Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Berlinli Apartmanı | Yaprak Öz

Diğer Yazılar

Dedektif Dergi
Dedektif Dergihttps://dedektifdergi.com/
En çok aldığımız sorulardan biri, Dedektif’e yazı gönderebilir miyiz? Evet, elbette bize konusu polisiye olan öykülerinizi ve gene polisiye üzerine yazılmış denemelerinizi, incelemelerinizi, kitap/film eleştirilerinizi ve makalelerinizi gönderebilirsiniz. Öykü ve yazılarınız yayın kurulumuz tarafından değerlendirildikten sonra dergimizde yayınlanacaktır.

Berlinli Apartmanı Yaprak Öz’ün ilk romanı. Bu romanı belki de şu soruyla özetlemek mümkün: Korku dolu bir apartmanda insan nasıl yaşar?

Olay, Agatha Christie ve Georges Simenon romanlarını Türkçe’ye çeviren Oya’nın, anlı şanlı Berlinli Apartmanı’ndaki bir daireye yerleşmesiyle başlar. Komşularıyla tanışıp onlarla muhabbeti biraz ilerlettikçe etrafında bir takım acaip olayların dönmeye başladığını hisseder.  Giderek, bazı garip olaylara tanık olur. Gördükleri onu korkutur. Ve kafasında bir takım soru işaretlerinin belirmesine yol açar.  Acaba Berlinli Apartmanı oraya taşınmadan evvel zannettiği gibi huzurlu bir yer değil midir? Ya apartmanda yaşayan insanlar? Acaba onlar ne kadar masumdurlar? Yoksa onlar da göründüklerigibi değiller midir? Apartmanın yaşlı sakinlerinden Matild ve Natali kız kardeşlerin tuhaflıkları karşısında derin endişelere kapılan Oya arka arkaya gelen bazı ürkütücü olaylarla ciddi bir endişeye kapılır. Bunların en başında kapı komşusu Elif’in erkek arkadaşının şüpheli ölümü gelir. Bu beklenmedik ölümün arkasında nasıl bir gerçeğin gizlendiğini kestiremeyen Oya’yı sarsan olaylar bununla da bitmez ve kısa bir süre sonra alt katındaki dairede oturan komşusu Ahsen Hanım  ortadan kaybolur. Bunu farkeden kahramanımız için artık kolları sıvayarak kafasını meşgul eden sorulara cevap aramanın zamanı gelmiştir. Bunu bizzat kendisi yapacaktır. Çünkü elinde polise gidebileceği kadar sağlam kanıtlar yoktur.

Böylece, Agatha Christie ve Georges Simenon romanlarını Türkçe’ye çeviren Oya, çevirdiği romanların kahramanları gibi işin iç yüzünü öğrenmek amacıyla olayları soruşturmaya başlar. Amatör dedektifimizin yardımcıları ise, kardeşi Ozan, onun karısı, apartmandan iki yeni arkadaşı ve falcı Kiki’dir.  Oya’nın ileri sürdüğü iddialarla Berlinli Apartmanı’nın gizemini çözmeye girişen altı kafadar, birdenbire kendilerini cinayetlerle çevrili bulurlar.

Oya artık kediler, cinler, şeytanlar, ölü çocuklar, yılanlar, kâbuslar, büyüler, oyuncak bebekler, katiller ve korku ile dolu bir dünyanın baş kahramanıdır. Kadıköy ve Burgazada’da geçen heyecanlı olayların merkezi Berlinli Apartmanı, ünlü seri katil Ed Gein ise apartmanın baş konuğudur.

Yaprak Öz’ün ilk  romanı Berlinli Apartmanı gerilim dozu hayli yüksek bir polisiye. Birbiri ardınca gelen beklenmedik ve tuhaf olayların gizemini çözerken okuyucuya da korku dolu anlar yaşatıyor. Polisiye edebiyatımızda bugüne kadar pek rastlamadığımız bir türden bir yapıt. Berlinli Apartmanı’nı ürpermeden okuyamayacaksınız.

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ