YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.

İKİ KEZ ÖLEN ADAM

Yazarı: Richard Osman

Çevirmen: Cengiz Yücel

Yayınevi: Bilgi Yayınevi

İlk Yayımlanma Tarihi: Aralık2022

Sayfa sayısı: 360

Richard Osman’a “Yılın yazarı” ödülü kazandıran Perşembe Günü Cinayet Kulübü’nün devam kitabı İki Kez Ölen Adam geçtiğimiz yılın son ayında raflarda yerini aldı.

Serinin ilk romanından tanıdığımız dört sevimli ihtiyar dedektif: Ron, Elizabeth, İbrahim ve Joyce bu sefer son derece esrarengiz bir macerayla çıkıyorlar karşımıza. Her perşembe günü bir araya gelerek çözülemeyen cinayetleri açıklığa kavuşturan kulübün başkanı Elizabeth’e yıllar önce öldüğünü gözleriyle gördüğü eski eşinden bir mektup gelir. Adam ölmemiştir! Çalınan yirmi milyon dolar değerinde elmasın peşinde farklı mafya grupları olduğunu öğrenen dedektifler kendilerini yeni bir olayın içinde bulur. İhtiyarlar elmasların ve katillerin peşine düşmeye kararlıdır.

Polisiye ve mizah karışımı olarak ilerleyen kitapta maceranın  hız kesmemesi ve karakterler arasında ustaca yazılmış esprili diyaloglar oldukça etkileyici.

Polisiyede mizah arayanlar için keyifli bir seri.


EMANET VAKTİ

Yazarı: Ömer Toprak

Yayınevi: Ritim Yayınları

İlk Yayımlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 360

Aziz Aslan… İşinde oldukça başarılı bir cerrah… Fit görünen,  muhteşem bir zekaya sahip usta bir satranç oyuncusu… Ailesi, yaşantısı, imkanları ile çoğu kişinin yerinde olmak isteyeceği biri… Bu madalyonun bir yüzü… Diğer yüzünde ise yetiştirme yurdunda çok acılar çekmiş, yaşadıkları yüzünden bir intikam makinesine dönüşmüş, kurduğu imparatorlukla kurbanlarını teker teker avlayan bir seri katil var… Ve gün geliyor, tam bir gizlilik içinde faaliyet gösteren bu imparatorlukta hüküm süren Aziz Aslan, kendi intikamının peşine düşmüş modern bir Haşhaşi’nin komplosuna maruz kalıyor. İntikamın öznesiyken nesnesi durumuna düşüyor. Böylece iki intikam makinesinin çarpıştığı ve zekaların yarıştığı bir meydan savaşı başlıyor… Kazananın son ana kadar gölgede kaldığı bu savaş, aynı zamanda Aziz Aslan’ın yetiştirme yurdunda kaldığı yılların da ötesine uzanan büyük acısının intikamını alması için büyük bir fırsat! (Tanıtım bülteninden)


KUKLACI

Yazarı: Eray Akgül

Yayınevi: Ayyıldız Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 85

İlk romanı “Uyumak İçin” ile kurgudaki başarısını kanıtlamış Türk polisiye edebiyatının taze yazarı Eray Akgül’den sürükleyici bir roman daha: “Kuklacı” Herkesin içinde açığa çıkmaya çalışan bir katil vardır. Ve bunu kuş tüyü bir zindanda tutmaya çalışan bir sessiz güç; vicdan. Bazıları kendi vicdanın esiri olur, bazıları başkasının vicdanına sahip çıkar. Bir intikam öyküsünün peşinde İzzet başkomiser ve ekibi. Geçmişin izleri nereye kadar insanın peşinden koşar? Nerede yorulur? Neleri göze alır? “Herkes hasret bir damla aydınlığa, benim de payım var bu karanlıkta.” (Tanıtım Bülteninden)


BİR POLİS HAFİYESİNİN HARİKULADE MACERALARI

Yazarı: Alev Can

Yayınevi: Maceraperest Kitaplar

İlk Yayımlanma Tarihi: 2022

“Bir Polis Hafiyesinin Harikulâde Maceraları”, yazarın Alev Can takma adıyla, 1928 yılında okuyucuyla buluşturduğu iki polisiye öyküden oluşan eserdir. İlginçtir ki yazar hakkında yeterli bilgi yoktur. Fakat yazar dönemine göre oldukça çağdaş ve gerilim dozu yüksek öyküler hediye etmiştir bizlere. Osmanlı dönemini konu edinen bu öyküler, Osmanlı gündelik yaşantısı içerisinde Sherlock Holmes benzeri bir polis hafiyesi olan Raif Cenap Bey’in maceralarını anlatıyor. Kitabın bu baskısında Osmanlıca kelimelerin Türkçesi de yer alıyor ve okuma hızını kesinlikle etkilemiyor. Türk polisiyesinin ilkleriyle başlamak için keyifli bir deneyim.


ŞAİR

Yazarı: Michael Connelly

Çevirmen: Demet Altınyeleklioğlu

Yayın evi: Nemesis Kitap

İlk Yayımlanma Tarihi: 2023

Cinayet haberleri yazarı gazeteci Jack McEvoy, ikizi ve cinayet masası dedektifi Sean’un intiharıyla derinden sarsılır. Sean’un böyle bir şey yapmayacağını düşünen Jack, olayı araştırdığında bunun intihar değil, bir cinayet olduğunu anlayacaktır. Araştırması sırasında farklı eyaletlerdeki cinayet masası dedektiflerinin de  intihar süsü verilerekcinayete kurban gittiğini fark eder. Katilin geride bıraktığı en önemli  delil, Edgar Allan Poe’nun şiirlerinden aldığı dizelerdir. Amansız seri katilin sıradaki hedefi ise Jack McEvoy’dan başkası değildir!

Kitapta cinsel tacize uğrayan çocuklar ve psikolojilerine dair rahatsız edici ve kan donduran konular ele alınmış.

Ters köşeleri sevenler için güzel bir roman.


İZ CİNAYET

Yazarı: Asma Azreug

Yayınevi: Librum Kitap

İlk Yayımlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 120

İz, intihara teşebbüs etmiştir ve yoğun bakımdadır. Artık ondan ümit kesilmişken uyanır. Ancak hafızasını tamamen kaybetmiştir. Başına ne geldiğini ve kim olduğunu hatırlamaya çalışır. Annesinin intihar ettiği gün öldürüldüğünü ve şüphelinin kendisi olduğunu öğrenince dehşete düşer. Öldürmediğini içten içe hissetse de tüm detaylar onu hedef göstermektedir. O geceyi hatırlamaya ve ipuçlarını birleştirmeye çalışır. Çevresinde o kadar çok sır vardır ki kendini aklaması çok zor olacaktır.

Romanınsağlam olay örgüsü,ve sürükleyici dili yalın  anlatımına  zenginlik katıyor.

Ters köşeler barındıran bu heyecanlı deneyimi sizin de tatmanızı öneririm.


DÖRT MEVSİM HAZAN

Yazarı: Bayram Recber

Yayınevi: Sır Kitap

İlk Yayımlanma Tarihi: Aralık2022

Bayram Recber’in son romanı “Dört Mevsim Hazan” Türk polisiye edebiyatına zenginlik katmaya devam ediyor.

Kitapta hayatta yaşanabilecek hatalar, sorunlar, acılar ile mücadele azmi, vatan sevgisi ve cesaret gibi duygular çarpıcı bir dille anlatılmış. Sabrın sınırlarını zorlayan olaylar, “Güven, yaşam ve ölüm” temalarını iliklerinize kadar hissedeceğiniz bir çalışmayla sunuluyor okuyucuya. Duygulanmak, üzülmek, acaba devamında ne olacak deyip merak etmek ve kitabı sonuna kadar elinden düşürmemek garanti. (Tanıtım Bülteninden)


SONDAN BAŞLIYORUZ

Yazarı: Chris Whitaker

Çevirmen: Emre Ülgen Dal

Yayınevi: Domingo Yayınevi

İlk Yayımlanma Tarihi: 2022

Sayfa sayısı: 364

“Sondan Başlıyoruz” İngiliz Polisiye Yazarlar Birliği’nin (CWA) her yıl en iyi polisiye romana verdiği Altın Hançer Ödülü’ne 2021 yılında layık görülmüş. Yayımlandığı günden itibaren okurlar tarafından çokça sevilen kitap, tam tamına yirmi sekiz farklı dile çevrilmiştir.

Duchess Day Radle on üç yaşında bir genç kızdır ve tek amacı beş yaşındaki erkek kardeşi Robin’i korumaktır. Anneleri Star  kendisine bile bakamayan uyuşturucu ve alkol bağımlısı biridir. Duchess, kendi deyimiyle bir ‘’kanun kaçağıdır’ ve kardeşi Robin için yapamayacağı şey yoktur. Fakat onu yalnız bırakmamak için bir yerde durması gerektiğini de bilir. Tam otuz yıl önce Star’ın beş yaşındaki kız kardeşi Sissy, genç Vincent tarafından yanlışlıkla öldürülmüştür. Vincent en yakın arkadaşı Walk’un ifadesiyle hapse yollanır. Tahliye olan Vincent kasabaya döndüğünde Walk’un,  polis şefi olduğunu görür. Vincent bu sefer de kendini bir cinayetin içerisinde bulur. Üstelik bu kez kurban yıllar önce ölümüne sebep olduğu Sissy’nin ablası Star’dır. Walk yıllar önce yaptığı hatayı bir daha yapmamak adına olayın üzerine dikkatlice eğilmeye karar verir.

Yazarın dili oldukça  ağdalı. Ancak karakterler öyle ustaca resmedilmiş ki adeta bir film seyrediyor hissiyatı veriyor okuyucusuna.

Keyifli okumalar dilerim.

spot_img

En Son Yazılar