Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

Yeni Sayı Çıktı!

En son hikaye, röportaj ve yazıları şimdi tıklayıp ücretsiz okuyabilirsiniz!

RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR

Diğer Yazılar

Yasemin Şen
Yasemin Şen
1982 İstanbul doğumluyum, Trabzonluyum. Koç Üniversitesi'nde Ekonomi, Sabancı ve Florida Üniversitelerinde İşletme yüksek lisans bölümlerinde okudum. Şu anda Anadolu Üniversitesi'nde Sosyoloji okumaya devam ediyorum. Yapımcı Zeynep Atakan'ın eğitmenliğinde YapımLab'de(Zeyno Film) "Yapımcılık Laboratuvarı" mezunu da oldum. 2008 yılında kurumsal hayata atıldım. 2015 yılında kurumsal hayata bir ara verdim. Bu yıldan itibaren yıllardır izlediğim filmlere yenilerini ekleyerek daha fazla not tutmaya araştırmaya ve analiz etmeye başladım. 2017 yılında "Hercumabirfilm" isimli bir instagram sayfası açtım. Sayfamda her hafta cuma günü sinema tarihine damgasını vurmuş filmlerden birini seçerek hakkında hap bilgi paylaşıyorum. Amacım sinemanın hayatımıza en kolay dokunan sanat olduğunu takipçilere hatırlatmak. Aynı formatta "Keyifli Alışveriş" ve "Anatolian" dergilerinde aylık olarak 4 sayfa yazılarım çıkıyor.
RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 1

Eylülde Dört Yıl – Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı

Yazarı: Aslı Perker

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 376

Aslı Perker imzalı “Vakit Hazan” romanı “Eylülde Dört Yıl: Bir Kurtuluş Savaşı Kitabı” yeni adı ve baskısı ile yeniden raflardaki yerini aldı.

1918-1922 yılları arasında geçen roman, Millî Mücadele Dönemi’nde vatanın geldiği durumu ve Handan isimli başkahramanın statü karmaşasında bir kadın olarak  kendini bulma yolculuğunu konu ediyor. Babasının çağdaş düşünceleriyle büyüyen Handan, işgal kuvvetlerinin yarattığı bölünmüşlüğün ortasında kendi duruşunu bulmaya çalışıyor. Mustafa Kemal’in direnişine içten içe destek veren Handan’ın bu kararı, hem kendi hayatını hem de ülkenin kaderini onulmaz bir şekilde değiştirecektir.

Kitapları onlarca dile çevrilen Aslı Perker, Osmanlı’nın belirsizliklerle örülü son günlerini arka plana yerleştirdiği bu kitapla, yaşadığımız toprakların geçmişini bilen herkesi etkileyecek bir tarihi kurgu yaratıyor. (Tanıtım Bülteninden)RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 2

DERİN UYKU

Yazarı: Bahar Akman

Yayınevi: Maceraperest Kitaplar

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 256

Galata’dan Tünel’e çıkarken çaldı telefon. Tam da Mevlevihane’nin önünde. “Efendim Kerbela!” “Komiserim, şimdi aradılar, aynı mahallede üçüncüvaka… Aynı şekilde bulunmuş…” Sesi zayıfladı. “Yine maktul kadın.” “Adli Tıp?” “Az önce geçti Doktor Hanım.” Gömleğine baktı. “Eve uğrayacak vakit var mı?” “Komiserim, valla siz bilirsiniz ama Müdür Bey de yoldaymış…” “Kerbela, dolabımdan bir gömlek kap gel o zaman, olay mahallinde buluşalım.” “Emredersiniz Komiserim.” Sigarasından derin bir nefes çekti. “Orospu çocuğu, yine doğradın di mi kadının birini… Bulucam ulan seni.” Acele adımlarla uzandı Cihangir’e.

Polisiye edebiyatımız yeni bir kahramanla tanışıyor: Komiser Tunç. Yetmişlerde öldürülmüş Pol-Der’li bir babanın oğlu, çekirdekten yetişmiş bir polis kısacası. Babasının eski dostlarıyla bağlarını koruyan ama bugünde yaşayan biri. Derin Uyku, akıcı anlatımının ardında gizlenen karmaşık olay örgüsüyle en “külyutmaz” polisiye okurunu bile son sayfaya dek merakta bırakacak bir roman. (Tanıtım Bülteninden)RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 3

Kusursuz Casus Yoktur – Nazilerin Seks Ajanları ve Başka Casus Öyküleri

Yazar: Sevil Atasoy

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 192

Dünyaca ünlü adli bilimler uzmanı ve kriminolog Prof. Dr. Sevil Atasoy, casusların gizemli dünyasını, istihbarat yöntemlerini ve nasıl yakalandıklarını anlatıyor.

Prof. Dr. Sevil Atasoy bu zamana kadar kanlı katillerin nasıl adalete teslim edildiğini, işledikleri cinayetlerin nasıl aydınlatıldığını titiz bir gözle inceleyerek anlattı. Kusursuz Casus Yoktur kitabında ise aynı titizlikle casusların nasıl yakalandıklarını işliyor. Soğuk Savaş döneminin ikili ajanlarından istihbarat dünyasının efsanelerine, Nazilerin casusluk merkezi haline gelmiş genelevlerden eşcinsel casuslara, istihbarat teşkilatlarının gizli hikâyelerini sizler için derliyor.

2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’nin Ankara büyükelçisinin uşağı Çiçero’nun Almanlar için nasıl casusluk yaptığı, Nazilerin Berlin’deki bir genelev sayesinde nasıl istihbarat topladığı, Doğu Almanya’nın kadınları baştan çıkaran Romeolar sayesinde Batı Almanya’da nasıl casusluk faaliyetleri yürüttüğü Mata Hari’nin casustan ziyade trajik bir kahraman olduğu, Rusların siyasi rakiplerini elimine etmek için radyoaktif madde kullanımı dahil nasıl yöntemlere başvurduğu, Jeffrey Epstein’ın ölümündeki sır perdesi ve kimlerle ilintili olduğu bu kitapta anlatılıyor.

Tuzak kurmak, şantaj yapmak, ulusal sırlara ulaşmak için cinselliklerinden yararlanan kadın ve erkek casuslar her devirde, her ülkede karşımıza çıkar. Amaç ve yöntem farklılaşsa bile ortak yanları tektir: Aldatma.” (Tanıtım Bülteninden)RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 4

Tehlikeli Şarkılar – Bir Başkomiser Perihan Uygur Polisiyesi

Yazarı: Tuna Kiremitçi

Yayınevi: Doğan Kitap

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 224

Başkomiser Perihan Uygur serisinin ilk kitabı Mezun Cinayetleri’nin hemen ardından 2022’de Perinin Ölümü gelmişti. Serinin üçüncü kitabında yine başkomiser Perihan Uygur’u görmek oldukça keyifli. Yardımcısı Ayla ve ekibe yeni katılan Hasret ile beraber Bacılar Bölüğü bu defa sesini şarkı sözleriyle duyurmaya çalışan bir katilin peşine düşecektir. Bir sahil kasabasında düzenlenen müzik festivalinin başlamasına günler kala, organizasyonun başındaki iki kişi vahşice öldürülür. Gözler, festivali yasaklatmak için uğraşan tarikata çevrilir. Olay medyaya yansıyınca toplumsal bir gerilime neden olur. Başkomiser Perihan Uygur, son görevinde yaşadığı psikolojik travmadan dolayı izinde olmasına rağmen Cinayet Büro’ya döner ve soruşturmayı üstlenir. Cinayetler birbirini izledikçe işinin düşündüğünden zor olduğunu anlayacaktır.

Tuna Kiremitçi, serinin üçüncü kitabında da başarılı kurgusu ve heyecan dozu yüksek anlatımıyla oldukça keyifli bir roman sunmuş bizlere.RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 5

Ona Kadar Say – Saklambaç

Yazarı: Işıl Işık

Yayınevi: Sia

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 320

İngiltere’de yaşayan ancak bütün dünyaya haber hazırlayan genç adli muhabir Mabel, aldığı ani bir telefonla Türkiye’ye döner. Bu kez çok bilinmeyenli bir cinayetin ya da suç örgütlerinin izini sürmeyecek, çocukluğundan beri en yakını saydığı, sevdiği birinin beklenmedik ölümünü örten sır perdesini aralamaya çalışacaktır. Ne var ki gelişen olaylar yüzünden çok geçmeden o da bu gizemli olayın bir parçası haline gelir. (Tanıtım Bülteninden)

Işıl Işığın akıcı anlatımı ve ters köşeleriyle heyecan dozu düşmeyen başarılı bir roman. Eğer polisiye dedektiflik kitapları seviyorsanız bu romanı okuma listenize alabilirsiniz.RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 6

BUZLAR ÇÖZÜLÜNCE

Yazarı: Melih Günaydın

Yayınevi: Düşbaz Kitaplar

İlk Baskı Yılı: 2023

Sayfa sayısı: 256

İlk romanı Sürgün Avı ile polisiye edebiyatımıza sağlam bir giriş yapan Melih Günaydın’ın yeni romanı Buzlar Çözülünce polisiye severleri oldukça doyuracak nitelikte.

Kıdemli polis Defne, indigo oğluyla birlikte ailesinin yanına taşınmıştır. Tatsız seyreden aile hayatı Kartepe’de kaybolan dağcı öğrencileri arayan ekiplerin bulduğu cesetle iyice karmaşık bir hal alır. Fakat donarak öldüğü düşünülen bu beden, aranan dağcılardan birine ait değildir. Kayıp gençlere medyanın ilgisi giderek artarken Defne bu vakanın peşini bırakmamaya kararlıdır.

Kâbuslarından kurtulmak için gittiği psikoloğun yanından dönerken Ali’nin dikkatini metro istasyonunda duvarlara asılmış resimler çeker. Bunlar daha önce çalıştığı çocuk kitabındaki çizimlere benzemektedir ve ekibindeki pedagog, ondan kimi objeleri çıkarmasını istemiştir. Çünkü kullandığı bazı görseller fallik öğeler içermektedir. Ali bir yandan çizimlerin izini sürerken öte yandan geçmiş anılarının kırıntılarını toplar.  Melih Günaydın gerilim dozu yüksek, kurgusu oldukça sağlam bir roman yazarak polisiye edebiyatımızda uzun soluklu bir yazar olacağını ispatlıyor.RAFLARDAKİ YENİ KİTAPLAR 7

FOBİLER VE MANİLER KİTABI

Yazarı: Kate Summerscale

Yayınevi: Düşbaz Kitaplar

Çevirmen: Burcu Asena Şahin

İlk Yayınlanma Tarihi: 2023

Sayfa sayısı: 256

Kurmaca dışı alanda pek çok ödüle sahip Kate Summerscale’in Türkçedeki ilk eseri Fobiler ve Maniler Kitabı raflarda yerini aldı.

Anlamlandıramadığımız mani ve fobilerimizin arkasında ne yatıyor? Bizi pençesine almış bu takıntılardan kurtulmanın bir yolu yok mudur? Peki, dünyada bunları bir tek biz mi yaşıyoruz? Kate Summerscale, Fobiler ve Maniler Kitabı: A’dan Z’ye 99 Takıntının İzinde Dünya Tarihi’nde sürükleyici vaka çalışmaları aracılığıyla esasında ortak olan bu korku ve arzularımızın kökenlerini ortaya çıkarırken insan bilincinin labirentine bir kapı aralıyor. Sayfalar arasında dolaşırken Alfred Hitchcock’un yumurtalara olan tiksintisini keşfedecek, Steve Jobs’un düğmelerden duyduğu korkuyu anlamaya çalışacak ve başka pek çok ünlünün gizli takıntısı karşısında hayrete düşeceksiniz. Kate Summerscale titiz araştırmaları, sürükleyici anlatımı ve mizahi dokunuşlarıyla 99 fobi ve mani için bir rehber niteliği taşıyan bu eserde sizi insan psikolojisinin derinliklerine doğru bir keşif yolculuğuna çıkmaya davet ediyor ve soruyor: Peki sizin gizli takıntınız var mı?

Keyifli okumalar dilerim.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

En Son Yazılar

EDİTÖRDEN

SPONSOR

HOŞÇA KAL SEVGİLİM

ÇAPRAZ