Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

BU SAYININ YAZARLARI

Diğer Yazılar

Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın
Yamaç Yalçın, 1983'te İstanbul'da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezuniyetinin ardından Sabancı Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı tamamladı. Profesyonel kariyerini Hızlı Tüketim Sektörü'nde satış yöneticiliği yaparak sürdüren Yamaç Yalçın, diğer yandan polisiye öyküler yazıyor.

Donald Edwin Westlake

BU SAYININ YAZARLARI 1

Amerikalı yazar Donald Edwin Westlake, 12 Temmuz 1933’te Brooklyn’de doğdu. Yüzü aşkın suç ve bilimkurgu romanı arasından en fazla Richard Stark takma adıyla yazdığı Parker maceralarıyla gündeme geldi. Kurgularına mizah da katarak özgün eserlere imza attı. Diziye adapte edilen John Dortmunder karakteri en çok sevilen başkahramanlarından oldu.

Gençliğinde amatör olarak yazmaya başladı. Tam iki yüz kez reddedildikten sonra ilk kısa öykü satışını 1954’te gerçekleştirdi. Sonraki birkaç yıl boyunca öykülere ağırlık verdi. Sırasıyla Champlain College ve Binghamton Üniversitesi’nde eğitim gördü. Ayrıca ABD Hava Kuvvetleri’nde iki yıl geçirdi.

Bir yandan yazarken bir edebiyat ajansı için çalıştı. 1960’ta ise tam zamanlı yazarlığa başladı. Kendi adıyla ilk romanı The Mercenaries 1960’da yayımlandı. Sonraki kırk sekiz yıl boyunca Westlake, kendi adı ve bir dizi takma adla çeşitli romanlar ve kısa öyküler yayınladı. Ona şöhreti getiren Parker serisi, büyük ölçekli ve yüksek karlı suçlarda uzmanlaşmış, profesyonel hırsız Parker’ın maceralarını konu alan yirmi dört kitabıyla suç romanları tarihinde ayrı bir yer edindi. Serinin on dokuzuncu kitabı olan Flashfire, 2013’te beyazperdeye Jason Statham ve Jennifer Lopez’in başrolleriyle, Parker adıyla uyarlandı.

Üç kez evlendi. Sonuncu evliliği kendisi gibi yazar olan, Abby Adams adıyla da bilinen Abigail Westlake ile oldu. Çift, 1990’da New York’un kuzeyindeki Ancram kasabasına taşındı.

Westlake, 31 Aralık 2008’de eşi ile beraber Meksika’da tatilde olduğu sırada bir yılbaşı yemeğine giderken kalp krizinden öldü.

Yazarlık kariyeri süresince üç kez Edgar Ödülü kazanan Westlake, 1993’te Amerika Polisiye Yazarları Birliği tarafından verilen en yüksek onur olan Büyük Üstat unvanını almaya hak kazandı.

Ed McBain

BU SAYININ YAZARLARI 2

Ed McBain mahlası ile yazan Evan Hunter, 15 Ekim 1926’da New York City’de doğdu. 87. Bölge Polisiyesi ile tanınır. Salvatore Lombino adıyla dünyaya gelen, 1952 yılı itibariyle Evan Hunter ismini yasal olarak benimseyen yazar, McBain dışında John Abbott, Curt Cannon, Hunt Collins, Ezra Hannon ve Richard Marsten takma isimleriyle de eserler verdi.

Salvatore Lombino, New York’ta doğup büyüdü. Ailesiyle Bronx’a taşınana kadar, 12 yaşına dek Doğu Harlem’de yaşadı. Olinville Junior Lisesi’nde ve sonrasında Evander Childs Lisesi’nde öğrenim gördü. Cooper Union’a sanat öğrencisi olarak kabul edildi.

Genç Lombino, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Devletler Donanması’nda görev yaptı ve Pasifik’te bir görevi esnasında birkaç kısa öykü yazdı. Savaştan sonra New York’a dönen yazar Hunter College’da İngilizce ve psikoloji, yan dal olaraksa drama eğitimi aldı. Okul gazetesinde “SA Lombino” olarak haftalık köşe yazıları yazdı. Bronx Meslek Lisesi’ndeki on yedi günlük öğretmenlik deneyimi de dahil olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. Bu tecrübeleri daha sonra yazacağı The Blackboard Jungle (1954) adlı romanının da temelini oluşturacaktı. Beyaz perdeye de adapte edilen bu romanı çocuk suçları ve devlet okulu sistemini konu alması nedeniyle ilgi odağı oldu. Daha sonra edindiği Evan Hunter adını seçerken okuduğu iki okulun adından esinlendiği söylenir. Üretken yazar, 87. Bölge Polisiyesi’nin ilk romanı Cop Hater (1956) ile üne kavuştu. Hunter adı altında, Come Winter (1973) ve Lizzie (1984) dahil olmak üzere birçok roman yayınladı. Daphne du Maurier’in 1952 tarihli romanından uyarlanan Hitchcock filmi The Birds’ün (1963) senaryosu da dahil olmak üzere birçok filmin senaryosunu kaleme aldı. Kendi romanlarından uyarlanan Strangers When We Meet (1960) ve Fuzz (1972) sinemada ilgi gördü.

1978’den 1998’e kadar McBain, avukat Matthew Hope serisini yazdı. Amerikalı Polisiye Yazarları Birliği’nden aldığı Büyük Üstat ünvanı ve İngiliz Polisiye Yazarları Birliği’nden aldığı Elmas Hançer dahil olmak üzere birçok ödül ve ünvana layık görüldü.

Uzun yıllardır çok sigara içen ve gırtlak kanserine yakalanan Hunter, 6 Temmuz 2005’te yetmiş sekiz yaşında Connecticut’ta hayata veda etti.

Lois Duncan

BU SAYININ YAZARLARI 3

Lois Duncan olarak bilinen Amerikalı yazar, romancı, şair ve gazeteci Lois Duncan Steinmetz 28 Nisan 1934’te Pennsylvania’da doğdu. En çok gençlik romanlarıyla ve özellikle sinemaya da uyarlanan I Know What You Did Last Summer romanıyla tanınır, korku ve gerilim türlerinde öncü bir figür olarak kabul edilir.

Genç yaşta yazmaya başlayan Duncan’ın Hotel for Dogs (1971), I Know What You Did Last Summer (1973), Summer of Fear (1976) ve Killing Mr. Griffin (1978) romanları büyük ses getirdi ve beyaz perdeye uyarlanarak gişe rekorları kırdı. Yedi kitabı da televizyon filmlerine adapte edildi. Bunlardan en çok konuşulanları 1998’de seyirciyle buluşan I’ve Been Waiting For You ve 2000’de Dennis Hopper’ın başrolü ile izleyici karşısına çıkan Held for Ransom oldu.

İki evliliğinden dört çocuğu olan Duncan, 1983 yılında hayatını derinden etkileyen kızının esrarengiz cinayetine kadar gerilim ve korku romanlarını sürdürdü. 1992’de Who Killed My Daughter? kitabında yaşanan bu faili meçhul cinayetin ayrıntılarından bahsetti.

Yaşadığı travma sonrası hayatı tehdit altında olan kadınlar hakkında yazmayı bırakma kararı alan Duncan, gerilim ve korku türlerinden uzaklaşarak odağını küçük çocuklara yönelik resimli kitaplara ve romanlara kaydırdı. Çözümsüz vakaların araştırılmasına yardımcı olmak için bir araştırma merkezi de kurdu.

Amerikan Kütüphane Derneği’nden 1992 Margaret Edwards Ödülü‘nü aldı. 2014 yılındaysa Amerikalı Polisiye Yazarları Birliği’nin Büyük Usta unvanına kavuştu. Yazarlık kariyerinde kırkın üzerinde kitaba imza attı.

Bir dizi felç geçiren yazar, 15 Haziran 2016’da, 82 yaşında, Florida Bradenton’daki evinde öldü.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ