sayı)

Ben Sadece Çocukları Kurtardım (öykü, 2021, Dark Polisiye İkinci Kitap, Dark İstanbul Yayınevi)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ